Panele akustyczne, czyli poczuj się jak w studiu

Panele akustyczne, czyli poczuj się jak w studiu

Technologie, które jeszcze nie tak dawno uchodziły za niedostępne dla osób niezajmujących się danym zagadnieniem zawodowo, stają się coraz bardziej przystępne. Posiadanie osprzętu do kina domowego, czy profesjonalnie brzmiącego zestawu audio nie jest już tylko domeną bogaczy i audio geeków. Nawet najlepszy sprzęt nie zabrzmi jednak optymalnie bez akustycznej adaptacji wnętrza. W tym miejscu przychodzą nam z pomocą panele akustyczne.

 

  1. Panele dźwiękochłonne, dyfuzory akustyczne i elementy odbijające
  2. Dekoracyjne panele akustyczne

 

Panele dźwiękochłonne, dyfuzory akustyczne i elementy odbijające

Panele akustyczne to elementy wnętrza, które często możemy spotkać zarówno w salach koncertowych jak i studiach nagraniowych, czy pokojach odsłuchowych. Dzieli się je na trzy podstawowe typy, w zależności od tego jak mają wpływać na akustykę wnętrza.

 

Panele dźwiękochłonne, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie zmniejszenie ilości odbijających się od ścian fal dźwiękowych. Elementy tego typu mogą być przystosowane do odpowiednich części spektrum, tak, żeby nie tylko sprawiały, że w pomieszczeniu będzie ciszej, ale też, że nie będzie ono np. "przebasowane". To ostatnie zadanie spełnia np. specjalna pianka akustyczna służąca do wytwarzania pułapek basowych (ustrojów działających na niskie częstotliwości).

 

Dyfuzory akustyczne to elementy adaptacji akustycznej, których zadaniem jest rozpraszanie dźwięku. Po co się je stosuje? Otóż jeśli pochłanianie dźwięku w pomieszczeniu będzie zbyt duże, osoby w nim przebywające będą czuły się bardzo niekomfortowo. Dyfuzory zaś rozpraszają dźwięk, eliminują więc np. problem fal stojących (dzięki czemu dźwięk będzie bardzo zbliżony bez względu, w którym miejscu pomieszczenia się znajdujemy). 

 

Ostatnim typem paneli akustycznych są te odpowiedzialne za odbijanie dźwięku. Ten typ jest jednak bardzo rzadko stosowany w adaptacjach domowych.

 

Dekoracyjne panele akustyczne

Panele akustyczne to elementy, które mogą znacząco poprawić nasze wrażenia dźwiękowe podczas oglądania filmu, czy słuchania muzyki. Wiele osób nie decyduje się jednak na ich założenie, a najczęstszym tłumaczeniem w takich sytuacjach są kwestie wizualne. Duże czarne kwadraty rozmieszczone w różnych miejscach ścian naszego salonu rzeczywiście mogą gryźć się z ogólną wizją aranżacji tego wnętrza. Całkiem niedawno pojawiło się jednak na naszym rynku rozwiązanie eliminujące ten problem, czyli dekoracyjne panele akustyczne. Te mogą występować w przeróżnych wzorach, kształtach i kolorach, więc łatwo mogą służyć jako dodatkowy element wykończenia wnętrza, nie zaś coś, co się z nim gryzie. Powoli na rynku zaczynają się także pojawiać ustroje z nadrukowanymi np. obrazami. 

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz