Profity dla zaszczepionych suwalczan?

Interpelacja Zdzisława Przełomca w sprawie promocji szczepień przeciw COVID-19

Pierwszeństwo przy przyjęciu dzieci do przedszkola czy wejścia w pierwszej kolejności na spektakle, wystawy i koncerty to przykładowe pomysły Zdzisława Przełomca, przewodniczącego Rady Miasta Suwałki, mające promować szczepienia wśród mieszkańców.

 

Przewodniczący w piśmie skierowanym do prezydenta Suwałk pisze o spadku zainteresowania szczepieniami przeciw COViD-19 w Suwałkach, w związku z czym interpeluje o rozważenie możliwości podjęcia działań promujących akcję szczepienną dla mieszkańców miasta. Zdaniem Zdzisława Przełomca zauważalna jest dynamika spadkowa. Dzieje się tak pomimo dogodnych godzin szczepienia (od godz. porannych do późnych popołudniowych), dobrej lokalizacji (punkty położone na północy i południa miasta), dostępności do parkingów dla pacjentów, warunków lokalowych zapewniających bezpieczne i sprawne wykonanie szczepienia oraz potencjału szczepiennego (po kilka stanowisk szczepiennych). Pomimo powyższych uwarunkowań wskaźnik osób, które są szczepione wynosi od kilku do kilkunastu procent w stosunku do możliwości i potrzeb. 

 

- Mam świadomość, że Miasto Suwałki nie zna stopnia zainteresowania mieszkańców szczepieniami. Podejmowane dotąd działania, oczywiście służą usprawnianiu procesu szczepień. Pomimo tego, że sama decyzja, czy szczepić się, czy nie, jest indywidualną decyzją każdego z mieszkańców, warto szukać rozwiązań, które mogą zwiększyć wskaźnik osób gotowych to zrobić. Jak mówią mieszkańcy naszego miasta, brak wsparcia ze strony czynników rządowych osób które zaszczepiły się, także nie zachęca do zrobienia tego. Zdaniem rozmówców, zaszczepienie się nie daje żadnych „swobód”, typu zwolnienie z noszenia maseczki, czy nieograniczone wejścia do instytucji kultury i sportu oraz swobodny wyjazd za granicę. Pomimo, że same apele o poddawanie się szczepieniom, nie przynoszą efektu, wnioskuję o skierowanie komunikatów do osób zarządzających największymi w mieście zakładami pracy, z prośbą o pomoc pracownikom w ich zaszczepieniu, np. wyniku organizacji  tzw. „szczepień zakładowych”. Co prawda, działania takie, w stosunku do wielu firm niezależnych od samorządu będą bezprzedmiotowe. Warto jednak apelować i rozmawiać, jeśli inni tego nie robią - czytamy w piśmie. 

 

- Interpeluję ponadto o rozpoznanie możliwości uruchomienia zachęt, które są w zakresie możliwości prawnych a także w ramach kompetencji samorządu. Wydaje się, że można by rozważyć preferencje w dostępie do przedszkoli i żłobków dzieci tych rodziców, którzy zaszczepili się. Warto wziąć pod uwagę umożliwienie wejścia w pierwszej kolejności (lub poza ograniczeniami) na spektakle, wystawy i koncerty, w tym np. Suwałki Blues Festiwal, a także na mecze i zawody sportowe. Być może komunikacja miejska mogłaby zostać także objęta jakąś preferencją - proponuje przewodniczący. 

42 Komentarzy

jakąś segregacją covidową... Każdy ma wybór. Jak ktoś nie chce być królikiem doświadczalnym, to ma czuć się gorszy? Będziecie dzielić ludzi na "lepszych" i "gorszych"??? Co panie radny???

Równe traktowanie oraz niedyskryminacja należą do podstawowych pojęć a jednocześnie zasad praw człowieka. Oznaczają one nieuzasadnione różnicowanie czyjejś sytuacji albo praw, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub wyznanie, światopogląd, poglądy polityczne, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny określane jest jako dyskryminacja. W tą definicję wpisuje się również na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Antoni

10/05/2021

Nieźle się nasz "wikary" wygłupił. Ciekawe na jakich podstawach prawnych chce tą segregację oprzeć. Bo to jest segregacja, pod pozorem słodko brzmiących w ustach krasomówcy "preferencji". Co jeszcze urodzi się w głowie tego "demokraty"? Kiedyś w SLD, a teraz chyba ideowo i rzeczowo bliżej mu do innej partii, która nie takie "prawa" wprowadzała.

