Oficjalne otwarcie powarsztatowej wystawy pod hasłem „Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać tkaniny wybierane” odbędzie się w czwartek 21. grudnia o godzinie 17.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Noniewicza.
Zakończył się kolejny projekt tkacki realizowany przez SOK “Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać tkaniny wybierane” współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez ponad trzy miesiące w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ulicy Noniewicza 71 będą prezentowane efekty intensywnej pracy grupy tkaczek i tkacza, uczących się tego ginącego rzemiosła pod okiem Sabiny Knoch, Mistrzyni ze Szczepek.
- WERNISAŻ 21.12.2023, godzina 17.00
- Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Noniewicza 71, II piętro
- wystawa czynna do 31.03.2024
Suwalski Ośrodek Kultury podejmuje wiele działań, mających na celu wspieranie i ochronę zanikających tradycji tkackich na Suwalszczyźnie, które dawniej były głównym przejawem wytwórczości rękodzielniczej w regionie, jego dumą i wizytówką, poprzez między innymi pozyskiwanie grantów i organizację warsztatów tkackich. Prowadzi je w pracowni SOK mistrzyni tkacka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Sabina Knoch ze Szczepek, ostatnia czynna tkaczka tradycyjna sejpaków, tkaniny dwuosnowowej, wielonicielnicowej i wybieranej na Suwalszczyźnie.
Tegoroczny projekt obejmował naukę od podstaw tkania tkanin wybieranych, czyli zespołu najbardziej wymagających technik tkackich. Uczestnicy pod okiem Mistrzyni, zgłębiali techniczne aspekty rzemiosła, podjęli wyzwanie stworzenia własnych, unikalnych tkanin w kilku odmianach technik wybieranych (sejpak, perebora in. tkanina przebierana/wybierana, tkanina dwuosnowowa). Dzięki temu uczyli się nie tylko pracy z różnymi rodzajami przędzy, ale także pielęgnowania i celebrowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.