Nasza woda jest systematycznie badana i spełnia wymagania jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach w nawiązaniu do odnotowanych w Rzeszowie przypadków zakażenia bakterią Legionella.
PWiK przypomina, że Legionella występuje w ciepłej wodzie. Nie ma jej w zimnej – a taką wodę (zimną) wodociągi doprowadzają do budynków. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapewnia, że można pić wodę z kranu.
- Jak informują eksperci i Główny Inspektorat Sanitarny zachorować można tylko poprzez wdychanie tzw. aerozolu, czyli drobnych cząsteczek wody znajdujących się w powietrzu, np. pod prysznicem, ale nie przez picie wody. Można też myć się w wodzie, natomiast trzeba dopilnować, by sterylne były końcówki, z których wylewa się woda, zwłaszcza tworzące tzw. aerozol, czyli drobinki wody rozchodzące się w powietrzu. To dotyczy w szczególności końcówek pryszniców, kabin i wanien z hydromasażem - przekazał PWiK.
Wodociągi odpowiadają za jakość wody tylko do momentu dostarczenia do danego obiektu. Od przyłącza np. w budynku za jakość wody w instalacjach wewnętrznych (w tym w kranach, prysznicach) odpowiadają właściciele i administratorzy tych obiektów - zarówno za stan instalacji wody zimnej, jak i ciepłej wewnątrz obiektu.