Legalne zakłady bukmacherskie w kontekście ustawy hazardowej – o co chodzi?

Legalne zakłady bukmacherskie w kontekście ustawy hazardowej – o co chodzi?

 

Ustawa hazardowa – dlaczego powstała, co reguluje i ogranicza oraz jak to się ma do legalnych zakładów bukmacherskich? Działalność bukmacherów w świetle litery prawa.  

 

USTAWA HAZARDOWA, A LEGALNE ZAKŁADY BUKMACHERSKIE

         Rynek legalnych zakładów bukmacherskich jako forma hazardowej rozrywki rozwinął się w naszym kraju bardzo mocno. Szeroka oferta bukmacherów internetowych zadowoli nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Ostatnie sukcesy sportowe naszych rodaków jeszcze bardziej zwiększają zainteresowanie typowaniem. Przepisy dotyczące tej formy hazardu określa ustawa hazardowa, a zakłady bukmacherskie są dzięki niej uregulowane prawnie, przez co mogą być zawierane legalnie i bezpiecznie. Co zmienia ustawa hazardowa?  

 

Ustawa hazardowa – o co chodzi?

         Ustawa hazardowa, czyli Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, określa i reguluje przepisy prawne nt. zakładów bukmacherskich w Polsce. Jej pierwszy projekt z 2009 roku zawierał luki prawne, wykorzystywane przez zagranicznych bukmacherów, których nie obowiązywały polskie podatki, ani przepisy polskiego prawa. Dopiero jej nowelizacja wyeliminowała ten problem. Ustawa hazardowa zawiera wszelkie regulacje, określające przepisy jakim podlegają bukmacherzy i operatorzy gier hazardowych. Zawiera ona także przepisy obowiązujące graczy, np. określające wysokość grzywny za korzystanie z usług nielegalnych zakładów bukmacherskich. Konsekwencje za nie przestrzeganie przepisów ustawy dotyczą zatem nie tylko firm bukmacherskich, ale też użytkowników. Ustawa o grach hazardowych określa także kryteria, jakie muszą spełnić podmioty bukmacherskie, aby móc ubiegać się o koncesję na zakłady internetowe, przyznawaną przez Ministerstwo Finansów. Natomiast graczem można zostać po ukończeniu 18. roku życia. Jakie były ostatnie najważniejsze zmiany w kontekście ustawy hazardowej, a zakładów bukmacherskich?

        

Ostatnie zmiany w ustawie hazardowej

         Nowelizacja ustawy hazardowej, która weszła w życie w 2017 roku, wyrównała szanse na rynku bukmacherskim, między polskimi i zagranicznymi operatorami. Ograniczyła także szarą strefę, bardziej dopuszczając do głosu legalne podmioty, tworząc rejestr domen zakazanych na stronach www Ministerstwa Finansów. „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą” to jawny ministerialny spis nielegalnych bukmacherów internetowych. Firmy telekomunikacyjne mają teraz obowiązek blokowania dostępu do stron internetowych, do 48 godzin od momentu pojawienia się ich na liście domen zakazanych. Natomiast dostawcy usług płatniczych zostali zobowiązani do zakończenia współpracy z właścicielem stron z rejestru, w ciągu 30 dni od ich pojawienia się w nim. Masa zagranicznych firm, działających nie do końca legalnie, wycofała się wtedy z Polski. Inne najważniejsze zmiany, jakie pojawiły się po nowelizacji to sprecyzowanie kryteriów wydawania koncesji, zyskanie przez bukmacherów prawa do reklamy oraz uregulowanie rynku, które napędziło rozwój nowych legalnych firm, oferujących zakłady bukmacherskie.

        

Legalny i nielegalny bukmacher – jak odróżnić?

         Ustawa hazardowa ustanowiła wyraźny i jasny podział na bukmacherów legalnych i nielegalnych. Legalny bukmacher to taki, który posiada siedzibę w Polsce, płaci polskie podatki oraz dysponuje ważną koncesją z Ministerstwa Finansów. Adres strony internetowej bukmachera działającego legalnie, zawsze musi się kończyć .pl. Narzuca to również ustawa. Natomiast w trakcie procesu nadawania koncesji, ministerstwo bardzo wnikliwie bada płynność finansową firmy oraz jej udziałowców, aby koncesja trafiła w odpowiednie ręce. Na rozpatrzenie wniosku Ministerstwo ma 6 miesięcy, a koncesja jest ważna 6 lat z jednorazową możliwością odnowienia. Każdy zagraniczny bukmacher może wystąpić o zezwolenie na działalność w Polsce, jeśli spełni kryteria, tak jak w przypadku Superbet, Betclic, PZBuk, Betcris czy BetX. Użytkownicy muszą być czujni, aby nie skorzystać nieopatrznie z oferty nielegalnego w Polsce operatora zagranicznego, co grozi karą grzywny. Jest to tak samo istotne, jak zachowanie równowagi i zdrowego rozsądku w obstawianiu zakładów bukmacherskich, by rozrywka nie przerodziła się w uzależnienie. Na szczęście legalni bukmacherzy oferują poradniki i narzędzia, które ograniczają takie ryzyko. Przykładem są limity stawek, czy też czasu spędzonego na stronie, które gracz może ustawić. Dodatkowo każda firma starająca się o zezwolenie na prowadzenie zakładów bukmacherskich, musi przestawić własny projekt regulaminu odpowiedzialnej gry, który po weryfikacji jest zatwierdzany przez Ministra Finansów, co również reguluje ustawa o grach hazardowych. Jej nowelizacja wprowadziła obowiązek umieszczania regulaminu na stronie internetowej bukmachera najpóźniej w dniu rozpoczęcia przyjmowania pierwszych zakładów bukmacherskich. Regulamin taki musi zawierać informacje na temat bukmachera i obowiązujących na jego stronie zasad gry, jak będą realizowane wymogi ustawowe oraz jakie mechanizmy kontrolowania gry są stosowane.

        

Ustawa hazardowa – plusy i minusy dla graczy

         Dzięki ustawie o grach hazardowych rynek zakładów bukmacherskich w Polsce dynamicznie się rozwija. Powstała masa legalnych bukmacherów, a konkurencja zawsze sprzyja klientom. Możliwość reklamy oraz uregulowanie przepisów prawnych napędziło pojawianie się coraz to nowych operatorów zakładów bukmacherskich. Rynek bukmacherski jest więc bogaty, a jego oferta bardzo szeroka. Ustawa hazardowa nie jest jednak dokumentem idealnym. Największym jego minusem są stawki podatkowe zakładów bukmacherskich. 12% od wkładu oraz dodatkowe 10% od wygranych powyżej kwoty 2280pln nie brzmi najkorzystniej. Stawka podatku od wkładu jest u nas jedną z najwyższych w Europie. Najważniejsze jednak, że ustawa o grach hazardowych ma realny i bezpośredni wpływ na jakość usług bukmacherów w Polsce, zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników, a nawet wysokość wygranych. Podsumowując, była dokumentem bardzo potrzebnym.     

 

Żródło: https://www.linkedin.com/pulse/anti-dumping-measures-welding-materials-from-china-thailand-pham

Dodaj komentarz