Tarcza 2.0 - wsparcie dla branż najbardziej dotkniętych epidemią

Premier Morawiecki ogłosił pomoc dla przedsiębiorców

Tarczę 2.0, czyli wsparcie dla firm z branży turystycznej, kulturalnej, rozrywkowej i gastronomicznej ogłosił w czwartek (26.11) premier Mateusz Morawiecki. 

 

Dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, postojowe, świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zwolnienia ze składek na ZUS to główne założenia rządowego wsparcia dla małych, średnich i dużych firm. Na ten cel przeznaczonych zostanie co najmniej 35 miliardów złotych, które otrzyma około 40 branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami podczas pandemii. Mateusz Morawiecki zapewniał, że nie pozostawią przedsiębiorców i pracowników samym sobie i będą robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców.


- Państwo nie zostawiło pracowników i przedsiębiorców samych sobie. Dane z Narodowego Banku Polskiego mówią, że Polska w 2020 będzie miała prawdopodobnie największą nadwyżkę na rachunku bieżącym. To świadczy o zdolności Polski do odpowiedzi na trudne czasy. Te sygnały nie zadziały się bez przyczyny. To są nasze działania, które pozwoliły ocalić miejsca pracy, działania jak postojowe czy bezpośrednie dotacje dla mikro i małych firm. Będziemy te działania wspierające pracowników i przedsiębiorców kontynuować. Ten kryzys jest głęboki - my analizujemy nasze instrumenty finansowe i chcemy ratować miejsca pracy, bo nie jesteśmy głusi na wołania o ratowanie gospodarki. Potrafiliśmy odpowiedzieć na kryzys i uratować miejsca pracy. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy jak szybko uda się nam wyjść z tego gospodarczego dołka. Chcę byśmy z ogromną odpowiedzialnością podeszli do epidemii - bo to jest sprzężenie zwrotne, bo jest ryzyko trzeciej fali jeśli nie będziemy odpowiedzialni. Staramy się z jednej strony minimalizować deficyt budżetowy, ale też uratować jak najwięcej miejsc pracy, dbając też o eksport oraz o inwestycje - mówił na konferencji premier Morawiecki. 

 

tarcza

2

 

3

 

4

 

 

Dodaj komentarz