Jak weryfikowana jest tożsamość przy pożyczce przez Internet?

Jak weryfikowana jest tożsamość przy pożyczce przez Internet?

 

Rozwój technologii w tym także Internetu przyczynił się do modyfikacji wielu produktów i usług. Obecnie wiele działań możemy podjąć bez konieczności wychodzenia z domu. Jedną z branż, która podąża za tymi zmianami, jest branża finansowa obejmująca zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Jeśli chcemy skorzystać z kredytu lub pożyczki, możemy złożyć wniosek online bez konieczności udawania się do placówki wybranego podmiotu. W niektórych przypadkach otrzymanie dodatkowej gotówki potrwa niewiele więcej niż zakupy w sieci. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę i jak firmy pozabankowe sprawdzają tożsamość wnioskodawców? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

 

Jaką pożyczkę wybrać?

Proces wyboru produktu finansowego powinien zawierać w sobie analizę własnej sytuacji finansowej, swoich aktualnych potrzeb, a także możliwości spłaty zobowiązania. Na tej podstawie dokładniej i przede wszystkim bezpieczniej dobierze się produkt, który faktycznie będzie stanowił o poprawie sytuacji wnioskodawcy. Wiele osób decyduje się na pożyczkę zamiast na kredyt ze względu na nieco niższe wymagania firm pożyczkowych i mniejszą ilość formalności. Dzięki temu otrzymanie dodatkowych środków jest znacznie szybsze. To dla wielu osób kluczowy wyznacznik, przy wyborze finansowania.

 

Niemniej jednak firmy pożyczkowe, także wnikliwie sprawdzają zdolność wnioskodawcy do spłaty zobowiązania. Wszystkie procedury i stawiane wymagania mają na celu eliminację sytuacji, w której konsument nadmiernie się zadłuża, lub ktoś bierze pożyczkę w jego imieniu.

 

Dobór rodzaju pożyczki wpływa w bardzo dużym stopniu na możliwość jej spłaty. Firmy pożyczkowe oferują przede wszystkim pożyczki krótkoterminowe, które należy zwrócić w całości w ciągu maksymalnie 90 dni. Drugim rodzajem pożyczek są pożyczki ratalne, które spłaca się tak jak kredyt gotówkowy – w ratach. Z tą różnicą, że pożyczki często spłaca się w ratach równych, co oznacza, że wysokość raty jest stała przez cały okres trwania umowy.

 

Jeżeli konsument potrzebuje wyższej kwoty, dogodniej będzie mu zwracać pożyczone pieniądze w ratach przez rok lub dwa, niż po miesiącu, tak jak ma to na ogół miejsce przy chwilówce na dowód.

 

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę przez Internet?

Bez względu na to, czy konsument stara się o pożyczkę na raty, czy chwilówkę, a także czy jest to wizyta w placówce, czy pożyczka przez Internet, musi spełnić te same kryteria. Wytyczne te możemy podzielić na dwie części. Pierwsza część dotyczy konsumenta, czyli czy spełnia wymogi formalne. Z kolei w drugiej części sprawdzana jest jego zdolność do spłaty zobowiązania. Jakie wymagania musi zatem spełnić konsument w pierwszej fazie wnioskowania?

 

Firmy pożyczkowe wymagają, aby konsument:

  • Posiadał polskie obywatelstwo i adres zameldowania w Polsce,
  • Pożyczki udzielane są osobom, które mają pełną zdolność do czynności prawnych, czyli muszą być pełnoletnie. Jednak wiele firm udziela wsparcia finansowego osobom od 21 lat do 70 – 75 lat,
  • Mają ważny dowód osobisty,
  • Prowadzą indywidualny rachunek bankowy (nie może to być wspólne konto prowadzone np. z małżonkiem),
  • Mają aktualny polski numer telefonu komórkowego,
  • Adres e-mail.

 

W drugiej części badania sprawdzane są możliwości spłaty zobowiązania. To ważne, aby konsument nie pożyczył kwoty, której nie będzie w stanie zwrócić w trakcie ustalonego okresu spłaty. W związku z tym firmy pożyczkowe przeprowadzają tak jak i banki badanie zdolności kredytowej. W tym celu często wnioskodawca proszony jest o dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, wyciągu z rachunku bankowego, deklaracji PIT, lub dokumentu RMUA. To jednak nie wszystko. Każdy bank i każda firma pozabankowa zobligowane są do sprawdzenia wnioskodawcy w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników. Osoby, które widnieją w bazach dłużników, mają zajęcia komornicze lub ogłosiły upadłość konsumencką, nie otrzymają pożyczki. Więcej informacji o tym, jak badana jest zdolność kredytowa można znaleźć na blogu strony internetowej lendup.pl.

