Drób to zbiorcze określenie ptaków hodowlanych, do których zalicza się między innymi kury, gęsi, kaczki oraz indyki.
Pochodzące od nich mięso jest postrzegane jako zdrowe i smaczne, a możliwość przyrządzania z niego najróżniejszych dań doprowadziła do tego, że stało się ono nie tylko popularne, ale i uwielbiane przez Polaków. Sprawdź, jak aktualnie kształtują się ceny drobiu w Polsce.
Średnie ceny drobiu w skupie i w sprzedaży
Średnie ceny skupu drobiu rzeźnego w zakładach drobiarskich oraz rzeźniach w październiku przedstawiały się następująco:
- Kurczęta typu brojler – 5238 zł/tona,
- Indory – 6872 zł/tona,
- Indyczki – 6807 zł/tona,
- Kaczki typu brojler – 5657 zł/tona,
- Gęsi tuczone – 11437 zł/tona.
Biorąc pod uwagę ceny z września — te w październiku są nieco wyższe.
Podane ceny dotyczą średniej ceny drobiu w Polsce. To oznacza, że w poszczególnych regionach kraju mogą być one nieco inne.
Czy ceny drobiu wzrosną?
Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach nadal będzie panował wzrost produkcji drobiu w UE. To automatycznie wywrze presję na spadek cen. W naszym kraju eksport drobiu w pierwszej połowie 2024 roku wzrósł o 2,1%. Prognozy na najbliższy czas są takie, że do końca bieżącego roku cena skupu drobiu spadnie do ok. 4,80 zł/kg, a na koniec przyszłego roku (2025 r.), do 4,70 zł/kg.
Gdzie sprawdzać aktualne ceny drobiu?
Chcąc być na bieżąco z aktualnymi średnimi cenami drobiu, wystarczy zajrzeć do Internetu. Nie trzeba zatem dzwonić do skupów i rzeźni, czy też każdego dnia odwiedzać sklepów oferujących ten asortyment. Należy jednak wybierać tylko rzetelne strony, gdzie dane te są cały czas aktualizowane.
Drób jest nie tylko bardzo popularny, ale też łatwo dostępny i w porównaniu do innych rodzajów mięsa – wcale nie tak drogi. Bez wątpienia jest on na tyle lubiany, iż raczej nikt nie zrazi się ewentualnym wzrostem jego cen. W najbliższym czasie należy jednak spodziewać się kolejnych obniżek. Aktualne ceny drobiu można śledzić przede wszystkim na popularnych stronach branżowych.
mat. zewn.