Suwalczanin pracuje nad filmem o niemieckim obozie jenieckim w Suwałkach

film dokumentalny o obozie jenieckim Stalag IF Sudauen na terenie Suwałk

Ruszyły prace nad filmem dokumentalnym o obozie jenieckim Stalag IF Sudauen, działającym na terenie Suwałk w latach 1941-1944.

 

Krzysztof Kowalewski rozpoczął pracę nad filmem „Stalag IF Sudauen” na który otrzymał stypendium z Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Film powstanie w oparciu o źródła historyczne oraz zeznania rodzin świadków. Przybliżona zostanie w nim historia dawnego niemieckiego obozu jenieckiego, który znajdował się na terenie Suwałk. Podczas działania obozu zginęło około 50 000 ludzi, głównie rosyjskich jeńców wojennych. - Motywacją do zrobienia filmu dokumentalnego o Stalagu IF Sudauen była niska świadomość społeczna o funkcjonowaniu obozu oraz potrzeba utrwalenia w pamięci współczesnych ludzi faktów okrucieństwa jakie niosła za sobą II Wojna Światowa - mówił suwalczanin.

 

W obozie Stalag IF Sudauen przetrzymywani byli głównie rosyjscy jeńcy wojenni ale znajdowali się tam również Polacy, Żydzi, Włosi i Azjaci. Szacunkowa liczba 50 000 ofiar spotkała się z historyczną obojętnością. Dla porównania obóz Stalag IB w Olsztynku w którym zginęła podobna liczba jeńców wojennych, doczekał się własnego muzeum z profesjonalnie wykonanymi makietami obozu, mnóstwem pamiątek i interaktywnymi tablicami multimedialnymi. Bardzo ciężko natomiast znaleźć jakiekolwiek naukowe opracowania filmowe czy książkowe opisujące historię obozu Stalag IF Sudauen. 

 

Reżyserem filmu „Stalag IF Sudauen” jest Krzysztof Dawid Kowalewski – suwalczanin, fotograf i filmowiec, który od 10 lat działa zawodowo w swojej branży. W tym czasie udało mu się stworzyć trzy komercyjne marki filmowe oraz szereg projektów filmowych, jak chociażby cykl pn. „Wielkie Serca” i film promocyjny Miasta Suwałki pt. „Pogodne Suwałki”. Jak mówi Krzysztof, aktualnie wraz z ekipą pracującą nad projektem kontaktuje się z ludźmi, którzy będą nagrywani do filmu. Rozmawia z historykami, rodzinami świadków i osobami, które mogą coś wnieść do produkcji. - Nieustannie poszukujemy kontaktów do kolejnych osób, które miały styczność z obozem Stalag IF Sudauen. Prosimy o kontakt osoby, które dysponują zdjęciami lub innymi materiałami związanymi z obozem - apeluje Krzysztof Kowalewski. Dane kontaktowe dostępne są na stronie www.stalag.pl

7 Komentarzy

Zaczepił mnie starszy pan przy cmentarzu przy Reja, po prostu chciał porozmawiać i opowiadał mi co tam się działo. Mówił, że był mały jak ten obóz tam był ale pamiętał co się tam działo. Opowiadał, że Niemcy, Rosjan tam dręczyli, że była bieda, głód, groby zbiorowe. Obóz był duży zajmował całą północ i ciągnął się aż do lasu, opowiadał, że pamięta jak się bawił przy płocie tam gdzie jest teraz DPS. Ogólnie masakra. 

 

Dodaj komentarz