Tojfelus

10/05/2021

Jeśli się ktoś nie chcę szczepić świadomie zwiększa rozwój pandemii w kraju, czyli działa za szkodą na rzecz państwa i jego obywateli. Szkodzi gospodarce i zwiększa zatory w służbie zdrowia blokując innym dostęp do zabiegów. Za zmuszaniem do szczepień nie jestem ale bym odebrał świadczenia socjalne oraz 13-14 emerytury tym co nie chcą się szczepić. Pozdrawiam

Ty mi powiedz kto zablokował tzw. "służbę zdrowia". Co tam robią; leczą czy rozwalają płuca respiratorami? Gdzie badania nowych/starych leków (amantadyny np) Ile "nadmiarowych" zgonów dopisano do covida, bo lepiej płacą? Kto bierze odpowiedzialność za cokolwiek związane ze szczepionką- Ty sam; podpisałeś że wiesz z czym to się wiąże. A wiesz???

Nic nie wiesz. 

A co do pomysłów segregacji. Przynajmniej wiadomo teraz z kim mamy do czynienia.

 

Czy te szczepionki to przypadkiem nie jest eksperyment ? Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu, jeśli nie mam racji. Proponuję szczepionkę przetestować na politykach. Jeśli przeżyją - szczepionka jest bezpieczna, jeśli umrą - kraj jest bezpieczny. Pozdrawiam logicznie myślących

Cała medycyna jest eksperymentem, mało tego cała nauka polega na eksperymentach. No chyba, że wracamy do leczenia pijawkami i naparami z ziół. Logicznie myślący pozdrawiają.

Alternatywą dla pijawek i naparów są jeszcze modlitewne szturmy, jak w Ameryce po ostatnich wyborach. Skuteczność - dosyć ograniczona, ale przynajmniej szkodniki mają jakieś zajęcie i nie zawracają głowy tym którzy próbują coś naprawić. Pozdrawiam :)

...to się nie szczep. Obowiązku pobierania świadczeń socjalnych w tym kraju też nie ma, więc nie ma tu mowy o żadnym zabieraniu czegokolwiek. Nie spełniasz wymagań, nie dostajesz kasy. Tak jak teraz. Nie ma przymusu posiadania dzieci żeby otrzymać 500+. 

Chyba jesteś człowieku niedoinformowany. Tvpisem się nie "najesz"  prawdy.  Na szkode dziala państwo rządzące ! I wszyscy, którzy nie myślą JUZ samodzielnie.  Nie szczepiony tzn zagrożenie???? Hahaha to się usmialam... 

...w pandemii nie jest do śmiechu, szczególnie jeśli spojrzy się na statystyki zgonów. Tv nie mam więc tvpis nie oglądam, ba nawet internetu nie mam. A o ile mi wiadomo to szczepionki wynaleziono aby zapobiec rozprzestrzenia się wirusów, odra itp idt. 

Szczepionki wynaleziono tylko w jednym celu - napełnienia portfeli ich producentom. 

To właśnie przez takich ludzi jak Ty jest ta pandemia. Za pare lat pękniesz się w głupi łeb i zapytasz „co ja zrobiłem” ale napewno będzie już za późno. Idź po rozum do głowy i spójrz obiektywnie na to co się dzieje a potem się wypowiadaj 

Ale proszę bardzo można zabrać wszystko, dajcie mi moja całą wypłatę i każdego będzie stać na leczenie prywatne i nikt nie będzie blokował publicznej służby zdrowia bo w prywatnej mimo strasznej pandemi problemów z leczeniem nie było. 

Wtedy też nie będzie nikt się zaczepił za moje pieniądze tylko sami za te szczepienia zapłacie. 

