Nauka w szkole policealnej: jakie są zalety?

Nauka w szkole policealnej: jakie są zalety?

Ile trwa i jak wygląda nauka w szkole policealnej?


Szkoła policealna może być świetnym wyborem dla osób, które chciałyby zdobyć praktyczne umiejętności i wiedzę umożliwiającą im jak najszybsze podjęcie pracy w wybranym zawodzie. Co istotne, brak matury nie jest tu żadną przeszkodą – do szkoły policealnej mogą zapisać się osoby, które mają wykształcenie co najmniej średnie, nawet, jeśli nie podeszły do egzaminu dojrzałości lub go nie zdały. Jak zatem wygląda nauka w szkole policealnej, ile trwa i jakie są zalety tej ścieżki edukacji?

Szkoła policealna – kiedy się zaczyna nauka i kto może aplikować?


Aby aplikować do szkoły policealnej nie trzeba mieć matury – wystarczy wykształcenie średnie. Przy podpisywaniu umowy należy dołączyć świadectwo ukończenia szkoły (lub w przypadku osób, które zdały maturę – świadectwo dojrzałości), zdjęcia legitymacyjne, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do podjęcia nauki, a także przedstawić dowód osobisty. 

Większość szkół policealnych umożliwia również zapisanie się online – dopiero przy podpisywaniu umowy należy zjawić się w sekretariacie. Nauka zazwyczaj startuje we wrześniu, choć w niektórych placówkach – tak jak na przykład w Żaku – zajęcia rozpoczynają się dwa razy w roku, we wrześniu i lutym, dzięki czemu potencjalny słuchacz nie musi tak długo czekać na start zajęć. 

Ile trwa szkoła policealna?


Wiele osób zastanawia się, ile lat trwa szkoła policealna. Sporo tutaj zależy od konkretnego kierunku, najczęściej jednak na naukę trzeba poświęcić 1-2 lata. To stosunkowo niewiele, zwłaszcza że słuchacze zdobywają wiedzę i umiejętności, które pozwolą im później podjąć pracę zawodową w wybranej branży. Co istotne, nauka w szkole policealnej odbywa się w trybie zaocznym; zajęcia prowadzone są w weekendy, dzięki czemu osoby, które już są aktywne zawodowo, mogą bez przeszkód łączyć pracę etatową i naukę. Z tego względu szkoła policealna jest świetnym wyborem nie tylko dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, ale też dla osób, które chcą się przebranżowić i zdobyć odpowiednie kwalifikacje. 

Nauka w szkole policealnej: jakie są zalety?


Największą zaletą szkoły policealnej jest bez wątpienia nauka praktycznych umiejętności – oprócz teorii słuchacze (w zależności od kierunku) uczą się obsługi niezbędnych programów, wykonywania określonych zabiegów i innych czynności, które przydadzą im się później w pracy zawodowej. Dodatkowo np. w Żaku absolwenci (po zdaniu egzaminu) otrzymują świadectwo zgodne ze wzorem MEN i certyfikat szkoły, a dodatkowo mają możliwość zdobycia dodatkowych certyfikatów jeszcze podczas nauki – co może mieć spore znaczenie przy staraniu się o pracę w wybranym zawodzie. Co ważne, w Żaku dostępnych jest kilkanaście różnych kierunków (z ich listą można zapoznać się na https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne), a słuchacze odbędą praktyki, które pomogą im w starcie kariery zawodowej w danej branży. Dodatkowo słuchacze – niezależnie od kierunku – zdobywają wiedzę na temat prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu po ukończeniu nauki mogą również otworzyć własny biznes, bazując na wiedzy i umiejętnościach wyniesionych ze szkoły.

Nauka w szkole policealnej jest zatem świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w stosunkowo krótkim czasie zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne im do pracy np. w branży finansowej, administracyjnej, ale też m.in. jako florysta, fryzjer czy opiekun osoby starszej. 

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY.

Dodaj komentarz