Jak nie marnować pieczywa? Proste tricki

Jak nie marnować pieczywa? Proste tricki

Świeżo kupiony zachwyca chrupką skórką i wilgotnym, puszystym środkiem. Niestety tak szybko czerstwieje i traci na apetyczności… Co możesz zrobić, by nie wyrzucać pieczywa, gdy tylko stwardnieje? Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziesz marnować mniej jedzenia! 

 

Zamrażaj i odpiekaj pojedyncze kromki 

Nie jesteś w stanie zjeść całego bochenka chleba zanim sczerstwieje? Dobrym pomysłem może być podzielenie go na mniejsze porcje i zamrożenie. Gdy tylko będziesz mieć ochotę na kanapkę czy tosty, wystarczy wyciągnąć go z zamrażalnika i poczekać aż się rozmrozi – będzie wyglądać i smakować niemal tak, jak ten świeżo przyniesiony z piekarni. 

 

Jeśli nie chcesz czekać, aż kromki się rozmrożą, możesz zawsze skorzystać z tostera. Nowoczesne urządzenia Electrolux dysponują funkcją rozmrażania, dzięki której przyspieszysz ten proces. Co więcej, pieczywo zostanie rozmrożone bez opiekania. Będziesz mógł zatem zjeść „normalną kanapkę”, taką jak ze świeżego chleba – a nie tosta. Choć tego też przygotujesz, i to w aż kilku wariantach przyrumienienia, w zależności od indywidualnych preferencji. 

 

Jak odświeżyć czerstwe bułki i chleb? 

Lekko czerstwy chleb możesz szybko „reanimować”. Przywracając sprężystość środkowi i chrupkość skórce, sprawisz, że będzie smakować i pachnieć równie wybornie, co pierwszego dnia. Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja krok po kroku. 

  1. Delikatnie zwilż pieczywo wodą. 
  2. Zawiń bułki czy chleb w folię aluminiową. Każda bułka powinna być zawinięta osobno, a chleb może zostać w całości. 
  3. Rozgrzej piekarnik do 150°C i włóż do niego pieczywo. 
  4. Po ok. 10-15 minutach wyjmij je z piekarnika – świeże i apetyczne. 

Możesz też odświeżać chleb i bułki przy użyciu funkcji parowej piekarnika albo po prostu włożyć do niego miskę z wodą na czas podpiekania pieczywa. Taki proces zajmie jednak więcej czasu – nawet do godziny.  

 

Co zrobić z suchym i twardym pieczywem? 

Chleb lub bułki są już tak czerstwe, że nie nadają się do szybkiej reanimacji w piekarniku? Wcale nie muszą być skazane na wyrzucenie do kosza, gdyż możesz je jeszcze wykorzystać. W jaki sposób? Oto kilka pomysłów, dzięki którym będziesz marnować mniej pieczywa na co dzień. 

  • Bułka tarta – przemiel suche pieczywo w maszynce do mielenia mięsa, a zyskasz bułkę tartą, która idealnie sprawdzi się chociażby w roli panierki do mięsa. 
  • Grzanki – czerstwy chleb pokrój kostkę i wrzuć na rozgrzaną patelnię z odrobiną oliwy z oliwek. Grzanki możesz doprawić ulubionymi ziołami i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku nawet przez kilka tygodni. 
  • Zagęszczenie zupy czy sosu – pozbawiony skórek, rozdrobniony i namoczony chleb zagęści sos czy zupę równie dobrze, co mąka. Nie zmieni przy tym właściwego smaku dania. 
  • Tosty francuskie – zamocz chleb w rozbełtanym jajku, przyrumień z obu stron na patelni i podawaj z ulubionymi dodatkami śniadaniowymi. 

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wykorzystywanie czerstwego chleba do karmienia kaczek czy łabędzi nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Pieczywo zawiera dużo soli, która może zaburzać gospodarkę wodną ptaków i po prostu im szkodzi. Lepiej wykorzystać stare pieczywo w inny sposób – a ptactwu w parku zaserwować świeże ziarno, które jest dla niego korzystniejsze. 

Dodaj komentarz