Powstała sieć współpracy twórców ludowych Suwalszczyzny

 „Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny (EtnoSuwalszczyzna)”

 

Ocalić kulturę ludową Suwalszczyzny od zapomnienia, znaleźć jej kontynuatorów oraz pomóc lokalnym twórcom zarabiać na ich pracy - to cele jakie stawiają przed sobą uczestnicy projektu pod nazwą „Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny".

 

Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” zorganizowało w niedzielę (15.12) w swojej siedzibie przy ulicy Wesołej w Suwałkach spotkanie merytoryczne sieci, w ramach realizacji projektu pn. „Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny (EtnoSuwalszczyzna)”. Wydarzenie było skierowane do osób zaangażowanych w działania sieci oraz uczestniczących w rozwoju szklaku kultury ludowej Suwalszczyzny. Zadanie finansowane jest ze środków Województwa Podlaskiego.

- Spotkaliśmy się dziś z kilku powodów. Myślą przewodnią jest to, żebyśmy podsumowali  i ocenili pierwsze pół rok wdrażania projektu „Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny", który rozpoczęliśmy w czerwcu i który już ma kilka bardzo ciekawych osiągnięć. Po drugie spotykamy się jako grono ludzi, którzy lubią się i wzajemnie szanują, lubią kulturę ludową i widzą w niej cenną wartość oraz na co dzień współpracują z Euroregionem Niemen - mówił na wstępie Cezary Cieślukowski, przewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Niemen. 

Projekt realizowany jest od czerwca 2024 roku i od tego czasu udało się już wykonać szereg działań. Dokonano między innymi inwentaryzacji zasobów kulturowych Suwalszczyzny, powstały filmy o kulturze ludowej, a na ukończeniu jest album. 

- Przez pierwsze pół roku dokonaliśmy inwentaryzacji zasobów kulturowych Suwalszczyzny. Zrobiło to Muzeum Okręgowe w Suwałkach, zespół pracowników pod przewodnictwem dr Krzysztofa Snarskiego. Mamy już opisane zasoby. Następnie wyłoniliśmy wykonawcę i do końca roku zostanie udostępniony album, który będzie odzwierciedleniem stanu kultury ludowej na Suwalszczyźnie. To piękny album poświęcony wszystkim działom kultury ludowej materialnej i tej niematerialnej. Zgromadziliśmy również bardzo bogaty zasób materiałów filmowych i zdjęciowych. Wyłoniony przez nas wykonawca zrobił 10 filmów i kilka tysięcy zdjęć poświęconych szeroko rozumianej kulturze ludowej - twórcom, miejscom, wydarzeniom. Zorganizowaliśmy też konferencję poświęconą kulturze ludowej. Odbyła się ona w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Zorganizowaliśmy wystawę kultury ludowej i od października prowadzone są przez Muzeum lekcje kultury regionalnej, ludowej, dedykowane uczniom szkół podstawowych i średnich naszego regionu. Na ukończeniu są już prace nad strategią. Będzie ona gotowa do końca roku i dziś zaprezentujemy jej elementy. Strategia ta ma pomóc twórcom ludowym i nam wszystkim w utworzeniu szlaku kultury ludowej jako produktu turystycznego i mam nadzieję, przekształceniu twórczości ludowej w coś co ja nazywam przemysłem kreatywnym. Czyli kultury ludowej nie tylko na pokaz i na dotknięcie, ale również na sprzedaż, sposób na zarabianie, na prowadzenie działalności gospodarczej - wymieniał Cezary Cieślukowski. 

W ramach projektu utworzona została sieć współpracy twórców ludowych, ludzi kultury i sztuki. Podczas spotkania podpisane zostały deklaracje współpracy w ramach sieci. Wszystko po to, aby kultura ludowa Suwalszczyzny nie odeszła w zapomnienie. 

- To hasło, aby kulturę ludową ocalić od zapomnienia jest jak najbardziej adekwatne. Po drugie też nasze działania są po to, aby trafić do osób, które potencjalnie mogą być kontynuatorami tych dobrych tradycji kultury ludowej Suwalszczyzny. Dlatego też planujemy m.in. cykl różnego rodzaju warsztatów, spotkań, plenerów - tak żeby ludzie którzy czują w sobie talenty związane z twórczością ludową, bądź chcą je odkryć, żeby się w to zaangażowali i potem mogli kontynuować dobre tradycje dzisiejszych twórców. Chcemy też, żeby to był, mówiąc krótko, biznes. Przynajmniej dla niektórych, aby ci twórcy, którzy czują się na siłach, żeby tworzyć dzieła sztuki, które ich zdaniem będą nadawały się na sprzedaż - żeby pomóc im w sensie organizacyjnym i finansowym w utworzeniu szlaku, włączeniu się do tego szlaku, oznakowaniu szlaku i potem udostępnianiu swoich zbiorów na sprzedaż gościom, turystom, którzy naszą Suwalszczyznę odwiedzają - zakończył Cieślukowski. 

Filmy powstałe w ramach projektu autorstwa Michała Sobolewskiego można zobaczyć na kanale YouTube - Szlak Kultury Ludowej Suwalszczyzny. Podczas niedzielnego spotkania odbył się również prelekcje. Doktor Krzysztof Snarski mówił o "Bożym Narodzeniu w kulturze ludowej Suwalszczyzny”, a Alicja Wasilewska o „Bożonarodzeniowej plastyce obrzędowej Suwalszczyzny”. Miałą też miejsce prezentacja Ośrodka Muzyki Tradycyjnej i Kultury Tanecznej “POGRANICZE” pn. „Oj Maluśki, Maluśki…”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dorobku artystycznego zespołu “POGRANICZE”, ze zbiorów zespołu oraz zbiorów prywatnych Józefa Murawskiego.

 

1 Komentarzy

szkoda, że tak późno. Przecież dwadzieścia lat temu już był taki projekt. Warto wpisać - Europejskie Dziedzictwo Kulturowe, Europejskie Szlaki Kulturowe!

Dodaj komentarz