Od piątku rolniczy protest w Budzisku

na granicy polsko-litewskiej w Budzisku rozpocznie się tygodniowy protest rolników

 

W najbliższy piątek 1. marca na granicy polsko-litewskiej w Budzisku rozpocznie się tygodniowy protest rolników w związku z tranzytem ukraińskiego zboża.

 

Do sporych utrudnień może dojść w najbliższych dniach na przejsciu granicznym Kalwaria-Budzisko. W piątek (01.03) około godziny 10.00 rozpocznie się blokada najważniejszego przejścia granicznego z Litwą i potrwa tydzień. W akcji wezmą udział rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. To oni zostali najbardziej poszkodowani na skutek działania tzw. “karuzeli zbożowej”.


Karuzela zbożowa to mechanizm, w którym ukraińskie zboże wjeżdża do województwa lubelskiego lub podkarpackiego jako tranzyt przez Polskę. Pomimo embarga, jest to dozwolone. Następnie to zboże kieruje się na Litwę. Po przekroczeniu granicy Polski z Litwą, transport przestaje być śledzony przez polskie służby. Wówczas samochód ze zbożem wraca na granicę i zmienia dokumenty. Ładunek staje się towarem wspólnotowym, który swobodnie wjeżdża do kraju. W ten sposób obchodzi się embargo na import zbóż z Ukrainy, które Polska wprowadziła 15 września. Rolnicy żądają, aby Litwa przystąpiła do unijnego programu tranzytowego, aby ukraińskie zboże było eksportowane statkami z portu w Kłajpedzie na rynki pozaunijne. 

 

Rolnicy są wściekli na tę sytuację i wzywają innych rolników do przyjazdu na granicę, aby wspólnie wyrazić swoje niezadowolenie. Wiadomo już, że do protestu nie dołączą litewscy rolnicy, o czym powiadomił przewodniczący Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Zbóż, Auszrys Macijauskas.

4 Komentarzy

mieszkaniec

29/02/2024

Chłopy do roboty wiosna idzie a nie strajki.Pszenica będzie po 1600 zł to i ceny chleba wzrosną o 50%.Kolejna grupa po górnikach która chce żyć kosztem społeczeństwa. Pokazaliście te swoje terenowe mercedesy warte po kilkaset tysięcy i wystarczy.

MłodyRolnik

29/02/2024

Wszyscy jako społeczeństwo powinniśmy wykazać się solidarnością z rolnikami, ponieważ ich praca jest niezwykle ważna dla zapewnienia społeczeństwu dostępu do zdrowej żywności oraz utrzymania równowagi ekologicznej. 

Sprawdzajcie wszystkie tir- porty wzdłuż starej trasy do Budziska. Z nich wyjeżdżają dalej w drogę. Tylko dziś, jadąc tamtędy, widziałem trzy do przewozu materiałów sypkich, oplandekowane. Pojechały "w Polskę" obwodnicą Suwałk.

chłopzmazur

29/02/2024

wszyscy pragniemy nie dojechać na czas do pracy, dzięki nieroby!

Dodaj komentarz