Ruszyła 25. Świąteczna Zbiórka Żywności

Zbiórka żywności dla potrzebujących pod hasłem Święta godne, a nie głodne

Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się już po raz 25., pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”. W tym roku pomóc można zarówno biorąc udział w zbiórce w sklepach stacjonarnych, która odbywa się w dniach 26-27 listopada, a także w zbiórce prowadzonej w charytatywnym sklepie online zbiorkazywnosci.pl.

 

Według danych GUS w 2020 roku odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł do 5,2%, co oznacza, że około 1,9 mln Polaków dysponuje miesięcznie kwotą mniejszą niż 600 zł. Codziennie muszą podejmować niemożliwe decyzje pomiędzy opłaceniem rachunków, kupnem leków czy jedzenia. Wpływ na powiększenie liczby osób potrzebujących pomocy miała bez wątpienia trwająca pandemia koronawirusa. To oznacza, że również do Banków Żywności zgłasza się więcej potrzebujących.

 

Jedną z form wsparcia jest Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbędzie się w tym roku po raz 25. W dniach 26-27 listopada w 18 miejscowościach (w 174 sklepach) w województwie podlaskim pojawią się wolontariusze oraz koszyki, w których można zostawić zakupione produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Pełna lista sklepów dostępna jest tutaj: https://zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.

 

Pandemia koronawirusa miała swój negatywny wpływ także na zbiórki żywności. W 2020 roku w Polsce zebrano 10-krotnie mniej jedzenia niż w zeszłym roku – zaledwie 76 ton, z czego w województwie podlaskim 7,5 t, podczas gdy co roku średnio zbieraliśmy 35 ton. Przy rosnącej liczbie osób potrzebujących pomocy taki wynik może okazać się niewystarczający, aby pomóc wszystkim.

- Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy aktów solidarności z drugim człowiekiem, zwłaszcza potrzebującym pomocy. Gest podzielenia się z kimś głodnym żywnością, jest jednym z najbardziej pozytywnych, na jakie można się zdobyć. Osoby, które zwracają się z prośbą o pomoc, potrzebują takich gestów jak najwięcej. Nie zawiedźmy ich. Pomóżmy w sklepie albo w Internecie. Niech te Święta będą godne – apeluje Romuald Turczyński Prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki – Białystok.

Drugą metodą wsparcia Świątecznej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym do kupienia są wirtualne produkty, a za zebrane w ten sposób pieniądze Banki kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórka online rozpoczyna się 15 listopada i potrwa aż do 15 grudnia br. W ubiegłym roku zebraliśmy w ten sposób ponad 11 000 zł, za które zakupiliśmy 7,2 t mąki.

- Zarówno kolejna fala pandemii jak również obecna sytuacja ekonomiczna stawiają osoby potrzebujące w bardzo trudnej sytuacji. Powinniśmy o nich pamiętać i pomagać. Szczególnie, że pomóc możemy zarówno stacjonarnie jak i online. Od lat na wiele sposobów wspieramy Świąteczną Zbiórkę Żywności i widzimy, że w tym roku ta pomoc jest potrzebna jeszcze bardziej niż zwykle – mówi Łukasz Śliwiński Dyrektor Marketingu w McCormick Polska, który jest strategicznym partnerem Banków Żywności.

Lista sklepów biorących udział w akcji w Suwałkach: 

 

2 Komentarzy

Adrian

26/11/2021

Zamiast rozdawać socjal wyborczy trzeba czy nie trzeba, może należy pomagać rzeczywiście potrzebującym ?
2 miliony w skrajnej biedzie, a tymczasem niegdysiejsza pomoc społeczna została obłudnie przemianowana na "pomoc rodzinie". Jakoś nie pomogło w rozwiązaniu problemu.
 

Joziak

27/11/2021

Usłyszałem przewrotną definicję, że altruizm jest najwyższą formą egoizmu. Niby żart?! To widać w szczycie czwartej fali pandemii. Obowiązuje dystans społeczny. A tu, jakby nigdy nic, wystawia się młodzież do zbiórek żywności. W sklepach, gdzie pełno ludzi. Plakietki mają chronić wolontariuszy przed zarazą? Oby następna kwesta nie była na wieńce cmentarne.

Dodaj komentarz