W planach inwestycyjnych Miasta Suwałki nie ma przewidzianych do budowy parkingów podziemnych. Ich budowa wymaga ponoszenia bardzo dużych nakładów finansowych na ich realizację oraz późniejsze utrzymanie.
Z pomysłem budowy podziemnych parkingów samochodowych, które nadawałyby się jako schrony w czasie zagrożenia, wyszedł Jacek Roszkowski z Prawa i Sprawiedliwości. Radny skierował pismo do prezydenta Suwałk z prośbą rozważenia wybudowania dwóch dużych podziemnych parkingów samochodowych, które miałyby rozwiązać problem braku miejsc parkingowych, ale jednocześnie nadawałyby się jako schrony w czasie zagrożenia.
Odpowiedzi udzielił Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk. Jak przekazał, obecnie w planach inwestycyjnych Miasta Suwałki nie ma przewidzianych do budowy parkingów podziemnych. Nie są prowadzone też działania związane z opracowaniem dokumentacji technicznej na tego typu obiekty. W chwili obecnej brak jest również przepisów nakładających na gminę obowiązek budowy tego typu obiektów oraz wskazujących źródła ich finansowania.
- Budowa parkingów podziemnych wymaga ponoszenia bardzo dużych nakładów finansowych na ich realizację oraz późniejsze utrzymanie. Są one wielokrotnie większe niż w przypadku parkingów zlokalizowanych przy budowanych ciągach komunikacyjnych lub placach postojowych. Dlatego też do chwili obecnej nie były budowane publiczne parkingi podziemne w naszym mieście. Nie mniej jednak na obszarze Suwałk są dostępne tereny zarówno w centrum, jak i w północnej części miasta, gdzie tego typu obiekty mogłyby być wybudowane w przypadku powstania takiego obowiązku oraz pojawienia się finansowania ze środków rządowych.
Kurzyna dodał też, że zgodnie z ubiegłorocznym zarządzeniem Wojewody Podlaskiego w sprawie ustalenia wymagań obrony cywilnej, nałożonych zostało szereg obowiązków na inwestorów realizujących obiekty budowlane w kwestii związanej z bezpieczeństwem ludności cywilnej. Przytoczone zarządzenie informuje między innymi, ze budowle ochronne (schrony lub ukrycia) zaleca się projektować jako obiekty o podwójnej funkcji, pozostające w ciągłym użyciu np.: garaże podziemne lub inne pomieszczenia najniżej położonej kondygnacji. Możliwość zaadaptowania obiektu do funkcji ochronnej zaleca się dopiero w przypadku podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa lub wystąpienia innego zagrożenia. Zgodnie z tym zarządzenie nowopowstające obiekty które są wyposażone w piwnice lub garaże podziemne powinny posiadać możliwość zaadoptowania na budowle ochronną.