Kolejne ogniska zjadliwej grypy ptaków u drobiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Suwałkach apeluje o zachowanie ostrożności

 

W związku z pojawianiem się w Polsce kolejnych ognisk zjadliwej grypy ptaków u drobiu, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Suwałkach apeluje o zachowanie ostrożności. 

 

Katarzyna Łuniewska-Kopacz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Suwałkach zaleca zachowanie szczególnej ostrożności oraz ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób, w związku z niekorzystną sytuacją epizootyczną dotyczącą stwierdzenia kolejnych ognisk zjadliwej grypy ptaków u drobiu na terytorium Polski. W szczególności należy: 

 

  1. wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybiegi i pozostawić je w budynkach, w  których są utrzymywane; 
  2. zapewnić karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie; 
  3. przechowywać paszę dla drobiu w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem; 
  4. unikać pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek); 
  5. używać odzież ochronną oraz obuwie ochronne przy czynnościach związanych z obsługą drobiu; 
  6. po każdym kontakcie z drobiem lub ptakami dzikimi należy umyć ręce wodą z mydłem; 7. stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób. 

 

W przypadku stwierdzenia objawów klinicznych takich jak: 

 

  1. zwiększona śmiertelność; 
  2. znaczny spadek pobierania paszy i wody; 
  3. drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchowa, 
  4. duszność, sinica, wybroczyny, 
  5. biegunki lub nagły spadek nieśności, 

należy niezwłocznie powiadomić organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu powyższych/ wymienionych objawów u drobiu. 

 

Źródłem zakażenia drobiu domowego jest najczęściej bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby. 

Dodaj komentarz