Styczeń
24
niedziela
godzina:
11:00

Eksperymenty z prof. Ciekawskim

Bezpłatne
data zakończenia:
Online

 

Lubicie eksperymenty? Razem z profesorem Ciekawskim pokażemy Wam kilka prostych doświadczeń, które z pomocą rodziców można wykonać w domu z łatwo dostępnych składników. Dzięki eksperymentowaniu przekonacie się, że nauka jest wszędzie wokół nas i jest fajna. Na początek zapraszamy na wybuch wulkanu i obserwację pływających kropli.

 

24.01.2021, godz. 11.00
Facebook i YouTube SOK

 

Będziecie potrzebować: szklanej miski lub tacy, przezroczystej szklanki lub kubka, masy solnej, sody oczyszczonej, octu, barwnika spożywczego, oleju, ewentualnie pipety lub strzykawki. Ocet możesz zabarwić na ulubiony kolor – wystarczy dodać odrobinę barwnika spożywczego (intensywność koloru zależy od ilości barwnika).

 

 

WYBUCHAJĄCY WULKAN
Z masy solnej uformujcie w misce lub na tacy wulkan. W środku zróbcie wgłębienie, do którego dodacie sodę oczyszczoną. Wgłębienie powinno być na tyle duże, żeby zostawić trochę miejsca na ocet. W osobnej szklance wymieszajcie ocet z barwnikiem. Jednym ruchem wlejcie ocet do sody i obserwujcie reakcję, która zachodzi w jego wnętrzu.

Ciekawostka: piana, którą wytwarza wulkan, to w rzeczywistości bąble napełnione dwutlenkiem węgla (CO2), który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczoną (zasada).

 

SZKLANKA PEŁNA KROPLI
Do wysokiej szklanki (naczynie musi być przezroczyste) wsypcie sodę oczyszczoną, a następnie po ściance delikatnie wlejcie olej. W osobnej szklance wymieszajcie ocet z barwnikiem. Powoli dodajcie ocet do szklanki z sodą i olejem (możecie użyć pipety lub strzykawki). Obserwujcie, co się dzieje wewnątrz naczynia.

Ciekawostka: w wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) następuje wytwarzanie się gazu – dwutlenku węgla (CO2), otaczającego kropelki wpuszczonego octu, które stają się dzięki temu lżejsze i unoszą się.

Podpowiedź: masę solną można kupić gotową lub zrobić samodzielnie – w sieci znajdziecie mnóstwo przepisów.

Prowadzenie: Lidia Żyniewicz, Pracownia Rzemiosła i Rękodzieła, Suwalski Ośrodek Kultury
Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz

Kalendarium