Do wycieku oleju opałowego z jednego z zakładów przemysłowych doszło w czwartek (01.12) w Augustowie. Wodociągi potwierdzają, że woda w kranie jest i będzie bezpieczna. Zagrożenie dotyczy jedynie oczyszczalni ścieków.
Jak informuje Urząd Miasta Augustów, dziś rano Wodociągi i Kanalizacje Miejskie stwierdziły obecność substancji ropopochodnej w oczyszczalni ścieków. Ustalono, że doszło do wycieku oleju opałowego z jednego z zakładów przemysłowych. Do miejskiej kanalizacji mogło trafić kilka tysięcy litrów oleju. Stanowi to poważne zagrożenie dla funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Olej niszczy osad czynny (bakterie, które oczyszczają ścieki dostarczane z miasta). Wodociągi i Kanalizacje Miejskie natychmiast zawiadomiły wszystkie służby i podjęły działania. Część linii kanalizacyjnych została odcięta, a w części miasta (Lipowiec, Studzieniczna, Przewieź, Wojciech) przerwano dostawy wody, aby ograniczyć produkcje ścieków, które mogą powodować dalszy spływu oleju z rur kanalizacyjnych do oczyszczalni. Czynności prowadzi miejska spółka oraz straż pożarna. Wyciek w zakładzie przemysłowym został uszczelniony, więc nowy olej nie trafia już do kanalizacji.
Olej opałowy dostał się do sieci kanalizacyjnej. Zanieczyszczenie dotyczy więc tylko sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Wodociągi zapewniają, że można bezpiecznie korzystać z wody w kranie. W części miasta odcięły jednak dostawy, aby dostające się do kanalizacji ścieki nie sprowadzały dalszej ilości zalegającego oleju opałowego z sieci do oczyszczalni. Dostawy zostaną wznowione, kiedy tylko służby oczyszczą zanieczyszczone kanały ściekowe. Może to potrwać około 24 godzin. Służby będą na bieżąco informować o postępie prac. Do czasu pełnego oczyszczenia sieci kanalizacyjnej, w domach może być wyczuwana woń oleju opałowego z kanalizacji sanitarnej. W takim przypadku należy wietrzyć pomieszczenia.
- Aby uchronić oczyszczalnię przed szkodliwym zanieczyszczeniem i unieruchomieniem, miejska spółka natychmiast sprowadza kilkadziesiąt tysięcy litrów materiału biologicznego, który zasili oczyszczalnię. Prace będą trwały nieprzerwanie, aż do pełnego usunięcia zanieczyszczenia - informuje augustowski samorząd.