Co dalej z wycinką Lasu Szwajcarskiego?

Interpelacja w celu zapewnienia maksymalnej ochrony lasu Szwajcarskiego

O podjęcie rozmów z Nadleśnictwem Suwałki w celu zapewnienia maksymalnej ochrony lasu Szwajcarskiego apeluje Adam Ołowniuk z klubu "Łączą nas Suwałki".

 

Radny skierował pismo do prezydent Suwałk w imieniu mieszkańców miasta, aktywistów zrzeszonych wokół ruchów: Zielone Suwałki i Suwalsko-Augustowskiego Ruchu Antyłowieckiego. Las Szwajcarski na podstawie decyzji Ministra Środowiska z 2013 został uznany za las ochronny, czyli zgodnie z art. 15 ustawy o lasach, szczególnie chroniony przede wszystkim w kategorii lasów "położonych w granicach administracyjnych miast  i w odległości do 10 km od granic administracyjnych miast liczących ponad 50 tys. mieszkańców". Nadleśnictwo Suwałki przez lata uwzględniało specyfikę Lasu Szwajcarskiego. Przy ulicy Reja powstał leśny parking samochodowy, na terenie lasu wyznaczono 8 tras rowerowych oraz trasy biegowe o długości od 3 do 11 km.

 

- Od kilku lat odwiedzając Las Szwajcarski, czy też jadąc w kierunku Jeleniewa lub Budziska, z przykrością widzimy wciąż nowe tereny leśne podlegające rozległym wyrębom. Zaskoczeni jesteśmy skalą tych działań. Obserwujemy, że dotyczą one pięknych, okazałych drzew, które oczywiście jako surowiec drzewny są najcenniejsze. Zainteresowani mogą zobaczyć zaplanowane jeszcze w Lesie Szwajcarskim rozległe rębnie na mapie dostępnej  w Bazie Danych o Lasach. Jest to obraz przygnębiający. Obecnie mamy odpowiedni moment, by rozmawiać o przyszłości Lasu Szwajcarskiego. "Plan urządzenia lasu na lata 2013-2022" - podstawa do prowadzenia gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Suwałki - zostanie wkrótce zastąpiony nowym dokumentem, który będzie obowiązywał przez kolejnych 10 lat. Jeszcze nie jest za późno, by ratować ten skarb, który mamy w granicach naszego miasta - apeluje Adam Ołowniuk.

 

- Nie wchodząc w spór i kompetencje w zakresie Lasów  Państwowych chcielibyśmy porozmawiać o szczególnym lesie, który w znacznej części znajduje się w granicach naszego miasta, pomiędzy ulicami gen. K. Pułaskiego i M. Reja. Poza tym prosimy o informację o działaniach jakie w zakresie lasu i zieleni miejskiej chce podjąć Pan Prezydent, czy planowane są kompensacje strefy zielonej w obszarze miasta — chociażby dodatkowe nasadzenia, ewentualnie łąki kwietnie - interpeluje radny. 
 

8 Komentarzy

Adrian

08/04/2021

To doprawdy frustrujące, że miasto może uchwalić prawie dowolny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale nie ma najmniejszego wpływu to czy Lasy Państwowe mogą piękny stary las zamienić w pustynię.

Kibic Polak

09/04/2021

Ten pan śmieje się wszystkim w twarz .Ma takie poparcie u NASZEGO PANA POSŁA ,że jak będzie miał ochotę to PARK Konstytusji wytnie i nic mu nie zrobicie ! ZUBOWICZ to mało powiedziane !

gość,

09/04/2021

ot i cały program Hołowni i jego ludków. Drzewka, roślinki i szczepienie się cichaczem. Gospodarka leśna dzieciaczki jest ściśle regulowana i podlega kontroli. Nie ma tu żadnych tajemnic. A radny Ołowniuk nagle się zrobił taki eko, że aż strach. Przez tyle lat nawet gęby nie otwierał w tych sprawach, dopóki nie zapisał się do partii Hołowni. Cyrkowiec

Spoko gość.

09/04/2021

A pan Adam Ołowniuk  protestował jak prezes klubu piłkarskiego okradał Polskę 700 mln zł wyłudził ?

krzysztof

10/04/2021

To przerażające, jak zielona kasta niszczy nasz piękny szwajcarski las. Jeżdżę tam często rowerem i co widzę? Liczne kikuty po pięknych drzewach i gołe polany. Proszę, powstrzymajcie ten bezczelny proceder zielonej kasty. 

strzała

12/04/2021

W weekend byłem popatrzeć co się dzieje z tym lasem. Armagedon ... :-(

Dodaj komentarz