Przystanek kolejowy w Płocicznie po modernizacji

briefing prasowy w sprawie postępu prac na linii Sokółka-Suwałki

 

W piątek (08.09) przy przystanku kolejowym w Płocicznie koło Suwałk odbył się briefing prasowy w sprawie postępu prac na linii Sokółka-Suwałki w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

 

Wygodniejsze codzienne dojazdy i podróże w kierunku Suwałk, Sokółki oraz Białegostoku mają umożliwiać zmodernizowane perony na przystankach Płociczno koło Suwałk, Balinka oraz Augustów Port. Nowe platformy o długości 120 m i wysokości 76 cm ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wygodniej będą podróżować także osoby o ograniczonej mobilności – z myślą o ich potrzebach wybudowano pochylnie wyposażone w ścieżki naprowadzające oraz ułożono antypoślizgową nawierzchnię. Na peronach są wiaty, ławki, tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Wieczorem orientację i bezpieczeństwo zapewni ekologiczne oświetlenie LED, a osoby łączące podróż koleją i rowerem zostawią jednoślady przy stojakach. Łączny budżet prac wykonanych na przystankach Płociczno, Balinka i Augustów Port to 3,7 mln zł.

 

Na terenie województwa podlaskiego w ramach Programu Przystankowego przewidziano łącznie budowę lub modernizację piętnastu przystanków. PLK S.A. ogłosiły przetarg na wykonanie prac w trzech ostatnich lokalizacjach: Kamienna Nowa na linii Sokółka – Suwałki oraz Podbiele i Repczyce Zalew (nowy przystanek) na linii Białystok – Czeremcha. Prace zaplanowano na przyszły rok.

 

Na linii Sokółka – Suwałki podróżni korzystają już ze zmodernizowanych peronów w ośmiu lokalizacjach. Rozpoczęto roboty przygotowawcze w Dąbrowie Białostockiej. Na linii Białystok – Czeremcha od ubiegłego roku podróżni korzystają z peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. Dwa nowe przystanki, w Gregorowcach i przy zalewie w Repczycach, zwiększą dostęp do kolei i stworzą nowe możliwości podróżowania. W czterech lokalizacjach w województwie, przy okazji modernizacji przystanków, zwiększy się też bezpieczeństwo ruchu drogowego, dzięki zabudowie dodatkowych urządzeń na przejazdach kolejowo-drogowych.

 

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

 

7 Komentarzy

Wow, zaraz narobie w gacie z wrażenia. Polska kolej jest tak upośledzona, że w porównaniu z Europą to jak byka z indykiem porównać. Więc takie bzdety o przystankach w środku lasu pewnie otwartych przez mlona ze Szwajcarii, to możecie sobie naprawdę włożyć w żopę ;P

A suwalski skansen od wieków bez zmian, ludzie wysiadają i pytają, czy to na pewno Suwałki centralne ? Ale prezydent woli remontować bez końca ronda po Tirach, wożących żwir na rampę, tudzież gdzie indziej przecinać wstęgi, wszak dworzec suwalski leży poza miastem, tak ?

Adam

09/09/2023

Dodane przez milo w odpowiedzi na

Daj Pan spokój....Najwięcej dla suwalskiej kolei zrobił ruski car, polskie władze mają ten dworzec i suwalską kolej w poważaniu. Błazen ze Szwajcarii wszak koleją nie jeździ tylko wożą go ochroniarze z pseudo-służb :P

SUWALAKPATRIOTA

09/09/2023

Dodane przez milo w odpowiedzi na

Czesiek tylko czeka na dotację, sam nic z dobrej woli nie chce robić.

Biorąc pod uwag obecny wygląd stacji suwalskiej i w Płocicznie. To w skansenie suwalskim powinno raczej być napisane, Suwałki koło Płociczna !

Dodaj komentarz