Tyle lat walki o wolną Polskę i tak szybko dać się zniewolić głupocie...

to jeszcze zaznaczmy kto roznosi żółtaczkę hiv itd. i czy każdy jest szczepiony na inne choroby a do tego brudasów i śmierdzieli którzy trują dymem tytoniowym też powinni być dyskwalifikowani a także załatwiania znajomym pracy w budżetówkach

Suwałek

10/05/2021

Pomysł prosto z PRL, jak i jego autor. Nie pójdę na pochód 1majowy dwója z wychowania. W pracy premii niema albo wylatujesz. Nie pójdę na czyn społeczny,zabiorą urlop wypoczynkowy. Nie pójdę na wybory, dowiozą w kajdankach. Nie jestem członkiem PZPR, nie przyjmą dziecka do przedszkola. 

Państwa faszystowskie już znamy z historii. Zapędy do kolejnych totalitaryzmów należy tłumić w zarodku. Naukowcy już dowiedli, że wstrzyknięcie preparatu genetycznego zwanego przez niektórych szczepionką wcale nie chroni przed zakażeniem ani nie zapobiega zakażaniu przez zaszczepionego. A efekty uboczne tego preparatu mogą mieć poważne konsekwensje w przyszłości. Proponuję dokształcić się.

Młody

11/05/2021

Dzielnice covidowe? Ci wszyscy, którzy nie chcą się szczepić trafią do takich dzielnic, a reszta miasta dla zaszczepionych? Był już taki jeden co dzielił w podobny sposób ludzi, tylko jak widać z historii nikt wniosków nie potrafi wyciągać. Kolejna prosta rzecz, to taka, że nasza Konstytucja wskazuje bardzo jasno: Art. 32.Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne oraz Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Ludzie, którzy w tym kraju są u władzy to jakaś kpina dla tych wszystkich, którzy gineli za ten kraj. Pozdrawiam.

Kolejny geniusz, jeden chciał pilnować wiat śmietnikowych, inna odganiać ptaki a ten ma też swój świat w którym żyje. Dobrze by było, żeby oddzielne autobusy miejskie też były, to jest stara tradycja, kilka krajów już to próbowało w historii. Opaski na rękach, że nie jest ktoś zaszczepiony też można dołączyć do pomysłu. Wachlarz możliwości jest ogromny, polecam Panu sięgnąć do książek historycznych nawet tych dla dzieci ze szkoły podstawowej

Kiedyś były w lokalach miejsca dla palących i niepalących. Obecnie można postawić w lokalach, autobusach, sklepach wachlarz dla zaszczepionych i niezaszczepionych. W takich grupach można zrobić testy covid. Tylko co będzie jak okaże się, że wśród zaszczepionych jest więcej chorych na covid?

niepokorna

11/05/2021

Każdy komentujący pisze , przedstawiając własny punkt widzenia. i widzi tylko czubek własnego nosa., którego nie zasłania  maseczka. Jedzie taki osobnik komunikacją miejską i rozsiewa choróbsko.

To jest zwyczajna arogancja  - brak szacunku dla zdrowia i życia innych ludzi.. Bądźcie drowi. ZASZCZEPIENI.

 

 

Skąd wiesz, że ten współpasażer jest w ogóle chory? Czyżby domnimanie winy zapanowało w polskim społeczeństwie.

rudy paweu

12/05/2021

Dodane przez niepokorna w odpowiedzi na

kochana ale przecież niezaszczepieni nie stanowią żadnego zagrożenia dla zaszczepionych, przecież zaszczepieni dzieki szczepionce stają uodpornieni na takiego wirusa, w końcu od tego jest szczepionka zeby sie wiecej nie zarazic zeby organizm sie nie poddał jego atakowi. więc jakie niby zagrożenie ma sprawiać dla zaszczepionych ktoś kto sie nie zaszczepił? bo ja tu logiki żadnej nie widze? powiesz ze moze zarazic innych niezaszczepionych? no i co cie to boli, skoro sie nie szczepili to jako ludzie dorosli i odpowiedzialni powinni sami za siebie myśleć i liczyć sie z  konsekwencjami ewentualnego zachorowania.

Grzesio

11/05/2021

Jeżeli w statystykach ta choroba nic nie zmieniła w stosunku do lat ubiegłych, to jest epidemia, czy jej nie ma? Proszę wszystkich myślących: uwierzcie w to co sami widzicie i nie wierzcie w to co wam wmawiają. 

Jeżeli w dokumentach Ministerstwa Zdrowia ten preparat jest dopuszczony warunkowo jako eksperyment medyczny, to dlaczego nie jest przestrzegane prawo wynikające z powojennych Ustaw Norymberskich (i późniejszych ONZ, czy Konstytucji Polskiej) o zakazie eksperymentów medycznych na ludziach bez ich zgody? 

