Pierwszeństwo przy przyjęciu dzieci do przedszkola czy wejścia w pierwszej kolejności na spektakle, wystawy i koncerty to przykładowe pomysły Zdzisława Przełomca, przewodniczącego Rady Miasta Suwałki, mające promować szczepienia wśród mieszkańców.
Przewodniczący w piśmie skierowanym do prezydenta Suwałk pisze o spadku zainteresowania szczepieniami przeciw COViD-19 w Suwałkach, w związku z czym interpeluje o rozważenie możliwości podjęcia działań promujących akcję szczepienną dla mieszkańców miasta. Zdaniem Zdzisława Przełomca zauważalna jest dynamika spadkowa. Dzieje się tak pomimo dogodnych godzin szczepienia (od godz. porannych do późnych popołudniowych), dobrej lokalizacji (punkty położone na północy i południa miasta), dostępności do parkingów dla pacjentów, warunków lokalowych zapewniających bezpieczne i sprawne wykonanie szczepienia oraz potencjału szczepiennego (po kilka stanowisk szczepiennych). Pomimo powyższych uwarunkowań wskaźnik osób, które są szczepione wynosi od kilku do kilkunastu procent w stosunku do możliwości i potrzeb.
- Mam świadomość, że Miasto Suwałki nie zna stopnia zainteresowania mieszkańców szczepieniami. Podejmowane dotąd działania, oczywiście służą usprawnianiu procesu szczepień. Pomimo tego, że sama decyzja, czy szczepić się, czy nie, jest indywidualną decyzją każdego z mieszkańców, warto szukać rozwiązań, które mogą zwiększyć wskaźnik osób gotowych to zrobić. Jak mówią mieszkańcy naszego miasta, brak wsparcia ze strony czynników rządowych osób które zaszczepiły się, także nie zachęca do zrobienia tego. Zdaniem rozmówców, zaszczepienie się nie daje żadnych „swobód”, typu zwolnienie z noszenia maseczki, czy nieograniczone wejścia do instytucji kultury i sportu oraz swobodny wyjazd za granicę. Pomimo, że same apele o poddawanie się szczepieniom, nie przynoszą efektu, wnioskuję o skierowanie komunikatów do osób zarządzających największymi w mieście zakładami pracy, z prośbą o pomoc pracownikom w ich zaszczepieniu, np. wyniku organizacji tzw. „szczepień zakładowych”. Co prawda, działania takie, w stosunku do wielu firm niezależnych od samorządu będą bezprzedmiotowe. Warto jednak apelować i rozmawiać, jeśli inni tego nie robią - czytamy w piśmie.
- Interpeluję ponadto o rozpoznanie możliwości uruchomienia zachęt, które są w zakresie możliwości prawnych a także w ramach kompetencji samorządu. Wydaje się, że można by rozważyć preferencje w dostępie do przedszkoli i żłobków dzieci tych rodziców, którzy zaszczepili się. Warto wziąć pod uwagę umożliwienie wejścia w pierwszej kolejności (lub poza ograniczeniami) na spektakle, wystawy i koncerty, w tym np. Suwałki Blues Festiwal, a także na mecze i zawody sportowe. Być może komunikacja miejska mogłaby zostać także objęta jakąś preferencją - proponuje przewodniczący.