Jak zrobić pranie ręczne?

Jak zrobić pranie ręczne?

 

Najstarsza metoda prania odzieży - pranie ręczne. Wiele osób może stwierdzić, że to czynność banalnie prosta, niebudząca wątpliwości i jasna dla każdego. Ale czy na pewno tak jest? Czy każdy wie, jak zrobić pranie ręczne, by skutecznie usunąć zabrudzenia, nie narażając tkaniny na szybsze zużycie lub nawet zniszczenie? Powszechność stosowania programu pranie ręczne w pralce zamiennie z faktycznym praniem w rękach, budzi wątpliwość co do założenia, że dla każdego wszystko jest tutaj jasne. Co należy prać ręcznie i jak to robić? Spieszymy z odpowiedziami!

 

Pranie ręczne w pralce? Kiedy warto dosłownie wziąć pranie w swoje ręce?

Pranie ręczne a “pranie ręczne” w pralce to zupełnie coś innego. Wiele modeli pralek posiada specjalny program o takiej nazwie i tym samym nieco wprowadza użytkowników w błąd. O ile wiele tkanin, które niegdyś można było prać wyłącznie ręcznie, teraz można już prać w automacie, o tyle inne - nadal należy dosłownego prać w rękach. 

 

Elementami odzieży, które zawsze warto prać ręcznie (zakładając, że każdy chce cieszyć się jakością, wygodą, krojem i ogólnym dobrym stanem swoich ubrań) są między innymi biustonosze, odzież wykonana z wełny (w tym z merino, kaszmiru, moheru czy angory) czy niektóre ubrania sportowe. 

 

Kiedy jeszcze warto zrobić pranie ręczne? Na przykład w sytuacji pozbywania się uciążliwych zabrudzeń - plamy z kawy, wina, krwi, trawy czy tłuszczu mogą nie sprać się w pralce. Dodatkowo w skutecznym wywabianiu trudnych plam liczy się prędkość reakcji - pranie ręczne zwykle można zrobić szybciej niż w automacie.

 

Oszczędność czasu? Pranie ręczne w pralce - ile trwa?

Pozostając w temacie tego, co warto i jak prać, można wyróżnić elementy garderoby, które z zasady warto prać dosłownie - ręcznie, choć pranie ręczne w pralce (zakładając odpowiednio delikatne parametry takiego programu prania) również sprawdzi się dobrze. Są to np. rajstopy, rzeczy wykonane z jedwabiu naturalnego oraz wszelkiego rodzaju koronki. 

 

Można by pomyśleć, że pranie ręczne w pralce to oszczędność czasu. Zadajmy więc pytanie: “pranie ręczne w pralce - ile trwa?” Odpowiedź na to pytanie, w zależności od modelu pralki, może brzmieć różnie, ale dla wielu osób tak czy owak będzie zaskakująca. Przeglądając dane na temat parametrów automatycznych programów prania, możemy zauważyć, że średni czas “prania ręcznego” to ok. 50 min.

 

Jak zrobić pranie ręczne - praktyczny poradnik dla każdego

Skupmy się na tym, jak zrobić pranie ręczne - dosłownie - własnymi rękami. Przystępując do tej czynności przygotuj miskę (może być też umywalka lub nawet bidet - w takiej sytuacji umyj wcześniej sanitariaty). Przygotuj też odpowiednie detergenty i… do dzieła!

 

  1. Posegreguj pranie ze względu na kolory - zrób to możliwie najdokładniej. Osobno: białe, czarne, kolorowe. W przypadku odzieży w różnych kolorach, przyda się dodatkowy podział. Z niektórych materiałów barwnik wypłukuje się dość obficie, co może prowadzić do zafarbowania pozostałych ubrań. Podziel więc ubrania kolorowe na te w ciepłych barwach (czerwone najlepiej zupełnie osobno) oraz w barwach chłodnych.
  2. Ustal optymalną temperaturę wody dla każdej z poszczególnych grup ubrań. Jeśli zebrane z metek informacje wskazują rozbieżne wartości - wybierz możliwie najniższą temperaturę. Bywa jednak tak, że pozbycie się uporczywych plam wymaga prania w gorącej wodzie. W takiej sytuacji wypierz daną rzecz osobno. Oczywiście w przypadku ubrań z wełny - użycie gorącej wody jest co najmniej niewskazane!
  3. Napełnij naczynie wodą i rozpuść w niej wybrany środek piorący. Warto wybrać detergent w postaci płynu lub żelu - lepiej rozpuści się w wodzie i dotrze do każdego włókna usuwając zabrudzenia. Ponadto żele i płyny łatwiej się wypłukują z materiału, co z kolei wpływa np. na miękkość ubrań. Dobieraj środki piorące odpowiednio do rodzaju pranych tkanin - postaw na balsam do prania chroniący kolor, płyn do prania ciemnych tkanin lub odpowiedni nawet dla osób z bardzo wrażliwą skórą - hypoalergiczny żel do prania ubrań białych i kolorowych.
  4. Włóż pranie do wody. Nim przystąpisz do zasadniczego prania materiałów, możesz pozostawić je na moment w roztworze (oczywiście o ile na metkach nie ma informacji o przeciwwskazaniu do namaczania).
  5. Pora na dosłowne pranie. A jak zrobić pranie ręczne? Pocieraj tkaniny o siebie, na przemian unosząc je ponad wodę i zanurzając w niej z powrotem. Ugniataj i delikatnie pocieraj materiał o siebie, dopóki plamy nie znikną.
  6. Wypłukaj tkaniny w wodzie. Choćby ze względu na ochronę środowiska i potrzebę ograniczania zużycia wody, unikaj płukania prania w strumieniu wody bieżącej. Równie dobre efekty uzyskasz nalewając czystą wodę np. do innej miski. 

Opcjonalnie, po wypłukaniu prania w wodzie, możesz dodatkowo zanurzyć ubrania w roztworze wody z płynem do płukania tkanin (jeśli jesteś alergikiem, możesz użyć specjalnego środka dla osób z wrażliwą skórą). Materiały zyskają miękkość i świeży, długo utrzymujący się zapach.

 

  1. Odciśnij wodę i rozwieś pranie do wyschnięcia.

Teraz już wiesz jak zrobić pranie ręczne! Z potrzebną wiedzą, drobnymi wskazówkami i produktami marki Milove - Twoje ubranie są w dobrych rękach!

Dodaj komentarz