Badmintoniści SKB Litpol-Malow Suwałki Mistrzem Polski

Mistrzem Polski po raz 19. badmintoniści SKB Litpol-Malow Suwałki

Badmintoniści SKB Litpol-Malow Suwałki pokonali w finałowym spotkaniu ABRM Warszawa 4:3 i po raz 19. zostali drużynowym Mistrzem Polski.

Finał Lotto Ekstraliga Badmintona sezon 2021/2022 - 49. Drużynowych Mistrzostw Polski odbył się w miniony weekend w podwarszawskim Józefosławiu. Przed rozpoczęciem rywalizacji najwięcej szans na tytuł Mistrz Polski dawano zespołowi ABRM Warszawa, drugi w kolejce, według ekspertów po te trofeum był Hubal Białystok, a suwalczanom prognozowano trzecie miejsce. Zwycięstwo suwalska ekipa w Józefosławiu osiągnęła po bardzo zaciętej rywalizacji, badmintoniści na pewno będą pamiętać ten finał przez wiele lat, gdyż jak sami przyznają, był to horror.

Jako pierwsi w finałowej rywalizacji na kort wyszli debliści: Robert CYBULSKI/ Przemysław SZYDŁOWSKI oraz Miłosz BOCHAT/Wiktor TRECKI (ABRM Warszawa). Faworyta wskazywano w parze warszawskiej, gdyż w całym sezonie Bochat nie przegrał nawet seta, ale rzeczywistość okazała się inna. Debliści — Robert CYBULSKI/Przemysław SZYDŁOWSKI wyprowadzili, zespół suwalski na prowadzenie pokonując, parę deblową Miłosz BOCHAT/Wiktor TRECKI 2:0 (15:12 i 15:9). Do wyrównania stanu meczu na 1:1 doprowadziła para deblowa pań Kirsty GILMOUR/Magdalena ŚWIERCZYŃSKA , warszawianki pokonały suwalskie badmintonistki  Aleksandra GOSZCZYŃSKA/Karolina SZUBERT 2:0 (15:9 i 15:10). Na ponowne prowadzenie w finałowej rywalizacji suwalską drużynę wyprowadził Danylo Bosniuk, dosyć łatwo pokonał 2:0 (15:7, 15:9) Bartosza Krajewskiego.

Kolejny mecz i kolejne wyrównanie stanu meczu na 2:2. Kirsty Gilmour (aktualna wicemistrzyni Europy) w dwóch setach pokonała Kamilę Augustyn. Trochę szczęścia, a Kamila drugiego seta mogła wygrać, jednak końcówka należała do wicemistrzyni Europy, Kamila przegrała 14:15. Emil Holst ponownie wyprowadza suwalską ekipą na prowadzenie 3:2 w meczu, a to za sprawą zwycięskiego pojedynku 2:1 (15:6, 12:15 i 15:9) z Mateuszem Dubowskim. Kolejny rywalizacja to gra pojedyncza i kolejny remis w meczu 3:3. Zuzanna Jankowska (aktualna mistrzyni Polski) w bardzo emocjonującym meczu pokonała w trzech setach (7:15, 15:12 i 15:6) naszą ,,królową kortów" Ulianę Volską.

O tytule Mistrz Polski decydowała gra mieszana.Warszawską ekipę reprezentowali Miłosz BOCHAT i Magdalena ŚWIERCZYŃSKA, bardziej ograni, zgrani reprezentanci Polski, aktualnie wicemistrzowie Polski w grze mieszanej. Na korcie w suwalskiej ekipie pokazała się para, którą znawcy stawiali już na starcie na straconej pozycji. Jednak jak to w sporcie bywa, efekt końcowy był zupełnie inny. Kamila Augustyn, doświadczona, ale ma już najlepsze lata badmintonowe za sobą oraz Danylo Bosniuk — Ukrainiec z przeżyciami wojennymi — ta para nigdy ze sobą nie trenowała, a to element bardzo ważny w grach podwójnych. Kamila wielokrotnie w decydujących momentach w swojej długiej karierze pokazywała wielką klasę, tak też było i w tym arcyciekawym mistrzowskim starciu, a jej deblowy partner Danylo Bosniuk również pokazał się jako badmintonista wielkiego, europejskiego formatu. Chociaż pierwszego seta suwalscy badmintoniści przegrali dosyć gładko i szybko, bo już po 12 minutach, to kolejne dwa padły łupem suwalczan (15:11, 15:13).

Suwalczanie po raz 19. zostali więc Mistrzem Polski. Wicemistrzem został ABRM Warszawa, trzecie miejsce zajął UKS Hubal Białystok, a czwarte UKS Unia Bieruń. W Lotto Ekstraliga Badmintona w sezonie 2021/2022 - mistrzowską drużynę reprezentowali: Kamila Augustyn, Ulyana Volska, Maria Ulitina, Oliwia Niedźwiedzka, Karolina Szubert, Aleksandra Goszczyńska, Anastasiya Khomich, Michał Sobolewski, Michał Łogosz, Łukasz Moreń, Robert Cybulski, Danilo Bośniuk, Emil Holst, Przemysław Szydłowski, Mateusz Świerczyński, Adam Szolc.