Debatowali jak poprawić bezpieczeństwo obywateli w ruchu drogowym

WORD konferencja pt: "Bezpieczeństwo obywateli priorytetem działań BRD"


O bezpieczeństwie w ruchu drogowym rozmawiali w piątek (22.09) w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach przedstawiciele WORD, służby mundurowe i zebrani goście. 

 

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach przy współpracy z Państwową Uczelnią Zawodową  im. prof. Edwarda F. Szczepanika oraz Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. zorganizował w piątek coroczną konferencję o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, pod hasłem "Bezpieczeństwo obywateli priorytetem działań BRD". W ramach konferencji prelekcje przygotowały osoby zajmujące się najważniejszymi obszarami w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czyli człowiekiem, drogą, samochodem, systemem oraz ratownictwem. Rozmawiano m.in. o krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa, wykorzystaniu dronów wspomagających system bezpieczeństwa, czy edukacji komunikacyjnej. 

- Jest to próba z jednej strony analizy, a z drugiej wyciągnięcia wniosków, aby to bezpieczeństwo poprawić i aby zapobiegać wypadkom. Uważamy, że nigdy nie jest doskonale i zawsze trzeba coś poprawiać. U nas kwestia bezpieczeństwa wypada nieźle, gdyż komunikacja miejska suwalska jest już przyjazna. Gorzej jest z drogami dojazdowymi. Ciągle borykamy się z drogą Suwałki - Augustów - Białystok. Jest szansa na to, że ona niedługo już powstanie i trochę poprawi nam sytuację. Mamy obwodnicę, ale wciąż brakuje takiej drogi jak chociażby Suwałki - Olecko. Trzeba cały czas się starać, cały czas coś poprawiać, bo wtedy jest mniej wypadków i bardziej bezpiecznie - mówił Grzegorz Wilczyński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach. 

Podczas konferencji przedstawiono także działania Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Suwałk i powiatu suwalskiego. Jak mówił Bartosz Lorenc, komendant KMP Suwałki, spektrum działań policji jest bardzo szerokie.

- Przede wszystkim konieczność przestrzegania przez kierowców i innych uczestników ruchu drogowego jest na co dzień nadzorowana przez pion prewencji, w tym wypadku wydział ruchu drogowego. W swoich działaniach jesteśmy często wspierani przez komendę wojewódzką policji. To m.in. grupa speed powołano po to, by ukrócić zapędy kierowców, którzy niestety mają ciężką nogę i do wielu wypadków drogowych, w tym wypadków śmiertelnych dochodzi w skutek przekraczania dozwolonej prędkości. Także  między innymi działania dotyczące prędkości, dotyczące niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym wypadku pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Są to również działania związane z przestrzeganiem znaku STOP i oznaczenia przejazdu kolejowego, gdzie kierowcy bardzo często zapominają o tym, że należy stosować się do znaków, aby uniknąć tragedii.  

2 Komentarzy

oplułem monitor, już niedługo otwierasz lodówkę a tam zieleninka

Dodaj komentarz