Chcą zwiększyć dostępność świadczonych usług urologicznych

Lean Healthcare jako narzędzie poprawiające dostęp do medycyny specjalistycznej

 

Utworzenie i wyposażenie pomieszczeń zabiegowych chirurgii urologicznej, zakup sprzętu medycznego oraz szkolenia - to zadania jakie zrealizuje Szpital Wojewódzki w Suwałkach we współpracy z Wołyńskim Obwodowym Szpitalem Klinicznym w Łucku w Ukrainie. 

 

W środę (19.03) w Suwałkach odbyła się konferencja otwierająca projekt pod nazwą “Lean Healthcare jako narzędzie poprawiające dostęp do medycyny specjalistycznej”, realizowany przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy z Wołyńskim Obwodowym Szpitalem Klinicznym w Łucku w Ukrainie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności usług medycyny specjalistycznej poprzez eliminację „wąskich gardeł” w procedurach szpitalnych.

- Dziś gościmy naszych partnerów z obwodowego szpitala w Łucku w Ukrainie z którymi realizujemy duży projekt. Pierwszy tego typu, realizowany ze strona ukraińską. Jego wartość wynosi ponad 2,7 mln euro. Nasz partner jest w innej sytuacji, ponieważ jest w stanie wojny, więc te działania ukierunkowane są nieco inaczej. Niemniej zadaniem jest poprawa infrastruktury oraz dostępności świadczonych usług na rzecz naszych społeczności w ramach urologii oraz zarządzeni tymi zasobami. Jeden aspekt dotyczy kadry lekarskiej, a drugi to możliwość realizacji określonych zadań i procedur medycznych. Wąskim gardłem była dostępność do bloków operacyjnych, stąd powstał pomysł wybudowania tak zwanego węzła urologicznego. W jego ramach powstają dwie sale operacyjne, gdzie będą mogły być realizowane te procedury urologiczne. Zostaną tam zakupione stoły operacyjne, Aparat RTG z ramieniem C, aparatura znieczulająca oraz inny niezbędny sprzęt. Mamy duże potrzeby w zakresie zabiegów, ale też w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wystarczy każdego dnia zajść na nasze pierwsze piętro i zobaczyć jaki tłum pacjentów oczekuje na pomoc właśnie w zakresie urologii - mówił podczas konferencji prasowej Adam Szałanda, dyrektor suwalskiego szpitala.  

Projekt zakłada m.in. utworzenie i wyposażenie pomieszczeń zabiegowych chirurgii urologicznej; zakup sprzętu medycznego na potrzeby chirurgii urologicznej (stoły operacyjne, lampy zabiegowe, ramię C, sprzęt anestezjologiczny, aparaty EKG, diatermia chirurgiczna, ureterorenoskopy, resektoskopy itd.; zakup mebli medycznych oraz socjalno-biurowych; a akże wspólne szkolenia personelu w zakresie Lean Healthcare oraz technik chirurgicznych.

 

  • Łączna wartość projektu – 2 725 797,06 EUR,  (w tym dofinansowanie UE – 2 274 950,23 EUR)
  • budżet Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach – 1 617 502,02 EUR,  (w tym dofinansowanie UE – 1 349 967,19 EUR.)

 

3 Komentarzy

Dodaj komentarz