O tym jak będzie wyglądał przebieg linii kolejowej Rail Baltica przez Suwałki rozmawiano we wtorek (06.12) w Parku Naukowo-Technologicznym.
Wczoraj w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne w związku z prowadzonymi pracami dot. dokumentacji projektowej projektu: Prace na linii kolejowej E75 na odcinku Ełk – Trakiszki. Przeprowadzone zostało w celu przedstawienia Mieszkańcom Miasta Suwałki rozwiązań projektowych przyjętych w Koncepcji Programowo-Przestrzennej dla przedmiotowej inwestycji. Wzięło w nim udział około 30 osób w tym prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W 2024 roku ma być znany ostateczny przebieg Rail Baltica i uzyskanie pozwolenia na budowę. W samych Suwałkach planuje się przebieg toru po obecnym śladzie. Mimo to w ramach inwestycji zmienić ma się sporo. Składy poza granicami Suwałk będą rozwijały prędkość do 250 kilometrów na godzinę, a w samym mieście 120km/h. Wszystkie skrzyżowania z drogami mają być dwupoziomowe i bezkolizyjne. Wcześniej mówiono, że nad torami samochody pojadą wiaduktami Raczkowską i Wojska Polskiego. Teraz jednak projektanci skłaniają się ku temu, że będą to tunele. Bez zmian pozostaje sprawa tuneli pod torami przy ulicach: Sejneńskiej, Trasie Wschodniej oraz Północnej w kierunku Okuniowca i Nowej Wsi.
Stacja Suwałki pozostanie w tym samym miejscu. Projektant zakłada, że na stację złożą się cztery perony, na które dostaniemy się przejściem podziemnym. Do tego dojdzie kolejna stacja pasażerska. Dwa perony i wiata, przy której na ten moment nie przewidziano parkingu tworzyć będą przystanek Suwałki Południe, na którym będą zatrzymywały się pociągi pasażerskie szybkiej kolei. Zostanie on usytuowany w pobliżu dawnego skrzyżowania Utraty z drogą do Płociczna, niedaleko budowanego marketu Aldi.
Stacja towarowa z centrum zostanie przeniesiona na Papiernie. Tam powstaną również nowe drogi dojazdowe, a o ich większą liczbę do budowy zaapelował wczoraj Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Miejscy urzędnicy zwrócili też uwagę na planowane ulokowanie budynku zasilania stacji na wysokości ul. Sianożęć gdzie ma powstać osiedle domów jednorodzinnych.
Rail Baltica to część międzynarodowego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz w dalszej perspektywie - Finlandię. Projekt ten ma priorytetowe znaczenie dla Unii Europejskiej - będzie on stanowił jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.