Zapalili znicze na grobie Andrzeja Strumiłły

Rocznica urodzin Andrzeja Strumiłło

23. października, w dniu upamiętniającym narodziny śp. Andrzeja Strumiłły na jego grobie zapłonęły znicze. Na cmentarzu parafialnym w Magdalenowie przedstawiciele władze samorządowych Suwałk, prezydent Miasta Czesław Renkiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec wspomnieli wyjątkową postać w życiu miasta i pochylili się nad grobem, położonym na cmentarnym wzgórzu, z którego widok roztacza się na położony nieopodal Klasztor Kamedułów na Wigrach.

 

Andrzej Strumiłło przeżył ponad 92 lata, z czego 36 zamieszkując w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Zmarł 9 kwietnia 2020 r., w wyjątkowym czasie, bo podczas obchodów jubileuszu 300-lecia Suwałk i w czasie panującej pandemii COVID-19. Śmierć była wielką stratą dla regionu i miasta, którego był jednym z największych przyjaciół. Z racji panującej pandemii w ostatniej drodze zmarłego udział mogło wziąć zaledwie wąskie grono najbliższych osób.

 

A. Strumiłło uprawiał wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo i scenografię. Był także podróżnikiem, m.in. na Daleki Wschód, do tak wyjątkowych miejsc jak Chiny, Tajlandia, czy Indie.

 

Z Suwalszczyzną związki miał od lat 70-tych XX wieku. Był znawcą kultury i sztuki pogranicza oraz popularyzatorem walorów krajoznawczo-przyrodniczych Suwalszczyzny. Zainicjował i od 1977 roku był komisarzem wigierskich spotkań "Sztuka i Środowisko" oraz Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Integrart”. Ich plonem, oprócz wystaw i książek, były m.in. programy dla Wigierskiego, Suwalskiego i Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a później dla Wigierskiego Parku Narodowego oraz Fundacji Zielone Płuca Polski. Od lat 90-tych był aktywnym uczestnikiem działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta. Był też laureatem licznych wysokich odznaczeń państwowych oraz nagród i wyróżnień ogólnopolskich i regionalnych. W uznaniu zasług dla Miasta Suwałki w 2001 r. uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”, a w 2002 r. tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”. W 2017 roku z okazji 90. urodzin w Województwie Podlaskiem zorganizowano Rok Andrzeja Strumiłły.

 

Jak wspomina zmarłego Cz. Renkiewicz, prezydent Suwałk: Przez wiele lat żadna poważna uroczystość w naszym mieście nie odbywała się bez udziału prof. Andrzeja Strumiłły. Stale wspominamy „Mistrza znad Wigier”, człowieka wielkiego formatu, który odcisnął piętno w rozwoju kultury w mieście. Aktualnie suwalski samorząd przygotowuje się do uhonorowania jego pamięci i nadania Galerii Sztuki „Stara Łaźnia” imienia prof. Andrzeja Strumiłły.

Dodaj komentarz