Radni trzech największych miast województwa podlaskiego dołączają do Polski 2050. Wśród nich znalazł się Adam Ołowniku, suwalski radny z klubu „Łączą nas Suwałki”.
Maciej Biernacki i Tomasz Kalinowski radni Miasta Białegostoku, Dariusz Domasiewicz, Zbigniew Prosińskiradni Rady Miejskiej w Łomży oraz Adam Ołowniuk radny miejski w Suwałkach dołączyli do Ruchu Polska 2050. - Zapraszając radnych do współpracy pokazujemy, że te miasta będą ze sobą współpracowały właśnie poprzez radnych. Będą budowały wspólne inicjatywy, pomysły i wspólną przestrzeń do budowania integracji regionu. – powiedział podczas konferencji prasowej Maciej Żywno, lider Partnerstwa na Rzecz Samorządu Otwartego Polski 2050.
Radni w ramach Programu Partnerstwa na rzecz samorządu otwartego Polski 2050 w województwie podlaskim będą odpowiadać za budowanie polityki miejskiej i aglomeracyjnej. Nie zależy nam na budowaniu całych kół czy klubów, raczej na umiejętnym wprowadzaniu inicjatyw obywatelskich, które chcemy zgłaszać i będziemy do tego budować różne sojusze, by być skutecznym już teraz. – dodał Żywno
Mamy pomysł dla całego Podlasia na to jak połączyć i zintegrować myślenie o naszym wspólnym regionie, jak sprawić, żeby Białystok, Łomża i Suwałki nie rywalizowały ze sobą, ale stały się czymś w rodzaju „aglomeracji podlaskiej”, która będzie wspólnie walczyła o ważne rzeczy dla naszego regionu. Regionu unikatowego i dla mnie osobiście bardzo szczególnego –powiedział lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.
Pierwszą wspólną inicjatywą będzie walka ze smogiem, w ramach kontraktu obywatelskiego „m(NIE)j truję”, będącym zobowiązaniem Stowarzyszenia Polska 2050 do działania na rzecz społeczności lokalnej. Problem smogu na białostockich osiedlach domów jednorodzinnych pojawia się rokrocznie w sezonie grzewczym. Bardzo wielu mieszkańców uważa, że oficjalne wyniki pomiarów jakości powietrza nie odzwierciedlają stanu faktycznego, który jest fatalny. Główną przyczyną smogu na tych osiedlach są piece niespełniające norm emisji spalin. Według różnych szacunków w Aglomeracji Białostockiej takich pieców wymagających wymiany jest ok. 9.400 sztuk.
Kontrakt obywatelski "m(NIE)j truję" jest zwróceniem uwagi na problem smogu na białostockich osiedlach domów jednorodzinnych. Nie chcemy jednak jedynie mówić o problemie, ale także realnie działać w tej sprawie, dlatego podejmujemy wieloaspektowe działania. Nasze propozycje dotyczą inicjowania i wspierania działań systemowych oraz edukacyjnych. Zamontujemy czujniki smogu, złożymy interpelację do władz miasta Białegostoku, uruchomimy stronę internetową lokalnej struktury Ruchu Polska 2050 Podlaskie „Smogownik białostocki” z systematyczna publikacja treści dotyczących problemu smogu, zaplanujemy w porozumieniu z władzami miasta szereg działań społeczno-edukacyjnych, a także stałe monitorowanie efektów działań podejmowanych przez władze miejskie i podległe im służby w zakresie przeciwdziałania smogowi w Białymstoku.- powiedział Mariusz Konopko, lider kontraktu obywatelskiego Stowarzyszenia Polska 2050 na Podlasiu.Wspólnie z Szymonem Hołownią zainstalował dzisiaj pierwszy czujnik smogu, umiejscowiony przed wejściem do białostockiego biura Ruchu Polska 2050.