Andrzej Wajda. Wieczór Wspomnień

Suwalski Ośrodek Kultury, koncert ku pamięci Andrzeja Wajdy

6. marca, 95 lat temu w Suwałkach urodził się Andrzej Wajda. W rocznicę tego dnia Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na urodzinowy wieczór wspomnień poświęcony mistrzowi kina, wypełniony muzyką i słowami.

 

Andrzej Wajda miał ogromne szczęście do znakomitych kompozytorów tworzących muzykę filmową. Wiele kompozycji napisanych do jego filmów, jak choćby Walc z "Ziemi obiecanej" czy Polonez z "Pana Tadeusza", cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród kinomanów. Te i inne znane utwory i motywy z filmów Andrzeja Wajdy wykona Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza podczas pierwszej części koncertu. Usłyszymy m.in. muzykę autorstwa Wojciecha Kilara: Poloneza z filmu "Pan Tadeusz", Walc i suitę z filmu "Ziemia obiecana", suitę z filmu "Smuga cienia" oraz Mazura z filmu "Zemsta". W drugiej części wieczoru zabrzmi muzyka klasyczna – uwertura z opery "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz V symfonia c-moll op. 67 (część 1.) Ludwiga van Beethovena.

 

Oprócz muzyki usłyszymy fragmenty książki "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki - zabrzmią wspomnienia przyjaciół, przywołamy filmy, które nie powstały, poznamy nieznane zapisku reżysera. Głosu wspomnieniom użyczy Włodzimierz Ciborowski.

Dodaj komentarz