Niektóre pary muszą stawić czoła wielu trudnościom na drodze do upragnionego rodzicielstwa. Niepłodność jest coraz częściej diagnozowaną chorobą cywilizacyjną, która dotyka około 1,5 miliona par w Polsce. Dla wielu z nich jedyną skuteczną metodą leczenia jest in vitro – zaawansowana technologicznie, ale jednocześnie kosztowna procedura. W odpowiedzi na potrzeby takich par powstał rządowy program refundacji in vitro, który ma na celu zapewnienie równego dostępu do tej formy leczenia. Cieszy się on dużym zainteresowanie par zarówno z dużych miast, jak i mieszkańców mniejszych miejscowości. Program realizowany jest przez wybrane ośrodki medyczne zajmujące się wspomaganiem rozrodu, w tym Klinikę Bocian w Białymstoku.
Główne założenia programu refundacji in vitro
Program in vitro obejmuje refundację takich działań jak kwalifikacja medyczna, wizyty lekarskie, niezbędne badania, procedury embriologiczne, transfer zarodków oraz ich mrożenie. Dodatkowo przewiduje wsparcie dla osób zmagających się z nowotworami. W ramach tej pomocy finansowane jest mrożenie komórek jajowych i plemników, umożliwiające zabezpieczenie płodności na przyszłość. Pary zakwalifikowane do programu in vitro mogą skorzystać z sześciu spersonalizowanych procedur wspomaganego rozrodu. Konkretne limity obejmują:
- do 6 cykli z użyciem dawstwa zarodków,
- do 2 cykli z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyń,
- do 4 cykli in vitro z użyciem własnych gamet lub nasienia dawcy.
Program umożliwia również refundację kriotransferów dla par, które wcześniej przechowały zamrożone zarodki.
Kwalifikacja do programu – co trzeba spełnić?
Przystąpienie do programu nie jest skomplikowane, wystarczy zgłosić się do realizatora na pierwszą wizytę, a przy spełnieniu wszystkich warunków, szybko rozpocznie się proces przygotowania do zapłodnienia pozaustrojowego. Kluczowe kryteria obejmują potwierdzenie niepłodności bezwzględnej lub braku efektów leczenia niepłodności przez co najmniej 12 miesięcy. Spełnienie wymogów wiekowych też jest niezbędne, ustalono górną granicę do 42 lat dla kobiet w przypadku korzystania z własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy oraz do 45 lat w przypadku dawstwa komórek jajowych lub zarodków. Dla mężczyzn limit wiekowy wynosi 55 lat. Para musi być też w związku – małżeńskim lub we wspólnym pożyciu i posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowym wymogiem jest opinia psychologa dla par korzystających z dawstwa. Ma ona na celu ocenę ich gotowości do rodzicielstwa w sytuacji, gdy dziecko nie będzie genetycznie spokrewnione z jednym lub obojgiem rodziców.
Gdzie zgłosić się do programu?
Pary zainteresowane rządowym programem refundacji in vitro mogą zgłaszać się do placówek wybranych jako realizatorzy programu w drodze konkursu. Jednym z takich ośrodków jest Klinika Bocian w Białymstoku, mieszcząca się przy ul. Akademickiej 26. Klinika ta specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności u kobiet i mężczyzn, oferując kompleksowe wsparcie w zakresie in vitro. Oprócz Białegostoku, program realizują także inne placówki Kliniki Bocian w miastach takich jak Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Szczecin, Poznań i Warszawa. We wszystkich tych ośrodkach, przez pierwsze miesiące funkcjonowania programu tj. od czerwca do grudnia 2024 roku, potwierdzono ponad 1800 ciąż. Kolejni pacjenci już podchodzą do procedury, umawiają się też następne pary na pierwsze wizyty, stąd liczba pozytywnych testów ciążowych będzie dalej rosła.
Szczegółowe informacje na temat programu, kryteriów kwalifikacji oraz procesu zgłoszeń można uzyskać, kontaktując się bezpośrednio z kliniką w Białymstoku pod numerem telefonu: +48 85 744 77 00 lub odwiedzając stronę internetową poświęconą refundacji:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro.
Materiał zewnętrzny