Zainteresowanie złotem nie maleje! Nic dziwnego, zważywszy na fakt, iż ten niezwykły metal szlachetny odnotował od 2016 roku wzrost na poziomie 90%, a dziś zbliża się do historycznego rekordu swojej wartości. W swoim portfolio inwestycyjnym złoto chętnie umieszczają zatem przedsiębiorcy, osoby zamożne, a także ci, którzy dysponują niewielkimi oszczędnościami. Inwestowanie w metale szlachetne to opcja dla każdego. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Poznaj 5 powodów!
1. Sztabki złota i złote monety bulionowe w sprzedaży detalicznej
Złoto dostępne jest dla każdego, a mitem jest to, że jego forma fizyczna przybiera kształt tylko wielo kilogramowych sztabek wartych krocie. Te wykorzystywane są w obrocie międzybankowym i międzynarodowym. Co zaś ze sprzedażą detaliczną? W ofercie takich dystrybutorów jak Mennica Skarbowa znaleźć można kruszce lokacyjne, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych! Złoto dostępne jest przy tym w ramach zamówień online i z wysyłką w 24h. Jeśli chodzi o jego postać, kupić można między innymi:
- Złote sztabki złota o gramaturze: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 50 g, 500 g czy 1 uncja.
- Złote monety bulionowe o wadze: 1/20 uncji, 1/10 uncji, 1/4 uncji, 1/2 uncji, 1 uncji. Przykładem są: Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur, Krugerrand.
- Sztabki CombiBar, czyli złote tabliczki z podzielnymi sztabkami np. 50 x 1 g.
2. Rynkowa wartość złota stale wzrasta
Wartość złota ma od kilku lat tendencję wzrostową, a od 2016 roku wzrosła o 90%. Wedle przewidywań 1 uncja metalu szlachetnego może kosztować w 2030 roku ponad 3000 USD. Niektórzy ekonomiści wyliczają, że jest szansa nawet na wynik znacznie wyższy, przekraczający 4000 USD i więcej. Ponadto warto zwrócić uwagę na historyczną wartość złota – rynek metali szlachetnych jest od wielu dekad bardzo stabilny, co wpływa na niskie ryzyko inwestycyjne oraz duże zaufanie inwestorów.
3. Złoto, czyli brak podatności na inflację!
Czy wiesz, że złoto to produkt inwestycyjny niemalże niepodatny na inflację! Wiąże się to z jego ograniczoną podażą oraz wyczerpywalnymi zasobami. Złota nie można także „dodrukowywać” jak pieniądza, co również ma znaczenie dla jego stabilnej wartości. Ponadto kruszce inwestycyjne doskonale radzą sobie w czasach zawirowań gospodarczych. Ich wartość nie jest silnie uzależniona od spadków na rynkach akcji czy od słabości dolara amerykańskiego. Tym samym inwestowanie w złoto to stawianie na niskie ryzyko inwestycyjne, stabilność, łatwą ochronę kapitału oraz możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
4. Złoto zapewnia „raj podatkowy”
Kolejnym powodem, dla którego warto zainteresować się zakupem złota, jest brak obciążeń podatkowych. Po pierwsze złote monety bulionowe i sztabki złota nie są objęte podatkiem VAT na terenie Unii Europejskiej. Po drugie, ten wyjątkowy metal szlachetny zwolniony jest również z podatku dochodowego, o ile inwestor nie planuje jego sprzedaży z zyskiem przed upływem 6 miesięcy. Po trzecie, złoto zwolnione jest z podatku Belki, czyli z podatku od zysków kapitałowych, który wynosi 19 proc. Korzyści są zatem spore i nie wiążą się z koniecznością ponoszenia pobocznych kosztów.
5. Kupno złota z gwarancją skupu!
Złoto to pewna inwestycja w niepewnych czasach, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących inwestorów. Jego zakup, a później przechowywanie czy zbywanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Inwestor nie musi także monitorować rynku w obawie przed nagłą utratą wartości. Odchylenia są naprawdę nieznaczne, a w ujęciu długoterminowym można cieszyć się tendencją wzrostową. Ponadto najlepsi dystrybutorzy złota w Polsce – jednym z liderów jest Mennica Skarbowa – zapewniają gwarancję skupu sztabek złota i monet bulionowych po rynkowych cenach. Szybka gotówka, gwarantowana!
Chcesz poznać więcej zalet inwestowania w złoto? Dołącz do ogólnopolskiej kampanii „Twoja decyzja na wagę złota” w roli głównej z międzynarodowym sędzią piłkarskim Szymonem Marciniakiem!
Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.