Z Suwałk do Wilna – jak najtaniej i najlepiej?

Z Suwałk do Wilna – jak najtaniej i najlepiej?


Muzea, zabytkowe cmentarze, świątynie, ogrody i klimatyczne uliczki sprawiają, że do Wilna nieustannie przybywają żądni atrakcji i ciekawi stolicy Litwy turyści. Też myślisz o wycieczce w tym kierunku i zastanawiasz się, jak ją zorganizować, wyruszając z Suwałk? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

 

Podróż do Wilna samochodem 


Aby dotrzeć z Suwałk do Wilna, trzeba przemierzyć nieco ponad 200 km. Na Google Maps, po stworzeniu trasy pomiędzy tymi dwoma miastami, pojawiają się dwa sugerowane szlaki. Dłuższa, lecz proponowana w pierwszej kolejności droga prowadzi przez przejście Budzisko – Kalwarija (224 km). Druga wiedzie na przejazd graniczny Ogrodniki – Lazdijaj i jest o 20 km krótsza. Według nawigacji do celu szybciej dotrzecie, wybierając pierwszy kurs. Największym plusem podróży samochodem jest niezależność, mobilność, możliwość wzięcia ze sobą większej liczby bagaży oraz krótki czas podróży, bo około 2,5 godziny. Wśród wad w oczy rzucają się obecnie przede wszystkim koszty za paliwo oraz, w niektórych przypadkach, konieczność opłacania miejsc parkingowych. Jeśli wybierasz się na dłuższy wypad i nagle zabraknie Ci środków, pomocne mogą być szybkie pożyczki w 15 minut.

 

Z Suwałk do Wilna autobusem 


Propozycja zdecydowanie tańsza od przejazdu z Suwałk do Wilna samochodem, ale niepozbawiona wad. Najpierw jednak kilka słów o kosztach. Kupując bilet online, możesz trafić na okazje i za przejazd zapłacić niewiele ponad 30 zł, ale najczęściej pojawiające się stawki to od 80 do 90 zł za osobę. Wybierając przewoźnika, kieruj się jednak nie tylko wysokością opłaty za bilet, ale także samym czasem podróży, a przede wszystkim liczbą przesiadek. W zależności od wykupionego kursu czas podróży waha się od 3,5 do nawet 5,5 godziny. 

Jazda do Wilna pociągiem 


Jazda pociągiem do Wilna z Suwałk nie należy do najprzyjemniejszych. Trudno znaleźć tutaj bezpośrednie połączenie. Wykorzystując wyszukiwarkę PKP oraz analizując zamieszczone rozkłady jazdy, sprawdziliśmy, jakie połączenia są obecnie oferowane. Z naszych poszukiwań wynika, że na ten moment nie są realizowane żadne bezpośrednie kursy. Z Suwałk możesz dostać się jedynie do Kowna oddalonego od Wilna o 100 km, następnie musisz korzystać z litewskiej komunikacji. Takie rozwiązanie wcale nie jawi się jako atrakcyjne, więc ze względu na bardzo niski komfort podróżowania – odradzamy. 

Dla kogo podróż autostopem? 


Zastanawiasz się, czy podróż autostopem wpisuje się w Twoje wymagania i preferencje? Jeśli lubisz nawiązywać nowe znajomości, nie męczy Cię długie podróżowanie, a czasem jeszcze dłuższe oczekiwanie na kierowcę, który zdecyduje się zatrzymać, możesz spróbować przemieszczać się tak zwanym stopem. Jednak w przypadku, gdy męczy Cię przebywanie z obcymi osobami, a liczy się komfort, przemieszczanie się autostopem najpewniej nie przypadnie Ci do gustu. Oczywiście możesz spróbować, żeby sprawdzić to osobiście. Polecamy podróżowanie tym sposobem w co najmniej 2 osoby – jest wtedy zdecydowanie weselej i przede wszystkim bezpieczniej. 

Z Suwałk do Wilna – jak wygląda podróż? 


Planujesz podróż z Suwałk do Wilna i nie wiesz, jak przygotować się na przekroczenie granicy? Mamy dla Ciebie dobrą informację – obywatelom państw tworzących Unię Europejską oraz Europejski Obszar Gospodarczy przysługuje prawo do swobodnego poruszania się po krajach członkowskich. Oznacza to, że jako obywatel Polski możesz bez przeszkód i kontroli przekroczyć granicę i udać się na wycieczkę do Wilna. W razie kontroli czy kłopotów weź ze sobą paszport lub dowód osobisty. Z kolei gdy pojawi się potrzeba szybkiego pożyczenia środków, błyskawiczne chwilówki znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz