Audyt SXO — jak wygląda?

Audyt SXO — jak wygląda?

SXO jest skrótem od połączenia fraz Search Engine Optimization oraz User Experience, czyli SEO i UX. To zestawienie to kompleksowe podejście do tematu, który związany jest z optymalizacją stron i zwiększaniem sprzedaży. Dowiedz się, jak wygląda tego typu audyt oraz jakie korzyści niesie przeprowadzenie go w firmie.

 

SEO a SXO

Skrót SEO jest nieco bardziej popularny i powszechnie stosowany. Jaka jest więc różnica pomiędzy SEO, a SXO? Z początku warto zaznaczyć, że SXO czerpie od SEO elementy dotyczące optymalizacji strony oraz budowy profilu linków, co ma na celu poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. UX pozwala przynieść nie tylko dużą konwersję, ale także i zapewnić, iż użytkownik powróci do Twojego serwisu.

 

SXO jest szczególnie przydatną strategię w przypadku sklepów internetowych oraz blogów — w końcu istotne jest, by klient zaoferował się Twoją treścią/ofertą, a także w przypadku sklepu internetowego, dokonał zakupu. Intuicyjne witryny oraz te, które ciekawie się prezentują — mają większe szanse na zatrzymanie odbiorców i przy okazji zainteresowanie ich danym tematem.

 

Jakie elementy pozwala przeanalizować audyt SXO

Audyt SXO to swego rodzaju taktyka, analiza niezależnej organizacji, której głównym celem jest zbadanie przedmiotu audytu pod względem zgodności z określonymi standardami, czy wzorcami. Audyt SXO pozwala przeanalizować takie czynniki, jak:

 

  • czas ładowania strony — jeśli strona zbyt długo się ładuje, użytkownik może z niej zwyczajnie zrezygnować; powinna być maksymalnie intuicyjna i przyjazna dla niego,
  • kolorystyka — kolory mają wpływ na uczucia użytkownika, barwy te powinny być harmonijne i odpowiednio dopasowane do tematyki,
  • bezpieczeństwo — witryna powinna być wolna od podejrzanych programów oraz treści wprowadzających użytkownika w błąd, protokół HTTPS jest w dzisiejszych tak naprawdę podstawą,
  • przejrzystość layoutu — warto, by wygląd strony podążał za obecnymi trendami i zwyczajnie się podobał,
  • jakość contentu — umieszczane treści powinny być nie tylko dopasowane pod wyszukiwarkę, ale również i użytkowników, wszelkie teksty muszą być jakościowe,
  • dostępność strony — witryna powinna być dostępna nie tylko na komputerze, ale także na smartfonach i tabletach, by każdy mógł z niej skorzystać,
  • nawigacja — na stronie powinno się swobodnie przemieszczać i bez problemu wyszukiwać pożądane informacje.

 

Jakie korzyści może przynieść audyt SXO Twojej firmie?

Wiesz już, na czym polega audyt SXO, zatem warto przejść do korzyści, które dzięki temu procesowi możesz uzyskać. Przede wszystkim tego typu audyt pozwala odnaleźć błędy, przez które użytkownicy rzadko wchodzą na Twoją witrynę, szybko z niej wychodzą lub np. nie dokonują zakupu. Eliminacja tych błędów oraz wprowadzenie skutecznych rozwiązań, których brakuje, pozwala uzyskać:

 

  • intuicyjność obsługi,
  • czytelność treści,
  • przyjemna dla oka architektura strony i projekt graficzny,
  • szybkość ładowania strony.

 

To wszystko wpłynie na pozyskanie dużego ruchu na stronie, a co się również z tym wiąże — pozyskanie klientów. Podstrony na witrynie, które są wyposażone w szereg udogodnień dla użytkowników, będą lepiej odbierane, a zakupy — częściej dokonywane. Należy przy tym pamiętać, że rzetelny audyt SXO powinien zostać przeprowadzony przez firmę doświadczoną i posiadającą wiedzę w tym temacie. Najlepiej skorzystać z usług renomowanej agencji marketingowej, takiej jak np. Fabryka Marketingu.

 

Audyt SXO kończy się zestawem wniosków i rekomendacji co do rozwiązań, które warto wdrożyć. Dzięki temu procesowi można łatwo określić etap ścieżki, w którym użytkownik porzuca daną czynność i rezygnuje z korzystania z usług firmy. Jest to bardzo ważne — ciężko jest w inny sposób odkryć, dlaczego tak się dzieje.

 

Audyty, zarówno SXO jak i inne — warto przeprowadzać, jeśli spora część użytkowników rezygnuje z usług firmy, ale również i profilaktycznie. Pozwalają upewnić się, że wszystko jest w porządku i że nie potrzeba wprowadzać żadnych zmian, co akurat dość rzadko się zdarza.

Dodaj komentarz