Debata na temat technologii 5G w suwalskim Ratuszu

O nowej technologii w suwalskim Ratuszu

Spotkanie poświęcone wprowadzaniu na terenie Polski, w tym w Suwałkach, technologii teleinformatycznej 5G, odbyło się w czwartek (03.09) w suwalskim Ratuszu.

 

Spotkanie było spowodowane przede wszystkim złożoną do Urzędu Miasta w Suwałkach petycją„ Koalicji Polska wolna od 5G” w sprawie ochrony zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniem. Chcieli w niej między innymi aby władze miasta wyraziły negatywne stanowisko w sprawie najnowszego standardu mobilnej komunikacji. 5G to najnowszy standard sieci komórkowej. Piąta generacja technologii mobilnej, zastępująca 4G/LTE. Oprócz wielu wymienianych przez specjalistów zalet, takich jak prędkość transferu, wyższa wydajność czy niezawodność, pojawiło się też wiele głosów krytycznych jej wprowadzenie, twierdzących, że promieniowanie towarzyszące technologii nowej generacji może być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. 

 

Dziś w Suwałkach pochylono się nad tym zagadnieniem w gronie specjalistów. Trzygodzinne rozmowy odbyły się w zamkniętej formule i wzięły w nim udział wyłącznie zaproszone osoby. Na sali pojawili się radni Rady Miasta Suwałki, wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna, Artur Kwiatkowski w zastępstwie Artur Korzuna, autora wystąpienia do Prezydenta Suwałk, Joanna Adamska, lekarz medycyny pracy z Suwałk, Regina Ciborowska - fizyk/nauczyciel, a na pytania odpowiadali Agnieszka Krauzowicz, dyrektor Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, Grzegorz Czwordon, główny specjalista w Departamencie Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, Rafał Pawlak z Instytutu Łączności i Kinga Graczyk z Ministerstwa Cyfryzacji. Na wstępie Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta Suwałki zaznaczył, że spotkanie nie jest naukową debatą, a jedynie poszerzenie wiedzy samorządowców poprzez wysłuchanie specjalistów. 

 

Do niektórych punktów z samej petycji odniósł się Kamil Klimek z Komisji Skarg Wniosków i Petycji. CHodzi o zdemontowanie istniejącej w szkołach sieci wi-fi i wykonaniu nowych w oparciu wyłącznie o połączenie kablowe oraz nakazanie przełączania na lekcjach telefonów w tryb samolotowy. Jak powiedział radny, kompetencje w tej sprawie należą do dyrektora szkoły i to on podejmuje decyzje, w związku z czym urzędnicy nie mogą wpływać na tego typu decyzje. 

 

Joanna Adamska, lekarz medycyny pracy swoje wystąpienie oparła na jednej z naczelnych zasad etycznych w medycynie - primum non nocere (po pierwsze nie szkodzić). Jak powiedziała: jeżeli coś wdrażamy, to my jako obywatele musimy czuć się z tym bezpiecznie. Przytoczyła też wypowiedzi ekspertów mówiące m.in o tym, że prowadzenie technologii 5G może doprowadzić do wzrostu zachorowań na nowotwory oraz na wycinkę drzew i niszczenie ekosystemu. 

 

Grzegorz Czwordon, główny specjalista w Departamencie Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji powiedział, że brak jest naukowych dowodów na szkodliwość promieniowania. - Nie można wziąć jednego badania naukowego tylko musi powstać konsensus naukowy. Każde badanie musi być recenzowane i badane oraz potwierdzone przez inny niezależny zespół badawczy. Z tego też powodu nie są brane pod uwagę badania osób takich jak przywoływana podczas dyskusji Diana Wojtkowiak, która wiele lat życia poświęciła na badania pola elektromagnetycznego, ale nikt inny nigdy nie potwierdził jej prac. Z kolei Rafał Pawlak z Instytutu Łączności uspokajał, że poziomy obowiązujące w Polsce zgodne z założeniem Unijnym są 50-krotnie niższe niż te, które byłyby w stanie wywołać dla człowieka jakikolwiek efekt. Kinga Graczyk z Ministerstwa Cyfryzacji skupiła się m.in. na walce, jaką muszą toczyć z fake newsami i wszelkimi nieprawdziwymi bądź przekłamanymi informacjami jakie pojawiają się w tym temacie. Jak mówiła, wiele osób naprawdę wierzy, że operatorzy bez pytania będą mogli postawić maszt w prywatnym ogródku co jest niezgodne z prawem. 

 

Nad petycją radni debatować będą ponownie podczas wrześniowej sesji Rady Miasta. 


Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk

Audio file

Artur Kwiatkowski w zastępstwie Artur Korzuna, autora wystąpienia do Prezydenta Suwałk

Audio file

Kamil Klimek z Komisji Skarg Wniosków i Petycji

Audio file

Joanna Adamska, lekarz medycyny pracy z Suwałk

Audio file

 Rafał Pawlak z Instytutu Łączności

Audio file

Kinga Graczyk z Ministerstwa Cyfryzacji

Audio file

Grzegorz Czwordon, główny specjalista w Departamencie Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Audio file
8 Komentarzy

oczywiście chodzi o kasę, czy komukolwiek jakakolwiek telefonia komórkowa zaproponowała mniejszy abonament - ja się nie spotkałem?

Dyskusja o wpływie na zdrowie, a wśród wypowiadających się tylko jeden lekarz? Gdzie specjaliści i naukowcy zajmujący się tematyką wpływu pola elektromagnetycznego za zdrowie? I od kiedy specjalistami w tej dziedzinie są pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji albo były rzecznik prasowy Play? Przecież takie "debaty" to jawna kpina z ludzi.

Mieszkanka

08/09/2020

Wiem z relacji, że dyskusja była spokojna i bardzo rzeczowa. Dobrze, że miasto takie organizuje, bo ludzie wpadają w niepotrzebną panikę i są nakręcani przez różnych wariatów z internetu. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Dziękuję!

Dodaj komentarz