Punkt obsługi mieszkańców w Plazie?

utworzenie w Centrum Handlowym Plaza punktu obsługi mieszkańców miasta

Interpelację w sprawie utworzenia w Centrum Handlowym Plaza punktu obsługi mieszkańców miasta, pełniącego również funkcję Miejskiego Centrum Informacji, złożył Kamil Klimek z klubu "Łączą nas Suwałki".

 

Zdaniem radnego tego typu punkt to ułatwienie mieszkańcom załatwienia spraw urzędowych, które w tym przypadku mogą połączyć z realizacją innych codziennych obowiązków takich jak np. zakupy. Jak argumentuje Kamil Klimek, pozwala to przede wszystkim zaoszczędzić czas, którego każdemu z nas w dzisiejszej rzeczywistości zwyczajnie brakuje. Zwrócił też uwagę na pewne „ograniczenia dostępu” do usług świadczonych w urzędzie. 

- Pomijając lokalizację, dostępność miejsc parkingowych, czy też szeroko rozumianą atrakcyjność miejsca, wpływającą na ogólny komfort klientów i poziom ich satysfakcji, to tym ograniczeniem są aktualne godziny pracy urzędu. Niestety, nie odpowiadają one aktualnym potrzebom mieszkańców, którzy aby załatwić swoje sprawy urzędowe często muszą korzystać z urlopów lub innych przerw w świadczeniu pracy. Co prawda suwalski samorząd podjął próbę wydłużenia godzin pracy urzędu w poniedziałki do godz. 17:00 (aktualnie do godz. 16:00), jednak w mojej ocenie nie była to próba dostosowana do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Dobre praktyki innych samorządów, w tym tych, które utworzyły punkty obsługi interesantów w centrach handlowych, jednoznacznie wskazują na potrzebę zastosowania zmian godzin pracy z 7:30-15:30 na np. 09:00-17:00 lub 10:00–18:00. Niemniej optymalnym rozwiązaniem, oprócz wskazanej zmiany godzin przyjęcia interesantów, jest także umożliwienie mieszkańcom załatwienia spraw urzędowych po ich godzinach pracy, w miejscu, w którym spędzają wolny czas, czy też realizują swoje obowiązki związane z życiem rodzinnym. 

Radny zweryfikował także szacunkowy koszt wprowadzenia takiego udogodnienia w obsłudze mieszkańców. Z informacji uzyskanych od administracji centrum handlowego wynika, iż przy tego typu działalności publicznej, pomijając jednorazowy koszt adaptacji przestrzeni w CH PLAZA Suwałki, miesięczny całkowity wydatek ponoszony przez suwalski samorząd z tytułu stoiska o przybliżonej powierzchni ok. 20-24 m2, oscylowałby w granicach 500 - 900 zł. Wskazane koszty nie obejmują wydatków związanych z wynagrodzeniami osobowymi, ponieważ do pracy w punkcie obsługi mieszkańców zostaliby oddelegowani pracownicy poszczególnych wydziałów.  Innymi słowy, wprowadzenie zmiany nie wiązałoby się z dodatkowym zatrudnieniem a jedynie optymalnym zarządzaniem zespołami pracowników poszczególnych wydziałów. 

 

Uzupełnieniem takiego punktu, jak przekonuje radny, mogłoby być Centrum Informacji Turystycznej Suwalszczyzny funkcjonujące w modelu partycypacyjnym tj. z udziałem wkładu finansowego sąsiadujących samorządów, atrakcyjnych turystycznie. 

- Na ulokowanie punktu informacji turystycznej Suwałk w centrum handlowym zwracał wcześniej uwagę radny Wojciech Pająk. Nie ulega wątpliwości, iż jest to doskonały pomysł, w szczególności biorąc pod uwagę dostępność miejsca, jego atrakcyjność oraz liczbę turystów odwiedzających CHR PLAZA. W mojej ocenie, taki stały punkt prowadzony w dotychczasowym modelu tj. poprzez powierzenie tego zadania organizacji pozarządowej, byłby pożądanym rozwiązaniem. Dodam, że dotychczasowy punkt przy ul. ks. K. Hamerszmita mógłby wówczas funkcjonować sezonowo (czerwiec-sierpień) - proponuje Kamil Klimek. 

7 Komentarzy

Kamil Klimek

04/05/2022

Panie Adrianie, proszę zapoznać się z całym tekstem interpelacji, w której wskazałem, że koszt został zweryfikowany u zarządcy centrum. Proponując cokolwiek, to rzetelność nakazuje, żeby takie informacje sprawdzić. Tak też zrobiłem. Zwracam też uwagę, że jest to działalność publiczna a nie komercyjna, stąd inne ceny. Dzięki za głos w dyskusji. 

twój protektor, czyli prezydent tego miasta, bez twego sprzeciwu, tnie koszty likwidując kursy autobusów, wyłącza oświetlenie w mieście, a ty fundujesz mieszkańcom skrajnie kontrowersyjne invitro za 400 tys. zł i kolejny wydatek na zupełnie zbędne dyżury urzędników. A dla czego w Plazie, a nie w centrum handlowym na osiedlu północ, to tam  jest największy ruch, Plaza pustoszeje. Podnoście dalej mieszkańcom podatki, likwidujcie połączenia autobusowe i pogrążajcie miasto w ciemnościach, żeby mieć pieniądze na wasze idiotyczne pomysły. 

Kamil Klimek

08/05/2022

Cenię ludzi, którzy potrafią podpisać się imieniem i nazwiskiem pod swoim komentarzem dotyczącym spraw publicznych. Warunki do spełnienia są dwa: przyzwoitość + odwaga. O resztę nie śmiem pytać :). Pozdrowienia

Audyt bezpieczeństwa

09/05/2022

Koszty będą zdecydowanie większe gdyby trzeba było zapewnić dostęp do rejestrów państwowym, zamknięte systemy informatyczne ministra. Osobne serwery, szafa, zgoda ministerstwa. Pozatym część jednostek pracuje na drukach ścisłego zarachowania, na dokumentach publicznych I i II kategorii w rozumieniu ustawy, które muszą być chronione - sejfy, pomieszczenia, drzwi, okna, alarmy, monitoring, itd. Do tego RODO, akta spraw, itd. Bo jak coś załatwić mieszkańca bez jego akt czy dostępu do systemów. I to wszystko zmieścić na 24 m2. 

Dodaj komentarz