Wojciech Pająk z klubu Suwałki Przyszłości wystosował interpelację w której proponuje, aby w projekcie Mediateki założyć użytkowanie podziemnego poziomu jako schronu dla ludności cywilnej.
Radny skierował pismo do prezydenta Suwałk w sprawie projektu Mediateki i uwzględnienia w nim funkcji schronu na potrzeby obrony cywilnej ludności. Jak przekazał w swoim piśmie, schron zgodnie z definicją jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Na mapie zlokalizowany jest w Suwałkach zaledwie jeden schron przy ul. Tysiąclecia Litwy 65a, który może on pomieścić 130 osób. Czy jest on jednak udostępniony do użytkowania jako schron? - pyta Pająk?
Obecnie trwają prace legislacyjne nad ustawą o Ochronie Ludności oraz o Stanie Klęski Żywiołowej. W związku z tym Wojciech Pająk złożył interpelację, aby już dziś przygotować Suwałki do realnej ochrony mieszkańców przed klęskami żywiołowymi lub zdarzeniami o charakterze wojennym lub terrorystycznym. W tym celu proponuje założyć już na etapie projektowania użytkowanie podziemnego poziomu Mediateki przy ul. Reja jako schronu dla ludności cywilnej.
- Należy objąć ochroną zwłaszcza mieszkańców domów jednorodzinnych ulic Szpitalnej, Reymonta, Szczęsnowicza, Reja, Pułaskiego, Narutowicza, Żeromskiego. Architekci powinni uwzględnić tymczasowe użytkowanie schronu jako np. archiwum Mediateki z ruchomymi regałami. Proszę o przedyskutowanie interpelacji na Komisji Bezpieczeństwa również z innymi radnymi i służbami, a następnie uwzględnienie w aneksie dot. dokumentacji projektowej Mediateki - czytamy w piśmie.
Dodajmy, że na ten moment nie wiadomo, czy Mediateka w ogóle powstanie. Obecny prezydent Czesław Renkiewicz zapowiadał ostatnio przeprowadzenie wśród mieszkańców konsultacji w tej sprawie.