Jak ważny jest relaks w czasie szkolnego dnia pokazują projekty suwalskich uczniów zgłoszone w drugiej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego Cumulus. Sprawdźcie na co poszczególne placówki wykorzystają przyznaną kwotę 10 tysięcy złotych.
Podsumowanie drugiej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego Cumulus odbyło się w czwartek (23.01) w Szkole Podstawowej nr 7 w Suwałkach. To wprowadzony w ubiegłym roku pomysł władz miasta mający na celu rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Każda szkoła z budżetu miasta mogła przygotować projekty na kwotę do 10. tysięcy złotych. Projekty składali uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki. Zgłoszone przez uczniów projekty najpierw oceniała szkolna komisja, a następnie przeprowadzana była kampania promocyjna i głosowanie uczniów w szkole.
- Szkolny Budżet Obywatelski powstał dzięki inicjatywie radnych Rady Miasta Suwałki. Chcemy uczyć demokracji, chcemy uczyć współodpowiedzialności za swoje środowisko, za miasto. Chcemy uczyć obywatelskości. Jak obywatele korzystamy ze swoich praw, ale mamy też swoje obowiązki. Na tym polega demokracja. I dobrze się dzieje, jeżeli niektóre decyzje są podejmowane wspólnie, razem,. Gdy większość mieszkańców, uczniów decyduje o danej sprawie. I idea budżetu obywatelskiego szkolnego właśnie temu służy - mówił na wstępie prezydent Suwałk.
Włodarz dodał, że choć sama idea szkolnego budżetu obywatelskiego przyjęła się dobrze, to jest jeszcze miejsce na poprawę. Nie wszystkie szkoły wykazały się bowiem odpowiednim zaangażowaniem. W niektórych placówkach głosowało raptem 30% społeczności szkolnej. Jak zauważył Czesław Renkiewicz, frekwencja w tych głosowaniach była słabsza niż w wyborach parlamentarnych.
- Wobec tego jeszcze jest dużo do zrobienia w naszych szkołach. Generalnie frekwencja wyniosła 56%. W głosowaniu wzięło udział 4290 uczniów na 7609 uprawnionych. W szkołach podstawowych frekwencja wyniosła 59%, a w szkołach ponadpodstawowych 54%. Największa frekwencję wśród szkół podstawowych miała Szkoła Podstawowa nr 10 - 80%. SP nr 6 - 78%, SP nr 2 - 70%, ale były też takie szkoły, gdzie frekwencja nie przekroczyła 30%. Dyrektorzy szkół znają te wyniki i pewne wnioski trzeba byłoby z tego wyciągnąć. Frekwencja w szkołach ponadpodstawowych była najwyższa w I i III Liceum Ogólnokształcącym i wyniosła 66% - przedstawił dane prezydent.
Gospodarzem dzisiejszej uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 7. W tej placówce zwycięskim projektem okazał się zakup sprzętu do organizacji wewnętrznych imprez. O szczegółach mówił wicedyrektor SP nr 7 Patryk Witkowski.
- Dużo się działo w naszej szkole, jeżeli chodzi o tegoroczny budżet szkolny. W ramach tego funduszu wynoszącego dziesięć tysięcy złotych nasi uczniowie zaproponowali zakup sprzętu do stworzenia własnych, wewnętrznych imprez. Po to, żeby nie generować dodatkowych kosztów dzieci zaprogramowały swój pomysł tak, aby w każdej chwili, wręcz w każdym miesiącu można było stworzyć szkolną dyskotekę, zabawę taneczną, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Takie działania są potrzebne, aby dzieci nie kojarzyły szkoły tylko i wyłącznie z nauką. Edukacja to coś więcej niż książki, nauka regułek i definicji. Oprócz tego takie zabawy taneczne, dyskoteki, to możliwość poznania siebie z innej strony, poznania uczniów z równoległych klas. To doskonała możliwość do zawierania relacji i chyba to w szkole jest najważniejsze. Bo edukacja to relacja - mówił Patryk Witkowski.
Łącznie we wszystkich szkołach zrealizowanych zostanie 18 projektów na kwotę niemal 150 tysięcy złotych. Podobnie jak przed rokiem, uczniowie w swoich projektach duży nacisk położyli na relaks, czyli strefy do odpoczynku i wyciszenia, ale też integracji. Wśród projektów znalazły się też między innymi: lekcje pod chmurką, zakup instrumentów muzycznych, praktyczna nauka astronomii, czy działania edukacyjne na temat szkodliwości korzystania z plastiku. Pełna lista projektów znajduje się po fotogalerią.