Od nowego roku wzrasta stawka opłat za odbiór śmieci

o 41 złotych wzrośnie stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Z 33 do 41 złotych wzrośnie od 1. stycznia miesięczna stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego w Suwałkach.

 

Taką decyzję podjęli w minioną środę (24.11) suwalscy radni. Jako bezpośrednią przyczynę wzrostu kosztów władze miasta podały rosnącą ilość produkowanych przez mieszkańców Suwałk odpadów komunalnych, rosnące koszty związane z odbiorem odpadów komunalnych od mieszkańców oraz z zagospodarowaniem odpadów komunalnych w tym gwałtowny wzrost zagospodarowania tzw. frakcji energetycznej preRDF, a także zmiany w prawodawstwie polskim.

 

Za głosowało 15 radnych, przeciw było 6 radnych Prawa i Sprawiedliwości, a Anna Gawlińska z ugrupowania "Mieszkańcy Suwałk" wstrzymała się od głosu. Zanim jednak doszło do głosowani, Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk zapewniał, mimo podwyżki Suwałki są wciąż najtańsze w regionie. 

- Od wielu lat staramy się tak prowadzić politykę w zakresie usług komunalnych, aby ceny usług były na jak najniższym poziomie. Porównując to, co dzieje się w samorządach ościennych i reszcie Polski wydaje mi się, że robimy to dobrze i naprawdę z wielkimi sukcesami, co potwierdzają rankingi. W przypadku śmieci myślę, że jesteśmy wzorem do naśladowania. Porównując, dzisiaj w Ostrołęce płaci się 50 zł, w Łomży w zabudowie wielorodzinnej 64 zł, Ełk 58 zł, a w Augustowie od stycznia zapłacą już 108 złotych. Proszę zobaczyć, że my jesteśmy najtańsi - mówił Kurzyna. 

Zmiany w opłacie za odbiór pojemników z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych ma zapewnić w 2022 r. osiągnięcie w budżecie miasta dochodu na poziomie 15 311,2 tys. zł , tj. o około 2 543,6 tys. wyższego niż prognozowane wykonanie na 2021 r.

 

Dodajmy, że radni przyjęli również osłonowy program w zakresie zmniejszenia wydatków mieszkańców Miasta Suwałk znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na lata 2022-2024. Adresatami programu są osoby, które łącznie spełniają następujące warunki: samotnie zamieszkują w lokalu lub domu, do którego posiadają tytuł prawny; osiągają dochód nie przekraczający 2000 zł miesięcznie. Pomoc finansowa osobom spełniającym kryteria przyznawana jest w formie świadczenia pieniężnego w wysokości 20 zł miesięcznie. 

10 Komentarzy

Panie Kurzyna nieładnie tak kłamać. Niestety w internecie są dane z czerwca 2020 i tak Ostrołęka od 9zł do 12,50zł od osoby w gospodarstwie wielorodzinnym, Łomża 16zł. od osoby przy segregacji selektywnej. Suwałki w 2022r. będą cieszyć się jedną z wyższych podwyżek za śmieci 24-25% od gospodarstwa przy 10% wzroście wynagrodzeń. 

W jakich jeszcze miastach jest podobnie naliczana opłata za śmieci? W Suwałkach zgodnie z prawem można łupić osoby samotne. Kilka lat temu zrobiono lipne głosowanie, które miało zdecydować, jak będą pobierane opłaty za śmieci. Tylko ile procent mieszkańców Suwałk stanowią osoby mieszkające samotnie i do tego zdolne wziąć udział w głosowaniu? Chore, niesprawiedliwe prawo.

SSM już 3 razy w roku zrobią podwyżki czynszu, znowu śmieci w górę, a w śmietnikach buszują obcy, rozwalają śmiecie z kontenerów, nikt ich nie przegania, przyjeżdżają samochodami pod śmietnik i wyrzucają z pełnego worów bagażnika samochodu, jest niby kamera, tylko czy ktoś tego pilnuje, czy to w ogóle działa? Nie chce płacić za kogoś, trzeba zamykać na klucz

 

SSM nie jest negatywnym wyjątkiem - to typowy reprezentant spółdzielczego dziwadła w RP/PRL.  Relacje rodem z dojnych obłudnie pato spółdzielni polskojęzycznej mutacji Alternatywy 4. Władczy prezes panisko i sfora totalnie lojalnych popychadeł. Masy zwykłych ludzi urabiane na ciemnogród kłamliwą propagandą sitwy. Organy państwa  często ochotnie sprzyjające funkcyjnemu lobby. Dlatego mimo kilku zapowiedzi naczelnika nie ma sensownej nowelizacji ustaw spółdzielczych. Obecny żmudnie płodzony projekt MINIsterstwa rozwoju jest cofką do głębokiego PRLu! Ś-wirus mutuje nieustannie. W tym sęk i kot pogrzebany.

Suwalczanin

28/11/2021

Już nie raz był poruszony temat opłat. SSM jest rzeczywiście  rekordzistą w porównaniu z innymi spółdzielniami w Suwałkach. Opłaty za  centralne ogrzewanie ,to masakra, teraz fundusz remontowy. Pytam, jeśli budynek już jest zamieszkały przez 35lat i ludzie płacą czynsze, czy oni nie uzbierali na remonty , ocieplenie , windy tego budynku? Teraz podwyżka o 20zł, policzmy - w bloku mieszka 78 rodzin/mieszkań x dodatkowe 20zł przez kolejne lata ,gdzie wiadomo, że nic nie będzie robione , gdzie pójdą te pieniądze? Dlaczego Spółdzielnia pisze ,że jest na minusie co do funduszu remontowego? Kto zarządza, kto liczy i wydaje pieniądze, kto trwoni pieniądze mieszkańców? Przecież my wszyscy płacimy na wynagrodzenie  ludzi z administracji. Oczekujemy ludzi z pasją, pracowitych, mądrych  i oszczędnych. A mamy co? znajomy, znajomego ,od lat ta sama melodia. Teraz temat śmieci. Dlaczego osoba która mieszka sama ma płacić tyle samo co rodzina 3-5 osobowa? Dlaczego śmieci są przywożone autami do śmietnika?  Gzie sprawiedliwość , uczciwość, szacunek do klienta/mieszkańca?

Dodaj komentarz