 

Jak weryfikowana jest tożsamość przy kredycie przez Internet?

Osoby, które po raz pierwszy korzystają z pożyczek przez Internet, zastanawiają się, jak pożyczkodawcy sprawdzają tożsamość konsumenta. Tak naprawdę metod na potwierdzenie, kto składa wniosek o dodatkową gotówkę, jest kilka. Do niedawna jedną z najpopularniejszych metod było wysyłanie przelewu weryfikującego. Jednak tak jak wspomnieliśmy, firmy pożyczkowe idą z duchem technologicznego rozwoju. W związku z tym wdrażają coraz nowsze i coraz bezpieczniejsze metody weryfikacji tożsamości. Podstawą weryfikacji jest na ogół dowód osobisty i dane, które na nim widnieją. Bardzo często należy przesłać skan lub zdjęcie swojego dowodu.

 

Poniżej przedstawiamy listę najczęściej stosowanych metod:

Przelew weryfikacyjny – gdy wprowadzono możliwość skorzystania z pożyczki przez Internet, przelew weryfikacyjny był jedną z głównych metod potwierdzania tożsamości. Do tej pory wiele firm korzysta z tej metody. Konsument zobowiązany jest do przelania niewielkiej kwoty na numer rachunku pożyczkodawcy (wystarczy 10 groszy). Pożyczkodawca na podstawie zweryfikowanych przez bank danych posiadacza rachunku, potwierdza ich zgodność z danymi wpisanymi w formularzu. Jeśli dane są zgodne, weryfikacja przebiegnie pomyślnie.

 

Przelew natychmiastowy – w związku z tym, że konsumenci mogą mieć rachunki bankowe w innych bankach, niż pożyczkodawcy przelew może dotrzeć do firmy pożyczkowej dopiero po jednym dniu roboczym. Aby przyspieszyć ten proces, można wysłać przelew natychmiastowy, który wykonywany jest w czasie rzeczywistym. Działanie jest takie same jak w przypadku zwykłego przelewu, lecz efekty można otrzymać niemal natychmiast.

 

Weryfikacja biometryczna – coraz częściej możemy się spotkać z weryfikacją na podstawie zdjęcia dowodu osobistego i skanowania twarzy w czasie rzeczywistym. Wnioskodawca w pierwszej kolejności wysyła zdjęcie dowodu osobistego, a później poprzez specjalną aplikację skanowana jest jego twarz. Aplikacja porównuje zdjęcie z dowodu z realnym wyglądem konsumenta. Jeśli aplikacja uzna, że osoba na zdjęciu z dowodu jest tą samą osobą, której twarz była skanowana, weryfikacja przebiegnie pomyślnie.

 

Aplikacja weryfikująca – bardzo popularną formą weryfikacji tożsamości są aplikacje skanujące konto bankowe wnioskodawcy. Potencjalny klient otrzymuje link do aplikacji, po czym z jej poziomu loguje się do swojego banku. Następnie aplikacja zeskanuje informacje o właścicielu konta. Niekiedy możliwe jest równoczesne zeskanowanie historii transakcji na koncie. Dzięki temu jednocześnie przeprowadzana jest weryfikacja tożsamości wnioskodawcy i badanie jego zdolności kredytowej. Wiele osób obawia się jednak, że nie jest to bezpieczna metoda. Jednak aplikacje należą do jednych z najbezpieczniejszych i najszybszych metod weryfikacji tożsamości. Warto również podkreślić, że aplikacje nie mają żadnych uprawnień, aby wykonać jakąkolwiek operację w imieniu konsumenta.

 

Podsumowanie

Pożyczki online to szybka forma zdobycia dodatkowych środków. Niemniej jednak zawsze należy przygotować się na weryfikację tożsamości i badanie zdolności kredytowej. Działania te są koniecznością, by zabezpieczyć interesy konsumentów, a także instytucji pozabankowych.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz