Suwalczanin trzeci raz z rzędu z nagrodą Dziennikarza Ekonomicznego Roku

Suwalczanin trzeci raz z rzędu z nagrodą Dziennikarza Ekonomicznego Roku

 

Karol Wasilewski, wieloletni dziennikarz m.in. tygodnika Wprost i Telewizji Polskiej, po raz kolejny otrzymał nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne w najbardziej prestiżowym i najstarszym konkursie dla redaktorów, organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 

- Początki Konkursu Nagrody SDP sięgają 1992 roku. Przez pierwszych 6 lat jedynym sponsorem nagród była fundacja the German Marshall Fund of the United States. Dziennikarskie wyróżnienia już od pierwszej edycji wzorowane były na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera – mówił podczas uroczystej gali w Domu Dziennikarza na warszawskim Foksalu prezes SDP Krzysztof Skowroński.

 

Do tegorocznej edycji nominowanych zostało aż 185 materiałów dziennikarskich z całej Polski. Wśród nich znalazł się reportaż Karola Wasilewskiego „Wojna wojną, a zarabiać na ropie i gazie trzeba. Rosyjsko-ukraińskie interesy kwitną” opublikowany w Tygodnik TVP. W przekrojowym materiale, dziennikarz ujawnił szereg potężnych interesów i ciągłych relacji biznesowych pomiędzy Moskwą a Kijowem, które trwają pomimo wojny.

- Większość osób może przeżyć szok, ale Kreml sumiennie i regularnie, co miesiąc przelewa pieniądze na ukraińskie konta za dystrybucje surowców. I są to kwoty wielokrotnie wyższe, niż dostawała za tą samą usługę Warszawa – mówił Karol Wasilewski.

Był to jeden z reportaży z całego cyklu związanego z ukraińską gospodarką. Publikacje pokazywały również potężną skalę korupcji m.in. w ukraińskim rolnictwie. Wasilewski ukazał, że tylko za czasów Zelenskiego – w sposób korupcyjny – „sprywatyzowano” 5 mln ha ziemi ornej. To powierzchnia Słowacji! Były również przypadki, że właścicielem ziemi zostawało… 5-miesięczne dziecko.

 

Karol Wasilewski otrzymał II Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W ubiegłym roku został dziennikarzem ekonomicznym SDP za reportaż opublikowany w Telewizji Polskiej „Kryzys graniczny. Kto zarabia  na migrantach”. Dwa lata temu również został wyróżniony w kategorii dziennikarstwa ekonomicznego.

- Nagrody branżowe oczywiście bardzo cieszą, bo zawsze człowiek jest zadowolony, gdy docenia się jego pracę. Ale dziennikarzem zostałem nie po to, by brylować na salonach, tylko żeby ukazywać ludziom otaczający nas świat i chociaż w minimalny sposób próbować go zmieniać na lepsze – mówi laureat.

Karol Wasilewski jest również prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego oraz organizatorem eventów biznesowych.

 

Dodaj komentarz