Panie Przewodniczący, o co Ci chodzi? Przecież "szczepionka" daje wątpliwe korzyści, a producenci onych , skwapliwie  wycofują się z początkowych zapewnień o ich leczniczym charakterze?

Nasuwają się pytania: Po co i dlaczego powstało to pismo? Z kim było konsultowane? Jakich korzyści się Pan spodziewa? itp.

Adrian

11/05/2021

- osoby LGBT,
- osoby nie uznające ideologii katolickiej,
- osoby o innych poglądach politycznych niż partia rządząca,
- osoby pragnące wyrazić sprzeciw wobec różnych form ograniczania demokracji i wolności,
- miasta z wójtami i prezydentami nie akceptowanymi przez władzę państwową,
- osoby pracujące,klasę średnią i przedsiębiorców.

Młody

11/05/2021

A tak w ogóle to ilu z Was przeczytało artykuł a nie tylko sam tytuł? Pomysł dotyczy premiowania zaszczepionych dzieci w procesie rekrutacyjnym do żłobków lub dostępności wydarzeń kulturalnych. To trochę za mało żeby porównywać to z apartheidem - ANONYMOUS sprawdź pisownię ;) - gdzie jeśli nie byłeś biały to ograniczano twoje prawa, albo faszyzmu - gdzie jeśli nie byłeś patriotą nienawidzącym Żydów, homoseksualistów i cyganów to ryzykowałeś pobytem w obozie koncentracyjnym. Powtarzam - chodzi o rekrutację do żłobków...

Mieszkaniec

11/05/2021

Sam osobiście zaszczepiłem się - tak, zaryzykowałem, ale hmm to moja świadoma i dobrowolna decyzja. Co więcej,ja jako pracownik oświaty wyboru szczepionki nie miałem. Mimo to uznałem, że chcę. Jak będzie ze skutkami za rok, dwa czy dziesięć zobaczymy. Nie pozwoliłbym jednak na zmuszanie nas.

Co do statystyk - w nie nie wierzę. Czy ktoś to weryfikuje? Poza partią? Zaraz zobaczymy, że w związku ze szczepieniami, czy też niechęcią ich wykonywania co się stanie - nagle wzrosną zachorowania i kolejny lockdown. Dalej popierajmy partię, w myśl hasła" partia z narodem, naród z partią".

Dlaczego nie mówi się o zgonach z powodu innych chorób. Dlaczego, aby dostać się na szpitalny oddział -  z chorobą inną!!!! niz Covid muszę wypełnić ankietę z podejrzeniem Covid-u - bo lepiej płacą? Gdzie grypa, gdzie umieralność nowotworowa, czy choroby serca? Cudowne - nie ma!, nie istnieją a przed pandemią były.

Już się zaczęło segregacja ludzi lepsi i gorsi. A może lepiej było by żeby wprowadzić plan wypierda.... nią radnych polityków itp ludzi z rady miasta. Trzeba obalić rząd żeby coś zmienić wiec odsunąć od władzy tych którzy planują jak zrujnować życie Polakom. Na początek proponuje usunąć od władzy ludzi którzy wprowadzają ten plan kto jest za. Nie będziemy działać to nas zniszczą takie oszuści i złodzieje ja ci tutaj. 

Pitu, pitu

12/05/2021

Apeluję o egoizm u zaszczepionych. Jeśli szczepienie ratuje życie, to dlaczego nic się nie zmienia. "Służba zdrowia" była pierwsza, dalej przychodnie zamknięte, nauczyciele - szkoły dopiero w maju otwarte. A w marketach spożywczych nie ma świrusa. 

Chorym potrzebne jest lekarstwo. Lekarzy przepisujacym leki traktuje się jak płaskoziemców. Tu nie chodzi o niczyje zdrowie i życie. 

Chcesz to się szczep. Tylko po co, skoro dalej żyjesz w lęku przed chorobą? Dlaczego odbiera się prawo do kwestionowania rzeczywistości? Gdyby Kolumb był posłuszny nie odkryłby Ameryki. 

Życie nie jest po to, żeby przeżyć, ale po to żeby żyć.  

Dodaj komentarz