Jak sprawdził się Szkolny Budżet Obywatelski?

 ewaluacja pierwszej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS

 

Interpelację w sprawie przeprowadzenia ewaluacji pierwszej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS w Suwałkach, skierowała do prezydenta Suwałk radna Anna Ruszewska.

 

W sierpniu ubiegłego roku prezydent Suwałk  uchwalił Regulamin Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS adresowany do  uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, dla których organem  prowadzącym jest Miasto Suwałki. Szkolny budżet obywatelski jest narzędziem  edukacji w dziedzinie samorządności, który sprzyja rozwijaniu i promowaniu samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji, a także wpływa na wzrost poczucia wpływu uczniów i uczennic na sprawy szkoły i lokalnego otoczenia. 

 

Każda szkoła z budżetu miasta mogła przygotować projekty na kwotę do 10. tysięcy złotych. Projekty składali uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki. Zgłoszone przez uczniów projekty najpierw oceniała szkolna komisja, a następnie przeprowadzana była kampania promocyjna i głosowanie uczniów w szkole. . Wśród zwycięskich projektów wiele związanych było z utworzeniem tak zwanej strefy relaksu, czyli miejsc w szkole, gdzie uczniowie będą mogli aktywnie spędzać przerwy między lekcjami. Znalazły się też takie pomysły jak odnowienie linii boiska w hali sportowej, piknik motoryzacyjny, czy impreza biegowa. 

- W związku z tym, iż edycja w roku szkolnym 2O23/2O24 jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, to warto przed jego realizacją w kolejnych latach przeprowadzić ewaluację wśród dyrektorów szkół i Centrum Usług Wspólnych - placówek oświatowych odpowiedzialnych za realizację i rozliczenie projektów, które uzyskały dofinansowanie, a przede wszystkim wśród koordynatorów odpowiedzialnych za realizację projektu oraz liderów projektów wybranych z grupy inicjatywnej. Ewaluacja powinna obejmować weryfikację przebiegu procesu oraz osiągnięcie celu, czyli wyłonienie wniosków do finansowania i ich realizację. Tym bardziej, iż w trakcie  realizacji pojawiały się wątpliwości formalne związane z wykonaniem i rozliczaniem wybranych przez uczniów inicjatyw. Wnoszę o przeprowadzenie ewaluacji, jako radna, ale też i koordynatorka realizująca SzBO w Szkole Podstawowej nr  11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach. Ewaluacja  posłuży wskazaniu mocnych i słabych stron działania oraz wypracowaniu praktycznych wskazówek i zaleceń dla jego wykonawców w następnych latach - interpeluje radna Anna Ruszewska.

Dodaj komentarz