Gala stypendiów, nagród i wyróżnień Miasta Suwałki za wyniki i działalność sportową w 2024 roku, odbyła się w środę (16.04) w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Władze miasta nagrodził dziś listami gratulacyjnymi 119 osób. Wręczonych zostało 36 stypendiów w kategorii zawodnik, 73 nagrody w kategorii trener, zawodnik i inna osoba fizyczna oraz 10 wyróżnień w kategorii inna osoba fizyczna i w kategorii zawodnik. Łącznie na nagrody przekazano dziś 312 tysięcy złotych.
- Rolą samorządu jest wspieranie kultury fizycznej i sportu, szczególnie sportu dzieci i młodzieży. Dzisiejsza Gala jest wspaniałą okazją do tego, żeby wręczyć nagrody, wyróżnienia i stypendia tej utalentowanej, uzdolnionej młodzieży, odnoszącej sukcesy sportowe. Podziękować za rywalizację, również za promocję naszego miasta. Rzeczywiście bez środków finansowych niedużo da się zrobić, dlatego 312 tysięcy złotych dzisiaj przekazujemy w nagrodach i stypendiach. Na scenie stanie ponad stu utalentowanych sportowców. To jest fajne, że w Suwałkach stworzyliśmy takie dobre warunki do uprawiania różnych sportów. Są trenerzy, są osoby bardzo zaangażowane w prowadzenie sportowe dzieci i młodzieży, a rolą samorządu jest to wspierać - mówił podczas uroczystości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Edward Dec, trener pływania zaznaczał rolę wsparcia finansowego ze strony samorządów, szczególnie jeśli mowa o początkujących sportowcach, którzy dopiero walczą o dołączenie do sportu wyczynowego.
- Myślę, że bez wsparcia samorządów nie byłoby żadnego sportu. Ten sport wyczynowy, na najwyższym poziomie polskim, europejskim, czy światowym, finansowany jest przez państwo. Ale zanim do tego sportu wyczynowego się dojdzie, to tak naprawdę większość obciążeń finansowych leży na barkach samorządów. Plus sponsorów, bo bez tego też nie ma sportu wyczynowego. Tylko, że sponsorzy wchodzą dużo później, a na samym początku to jest jednak samorząd. Trochę też rodzice, nie wiem, czy rodzice powinni w większym stopniu się włączyć w rozwój sportu, ale mamy taki system jaki mamy. Na podstawie pływania powiem tak. Wyjazd na Mistrzostwa Polski, jeden udział jednego zawodnika to jest tysiąc złotych. Sam udział. Wyjazd na zgrupowanie, a takich zgrupowań muszą być co najmniej dwa - mówię tylko o sporcie młodzieżowym - to około od czterech do sześciu tysięcy złotych. A mówimy o całym roku szkolenia, to nie jest tylko wyjazd na zgrupowanie, czy Mistrzostwa Polski. Plus do tego już na poziomie pływania młodzieżowego mamy Puchar Polski po pięć wyjazdów. Każdy taki Puchar na jednego zawodnika to jest 600-700 zł, gdy jedziemy grupą. Nie mówię indywidualnie, bo to są zdecydowanie większe kwoty. Podsumowując mamy już 12-15 tysięcy złotych nie licząc strojów, odżywek i innych rzeczy, które są niezbędne.
Joanna Mendak, wielokrotna medalistka letnich igrzysk paraolimpijskich przyznała, że władze Suwałk faktycznie wspierają sportowców, a przyznawane w naszym mieście nagrody są jednymi z lepszych w Polsce.
- Ja się cieszę, że ten program się rozwija i środowisko sportowe w Suwałkach zabiera głos w tej sprawie. Naprawdę te warunki finansowe dla zawodników mocno się poprawiły. Dodatkowo powstało stypendium olimpijskie, które też jest fajnym wsparciem. Trzeba przyznać, że miasto Suwałki od lat wspiera sportowców, trenerów i osoby zaangażowane w sport. Tak naprawdę te nagrody są jednymi z lepszych w Polsce, więc trzeba to docenić. Myślę, że stolica może nam momentami zazdrościć, że prezydent miasta i całe środowisko tak wspiera sportowców. Miasto stwarza naprawdę fajne warunki, aby się wybić. Obiekty są naprawdę na wysokim poziomie. Ja uważam, że są tu świetne warunki, tworzą się klasy sportowe, miasto jest zaangażowane, tylko trenować. Mi te środki finansowe pozwalają przede wszystkim na odnowę biologiczną. Jestem już zawodnikiem z dwudziestokilkuletnim stażem, więc moje ciało domaga się trochę więcej opieki i nie ukrywam, że takie nagrody i stypendia są w takim kierunku realizowane.
Galę uświetnił występ zespołu z Suwalskiego Ośrodka Kultury: Studio Tańca Nowoczesnego pod kierunkiem Roberta Śliżewskiego.