Co trzeba wiedzieć przed założeniem firmy? Wyjaśniamy

Co trzeba wiedzieć przed założeniem firmy? Wyjaśniamy

 

Dziś założenie firmy jest bardzo proste. Można zrobić to samodzielnie, załatwiając formalności online. Zanim jednak założysz działalność gospodarczą, powinieneś pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed założeniem firmy.

 

Pierwsze kroki przed założeniem działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą mogą założyć wyłącznie osoby pełnoletnie. Mogą zrobić to zarówno obywatele Polski, jak i państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i spoza UE – o ile mają tytuł pobytowy, który do tego uprawnia. W celu założenia firmy należy zarejestrować się w CEIDG – Centralnej Ewidencji i informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Przychody z działalności będą niewielkie? Wówczas nie trzeba rejestrować firmy. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki, czyli:

  • być osobą fizyczną,
  • nie wykonywać działalności w ramach spółki cywilnej,
  • osiągać przychody miesięczne do 3335 zł,
  • nie prowadzić działalności regulowanej (np. wymagającej koncesji),
  • nie prowadzić firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

 

Nie muszą rejestrować się również przedsiębiorcy z zakresu działalności agroturystycznej, rolniczego handlu detalicznego oraz produkcji wina. Czy opłaca się prowadzić firmę? Sprawdź koszt prowadzenia działalności jednoosobowej 2024, zanim podejmiesz decyzję.

 

Zakładanie własnej firmy, krok po kroku

Rejestrując się w CEIDG jako przedsiębiorca, należy wskazać nazwę firmy. Powinna zawierać imię i nazwisko – właśnie w takiej kolejności. Do imienia i nazwiska można dodać inne elementy, np. opisujące profil działalności, pseudonim czy inne sformułowanie. Jedna osoba fizyczna może mieć jeden wpis w CEIDG.

 

Jakie jeszcze są inne ważne elementy zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej?

  • Firmę można prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach, bez stałego adresu bądź mobilnie.
  • Działalność gospodarczą należy przypisać do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności (kod PKD).
  • Należy sprawdzić, czy na prowadzenie firmy nie potrzeba nam żadnego pozwolenia (np. koncesji, licencji czy wpisu do rejestru działalności regulowanej).
  • Trzeba wybrać formę opodatkowania dochodów – na zasadach ogólnych (12% lub 32%), według stawki liniowej (19%) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
  • Należy sprawdzić, czy trzeba płacić VAT. Nie trzeba się zarejestrować do VAT, gdy sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie lub sprzedajemy towary i usługi zwolnione z VAT.

 

Trzeba pamiętać również o księgowości i rachunku bankowym, jakim będziemy się posługiwać w firmie. Dowiedz się więcej o przelewie mpp, dokumentacji rachunkowej i składkach, jakie trzeba odprowadzać do ZUS-u.

 

Rejestracja firmy online – o czym pamiętać?

Aby założyć firmę, należy skorzystać z elektronicznego kreatora wniosku. Wystarczy zaznaczyć dotyczące nas opcje, wpisać dane, a kreator przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców i zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego. W razie konieczności będzie można samodzielnie zmienić dane w CEIDG, ale też zawiesić, wznowić lub zakończyć działalność.

 

Do rejestracji firmy konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Nie masz NIP lub REGON? Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców będzie jednocześnie wnioskiem o ich nadanie. Sprawdź też aktualności dla firm, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi działalności gospodarczej.

– Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz