O programie Dostępność Plus mówił w poniedziałek (15.06) podczas wizyty w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Suwałkach Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Podczas wizyty w naszym regionie wiceminister oprócz Warsztatów Terapii Zajęciowej gościł również w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym w Brodzie Nowym. Wizyty były okazją do zapoznania się z sytuacją placówek, rozmową z personelem i podopiecznymi oraz przedstawieniem rządowego programu Dostępność Plus.
- Dla mnie niezwykle ważne jest, aby usłyszeć bezpośrednio od osób zainteresowanych jak wygląda ich sytuacja, ich praca, jakie mają problemy. Staram się odwiedzać zwłaszcza te miejsca, które są dedykowane osobom z niepełnosprawnością potrzebującym wsparcia w największym stopniu. Wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej też są osoby i z niepełnosprawnością intelektualną i z innymi niepełno sprawnościami, które wymagają specjalnego podejścia. My przeszliśmy przez kilkadziesiąt lat wypierania z życia społecznego osób niepełnosprawnych, segregowania ich i trzymania na marginesie życia społecznego. Teraz jesteśmy w momencie kiedy te osoby są rzeczywiście dostrzeżone - mówił podczas spotkania.
Wiceminister zmiany w postrzeganiu osób niepełnosprawnych na lepsze widzi między innymi w rządowym programie Dostępność Plus. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Program koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli. Rozłożony jest kilka lat, a jego efektem ma być m.in. 1 000 miejsc i budynków użyteczności publicznej w całym kraju, w których zniesione zostaną bariery architektoniczne i komunikacyjne, poprawa istniejącej infrastruktury i otoczenia, 100 gmin, w których poprawiona zostanie jakość przestrzeni publicznej oraz dostępne strony internetowe wszystkich urzędów i instytucji. Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji Programu wyniesie w perspektywie 2018-25 ok. 23 mld zł. Źródłami finansowania są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie i EOG oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).
– Mówię to nie jako wiceminister, a osoba, która sama jest niepełnosprawna. Ten program daje nam nadzieję na normalne życie. Proszę sobie wyobrazić jak ja wsiadam z psem do pociągu. Teraz mamy pociągi z trzema schodkami, niskie perony z dużą przepaścią – mówiąc wprost, masakra. Dzięki temu programowi wreszcie mam nadzieję, że będę w Polsce podróżował tak jak podróżowałem w Stanach Zjednoczonych, gdzie między peronem a pociągiem miałem pięć centymetrów przerwy i mogłem bez przeszkód wsiąść z płaskiego terenu – podał przykład Paweł Wdówik.