Wiaty śmietnikowe - niezbędny element krajobrazu każdego osiedla

Wiaty śmietnikowe - niezbędny element krajobrazu każdego osiedla

 

Przydomowa, czy osiedlowa altana śmietnikowa to niezwykle praktyczna konstrukcja, która ułatwia przechowania odpadów i wpływa na estetykę krajobrazy. W obecnych czasach jest już niemal standardowym elementem każdej posesji oraz mniejszego i większego osiedla mieszkaniowego. W związku z tym, że są narażone na różne warunki atmosferyczne altany śmietnikowe, muszą być wytrzymałe, trwałe i odporne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wiat śmietnikowych?

 

Czym są altany śmietnikowe?

Mówiąc najprościej wiata śmietnikowa to budowla, która osadzona jest specjalnym fundamencie. Występuje najczęściej w kształcie bryły. Jak możemy domyśleć się po nazwie, wiaty służą głównie do przechowywania odpadów oraz chronią je przed np. zwierzętami. Dzięki temu wokół bloków czy domu nie gromadzą się nieczystości.

 

Wiata śmietnikowa przy bloku i domu

Zachęcająca konstrukcja wiat sprawia, że takie rozwiązanie coraz chętniej stosowane jest na prywatnych posesjach oraz przy budynkach wielorodzinnych. Wiaty na śmieci wykonane z np. stali mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb swoimi wymiarami. Niejeden producent wiat śmietnikowych np.: w swojej ofercie posiada różne warianty konstrukcyjne, co pozwala dobrać altanę dyskretnie wpisującą się w krajobraz przestrzeni.

 

Nowoczesne wiaty śmietnikowe – estetyczne rozwiązanie

To, co stanowi siłę altan śmietnikowych to nie tylko funkcjonalność oraz praktyczność, ale także walory estetyczne. Ta niepozorna konstrukcja może przyczynić się do podkreślenia architektonicznego stylu w jej otoczeniu. Możemy dostosować jej kolor, czy bryłę tak, aby wpasowała się do przestrzeni i stanowiła niemal element ozdobny każdego miejsca.

 

Konstrukcje wiat śmietnikowych, które zezwalają również na segregację odpadów, stworzone są przeważnie z materiałów podobnych do garaży. Stal oraz tworzywa sztuczne pozwalają doskonale dostosować wzornictwo do otoczenia. Są to również bardzo trwałe surowce, które gwarantują trwałość konstrukcji na lata, mimo często niekorzystnych warunków pogodowych.

 

Sprawdź producenta wiat śmietnikowych: https://www.maritom.pl/oferta5/wiaty-smietnikowe.html

 

Wiata śmietnikowa – zalety

Warto w tym miejscu przekonać się o wielu korzyściach, które da się osiągnąć, stosując wiaty śmietnikowe na ternie całego kraju w różnych rozmiarach.

 • Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – wiatę śmietnikową możemy postawić niemal wszędzie. Mamy gwarancję, że będzie ona odporna na śnieg, deszcz i słońce, które nasila niemiłe zapachy;
 • Wygoda użytkowania – altanę śmietnikową doceniają służby komunalne, którym łatwiej jest odbierać odpady;
 • Możliwość segregacji odpadów – w wiacie przechowasz posortowane odpady;
 • Bezpieczeństwo – jeżeli wiata postawiona jest na otwartej przestrzeni, można zastosować do niej zamek, dzięki czemu dostęp do niej będą mieli tylko np. mieszkańcy;
 • Estetyka – drzwi jednoskrzydłowe, lub wieloskrzydłowe, różne kolory i wzory – to tylko niektóre parametry, którymi możemy zarządzać, dokonując zakupu wiaty;
 • Ochrona przed szkodnikami – w związku z tym, że śmieci przetrzymywane są na zewnątrz można niemal zmniejszyć ryzyko pojawienia się gryzoniów i owadów;
 • Brak formalność – aby wybudować wiatę, nie potrzebujemy specjalnego pozwolenia na budowę czy zgłoszenia.

 

Wiaty śmietnikowe – materiały

W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy i w jakim celu chcemy zakupić wiatę, możemy wybierać spośród licznych modeli. Wszystkie z nich zapewniają odpowiednią wentylację i przetrwają nawet silne wiatry na terenie całej polski. Materiał, który wybierzemy przy zakupie wiaty, przełoży się z pewnością na ogólną estetykę, wytrzymałość oraz eksploatację wiaty. Możemy wyróżnić dwa podstawowe surowce wykonania takich konstrukcji.

 

Wiaty drewniane i panelowe

Do wykonania takiej konstrukcji wykorzystuje się drewno oraz zaimpregnowane materiały drewnopodobne. Impregnacja ma oczywiście na celu nie tylko polepszenie walorów wizualnych, ale i zabezpieczenie przed wieloma niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. To niewątpliwe jedno z ładniejszych rozwiązań, które niestety nie jest jednak tak trwałe, jak jego konkurent. Wiatry drewniane i panelowe często wykorzystuje się w przydomowych zastosowaniach.

 

Wiaty stalowe, metalowe

Wiaty na śmieci z blachy powlekanej, czy pokryte blachą trapezową najczęściej stosuje się w przypadku większych osiedli mieszkaniowych. Taki rodzaj konstrukcji wykonany jest ze stalowych i metalowych elementów. Są ocynkowane i zabezpieczone przed korozją. Występują w wielu różnych wzorach i kolorach więc można je z łatwością dopasować do innych elementów otoczenia.

 

Ile kosztuje gotowa wiata śmietnikowa?

Ceny wiat śmietnikowych są różne i zależą między innymi od:

 • Materiały wykonania;
 • Producenta
 • Elementów dodatkowych;
 • Wymiarów;
 • Opcji montażu;
 • Kształtu.

Zakres cenowy altany jest więc dość szeroki. Najtańsze śmietniki można kupić już za kilka tysięcy złotych, podczas gdy rozbudowana wiata może kosztować nawet kilkanaście tysięcy. W wielu przypadkach podchodzi się każdorazowo do indywidualnych potrzeb i dokonuje wyceny wiat na podstawie decyzji o zakupie konkretnego modelu.

 

Konstrukcje na odpady, czyli wiaty śmietnikowe to niezbędny element naszego otoczenia, z którym mamy do czynienia na co dzień. Przeznaczone są do sortowania i przechowywania odpadów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że mogą one znacznie przyczynić się do poprawy estetyki krajobrazu. Wybierając nowoczesny model może stanowić nierzadko nawet element dekoracyjny.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz