Mieszkańcy ulicy Wigierskiej nie chcą blokowiska

Mieszkańcy ulicy Wigierskiej wystosowali petycję do prezydenta Suwałk

Przed możliwością likwidacji istniejących domów przy ul. Wigierskiej w Suwałkach i utworzeniem w ich miejscu zabudowy wielorodzinnej protestują mieszkańcy tej ulicy. 

 

Mieszkańcy ulicy Wigierskiej wystosowali petycję do prezydenta Suwałk i miejscowych radnych wyrażając swój sprzeciw wobec prób ingerencji w jedną z najstarszych ulic miasta jaką jest ul. Wigierska ze swoją dawną zabudową. Jak twierdzą, od kilku lat z niepokojem patrzą na działania Urzędu Miejskiego w Suwałkach i są zasmuceni oraz zaniepokojeni tym, że miasto powoli zamienia się w betonową pustynię. Już w 2016 r. został zatwierdzony Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakładający poszerzenie ul. Wigierskiej, tym samym w pasie drogi znalazło się wiele domów, z założeniem ich przyszłej likwidacji i utworzenia dalej osiedla domów jednorodzinnych. Teraz ponownie został wyłożony plan ul. Wigierskiej od skrzyżowania ul. 1 Maja do skrzyżowania z ul. Utratą. 

 

- Plan został udostępniony w okresie pandemii, z debatą online tuż przed świętami - 18 grudnia i z utrudnionym dostępem do urzędu w celu zobaczenia dokumentacji. Tym razem, zgodnie z wnioskiem jednego z mieszkańców, zamiast osiedla domów jednorodzinnych ma powstać blokowisko z zachowaniem ustaleń poprzedniego planu czyli poszerzenia ulicy Wigierskiej. Wigierska jest jedną z najbardziej wyjątkowych ulic w mieście, z zachowaną architekturą początków XX wieku, jak również XIX wieku. Równolegle do ulicy płynie rzeka Czarna Hańcza stanowiąca siedlisko przyrodnicze - przekazali mieszkańcy w petycji, po czym przedstawili cztery wnioski dotyczące ulicy na której mieszkają: 

 

  1. Wnioskujemy o odrzucenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w obecnie proponowanej formie.  Nie chcemy  utworzenia osiedla zabudowy wielorodzinnej przy ul. Wigierskiej. Osiedle zniszczy estetykę historycznej ulicy, mieszkańców ulicy pozbawi domów, ogrodów(będących siedliskiem owadów, jeży, ptaków, a także miejscem realizacji zainteresowań ogrodniczych), zwiększy zanieczyszczenie środowiska w pobliżu terenów rzeki. Nie chcemy poszerzenia ulicy Wigierskiej, co będzie się wiązać z likwidacją domów i zwiększeniem natężenia hałasu, który już teraz jest problemem dla mieszkańców.
  2. Wnioskujemy o szczególną ochronę  ulicy Wigierskiej stanowiącej dziedzictwo historyczne i kulturowe miasta i zachowanie jej w możliwie pierwotnym kształcie.
  3. Wnioskujemy o zmianę warunków przy ulicy Wigierskiej w taki sposób, by ruch ulicy został zminimalizowany. Obecne wysokie natężenie ruchu powoduje powstawanie uciążliwego dla mieszkańców hałasu, jak również drgań budynków. Wzmożony ruch jest też zagrożeniem dla zwierząt, żyjących w pobliżu ulicy, takich jak np. jeż wschodni, gatunek będący pod ścisłą ochroną, jak też dla zwierząt domowych.
  4. Wnioskujemy o rozważenie utworzenia ekostref w pobliżu rzeki Czarnej Hańczy, czyli stref przyrodniczych, które służą utrzymaniu i podnoszeniu różnorodności biologicznej. To starannie wybrane obszary, gdzie ingerencja w przyrodę jest maksymalnie ograniczona - nie grabi się liści, nie kosi się trawnika. W ten sposób dążymy do zachowania cennych przyrodniczo siedlisk, które dedykowane są zwierzętom m.in. jeżom, owadom zapylającym, płazom czy licznej rzeszy ptaków. Dbajmy o to, co mamy w mieście najlepsze, o dziedzictwo historyczne i przyrodę!  
6 Komentarzy

Alonzo Mordziaty

20/01/2021

dlaczego nie wysłał mi powiadomienia o nowych planach?! mam tam działkę i pokątnie się dowiaduję, że po raz 10. zmienia się decyzję w tej samej sprawie. od ćwierć wieku sprytny urzędnik wiąże ręce właścicielom działek w tym miejscu i nie zgadza się na jakiekolwiek inwestycje - W MIEJSCU NALEŻĄCYM DO WŁAŚCICIELA. jest gadanie o planach, na których realizację miasto nie ma pieniędzy. o co tu chodzi?! jeśli urzędnik liczy, że będzie pod stołem lody kręcił, to się właśnie przeliczył.

lospojohermanos

20/01/2021

Popatrzcie co sie dzieje na Poznanskiej. Niby osiedle domkow a tu "pyk"  i mozna wcisnac 5 blokow Racisa. UM za rządów Pana Renkiewicza to urbanistyczne nieporozumienie. Widac ze nie maja pomyslu na miasto. Glowna ulice w miescie -  Kościuszki -  usmiercili. Bylejaki bruk i parkomaty robia swoje. Ulica po prostu paskudna.Dzialki na Staniszewskiego wydzielili przy strzelnicy wojskowej.  a co do wigierskiej to przy browarze ma powstac przeciez luksusowe osiedle. wstepne prace juz tam chyba sie odbywają. 

to Was poniosło człowieki :) ale tam macie natężenie ruchu :) co może, całkiem zamknąć wam ruch na ulicy? Każdy by tak chciał. Wygląd tej ulicy nie powala, stare rudery, czas na zmiany...

Omilian

21/01/2021

Moja propozycja...Zburzcie ratusz i postawcie bloki...

Puknijcie się w głowę...

Ta ulica jest faktycznie tak wyjątkowa, że wstyd ją komukolwiek pokazać, smog wali z kominów, budynki drewniane w większości w stanie ruiny, podwórka zaniedbane, gdzie tam jakiekolwiek zabytki???? Oprócz kilku murowanych budynków (ZBM, kamienica Pana Adelsona, kamienica przy 1 maja, szczątki zabudowań browaru, oraz kamienica vis a vis pwsz) nie ma tam żadnych wartościowych architektonicznie zabudowań. Ja rozumiem, że radnym z pis, ten niepowtarzalny charakter ulicy kojarzy się z posesjami na których suszą się wszelakie części garderoby, kominy smrodzą czarnym dymem, nie wszyscy mają kanalizację a wieczorem lepiej tam się nie zapuszczać. Taki sam S...F panuje również na Gałaja i części Reymonta. 

Dodaj komentarz