Zderzenie rowerzystów na Sejneńskiej. Kobieta trafiła do szpitala

50-letnia kobieta została potrącona przez innego rowerzystę

Powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy”, jest bardzo ważne w przypadku rowerzystów. Przekonała się o tym 50-letnia kobieta, która jadąc po drodze dla rowerów wzdłuż ulicy Sejneńskiej w Suwałkach została potrącona przez innego rowerzystę.


Mimo zmiennej pogody na ulicach miasta widać coraz więcej rowerzystów, którzy wybrali właśnie taką formę spędzania wolnego czasu czy też dojazdu do pracy. Nie ważne czy prowadzimy samochód, motocykl czy rower – pamiętajmy o zachowaniu rozsądku, wzajemnym szacunku oraz przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Poruszając się rowerem w sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy”, jest w przypadku rowerzystów bardzo ważne.

 

Przekonała się o tym w poniedziałek (12.04) przed południem 50-letnia suwalczanka, która jadąc po drodze dla rowerów wzdłuż ulicy Sejneńskiej w Suwałkach została potrącona przez innego rowerzystę. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika 64 latek, wyjeżdżając z placu targowiska, nie ustąpił cyklistce pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego doszło do zderzenia. Kobieta z obrażeniami trafiła do szpitala.


Pamiętajmy, że:

  • rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek. Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Dodaj komentarz