Fotografie Wiesława Szumińskiego w Galerii Jednego Obrazu SOK

Nowa wystawa w Galerii Jednego Obrazu Suwalskiego Ośrodka Kultury

Do połowy lutego w Galerii Jednego Obrazu oglądać można fotografie Wiesława Szumińskiego. To część większego cyklu zatytułowanego "Staroobrzędowcy – modlitwa ciszy", który prezentowany jest na piętrze sejneńskiej jesziwy (obok synagogi). 

 

Wiesław Szumiński urodził się w 1958 r. w Suwałkach. Jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A Mickiewicza oraz poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Związany z Ośrodkiem ”Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od 1993 do 2014 r. realizował program arteterapii dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Tam też prowadził "Galerię bez klamek". Jest autorem około trzydziestu indywidualnych wystaw malarstwa, rzeźb ceramicznych, grafiki i ilustracji książkowej prezentowanych w Polsce i za granicą. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych.

 

- To już 150. ekspozycja w zabytkowym budynku na rogu ulicy T. Kościuszki i placu Marszałka J. Piłsudskiego, w którym mieści się Galeria Jednego Obrazu. Szczęśliwie, z racji swego unikatowego położenia, galeria jest czynna przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, oferując kontakt ze sztuką niezależnie od zmieniających się pandemicznych obostrzeń - mówi Mieczysław Iwaszko, prowadzący w SOK Pracownię Sztuk Pięknych, opiekun GJO. 

 

Pierwotnie budynek służył jako rogatka miejska. Później kilkukrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Od 2008 roku obiekt pełni funkcję galerii Suwalskiego Ośrodka Galerii, w której prezentowane są prace artystów zarówno lokalnych, jak i spoza regionu.

 

Dodaj komentarz