Zbierają podpisy pod projektem ustawy o rencie wdowiej

O rozwiązaniach Lewicy skierowanych do seniorów na konferencji w Suwałkach

 

O rozwiązaniach Lewicy skierowanych do seniorów, w tym o obywatelskim projekcie ustawy o rencie wdowiej, mówił w czwartek (24.11) na konferencji prasowej w Suwałkach poseł Paweł Krutul. 

 

Dziś na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach poseł Paweł Krutul w towarzystwie lokalnych działaczy Lewicy zbierali podpisy poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej. Ma ona umożliwić emerytowi po utracie małżonka skorzystanie z renty rodzinnej i 50% własnego świadczenia emerytalnego. Obecnie w przypadku śmierci jednego z małżonku można pozostać przy swoim świadczeniu lub przejść na rentę rodzinną, wynoszącą 85% świadczenia po zmarłym. Lewica zgłaszała ten postulat już w 2019 roku, jednak bezskutecznie. Teraz chce, aby był to projekt obywatelski i w końcu wszedł pod obrady sejmu. 

- Wdowia renta dotyczy sytuacji rodzinnej w której umiera jeden z małżonków. Jak mówią statystyki, najczęściej są to mężczyźni. Kobieta zostaje sama w gospodarstwie i ma emeryturę, która jest co najmniej o połowę mniejsza. Państwo proponuje nam system, który dyskryminuje w ten sposób, że kobieta może przejść na emeryturę zmarłego męża albo pozostać przy swojej. My proponujemy rozwiązanie obecne w wielu krajach Unii Europejskiej i nie tylko, gdzie kobieta wybiera emeryturę swoją lub męża i do tego dostaje połowę emerytury swojej lub męża. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i nie prowadzące do powstawania ubóstwa - mówił szef suwalskich struktur Lewicy Kazimierz Walijewski. 

Drugim podniesionym podczas konferencji tematem było podniesienie zasiłku pogrzebowego. Obecnie kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tysiące złotych i nie była zmieniana od 11 lat. Zdaniem działaczy Lewicy w obecnych czasach kwota, która powinna funkcjonować to około siedem tysięcy złotych. 

- Nie zapominajmy, że wielu naszych rodaków zmarło podczas pandemii COVID-19 i te 4 tysiące złotych to obecnie żadna kwota i to wtedy nie jest czas, żeby rodziny zmarłych zastanawiały się za co wyprawić pogrzeb. Dlatego proponujemy kwotę 7 tys. zł. Według obecnych cen w naszym kraju powinno to wystarczyć na pochowanie bliskiej osoby - powiedział Paweł Krutul. 
 

4 Komentarzy

Suwalczanin

24/11/2022

Bardzo dobrze ,że ktoś  ma chęć zmienić te absurdalne przepisy. To bardzo krzywdzące dla wielu ludzi. Szkoda ,że stanęliście w parku w dość chłodny dzień. Sporo podpisów uzbieracie ,gdy staniecie pod kościołem w niedzielę. Tam wdowy w Polsce szukają zrozumienia. Trzymam kciuki, wrzucie tempo , bo to już trwa i trwa ta dyskusja, a ludzie żyją w nędzy i w niesprawiedliwości.

jeśli ktoś przepracował 40 lat to chyba powinien mieć większą emeryturę niż ten co przepracował 20lat już nie wspomnę o tych co wcale nie pracowali i też mają najniższą emeryturę co nie powinno mieć miejsca lub rolników którzy płacą kwartalnie czyli raz na 3 miesiące 400zł składki a później dostają ok. 1000 ale już miesięcznie to pytam kto tu do kogo dokłada, nie ma jasnych zasad emerytalnych a jak widzę lewaków i byłych pracowników Milicji Obywatelskiej a nawet SB-ków niby to walczących o cokolwiek to robi mi się niedobrze

To już dzieci raczej nie powinny dziedziczyć. Obecnie po ojcach do pełnoletności dziedziczą również dzieci i kobieta po mężu otrzymuje rentę chyba gdy skończy 50 lat, a po 60-ce emeryturę - dlatego jest niższa. Odnośnie zasiłku pogrzebowego - tańszym rozwiązaniem jest urna nie trumna. 

Dodaj komentarz