84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Oficjalne uroczystości związane z atakiem wojsk hitlerowskich na Polskę

 

Oficjalne uroczystości związane z atakiem wojsk hitlerowskich na Polskę oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP odbyły się w piątek (01.09) przy pomniku Żołnierzy Września 1939 roku w Suwałkach.


Przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, zakładów pracy, harcerze, kombatanci, poczty sztandarowe i młodzież szkolna spotkali się dziś w samo południe przy pomniku Żołnierzy Września na ulicy Wojska Polskiego, aby wspólnie upamiętnić kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. W samo południe na ulicach miast słychać było sygnał syren, po którym zebrani pod pomnikiem odśpiewali Hymn Państwowy. Był apel poległych, modlitwa, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez delegacje. Głos w trakcie uroczystości zabrali Czesław Renkiewcz, prezydent Suwałk Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz senator Marek Komorowski.

- Polska bez wypowiedzenie wojny została zaatakowana przez bardzo mocne, silne wojska niemieckie, które liczyły wtedy prawie dwa miliony żołnierzy. Polska w 1939 roku po mobilizacji wystawiła armię 950 tysięcy żołnierzy. Sprowadźmy to do dzisiejszej Polskiej Armii. Mówimy, ze szczytem będzie, jeżeli nasze wojsko osiągnie 300 tysięcy. Wtedy, w 1939 roku mieliśmy prawie milion, a Polska liczyła wtedy 35-36 milionów osób. Warto też przypomnieć w tym miejscu karty historii o których czasem zapominamy. Nas zaatakowali 1939 roku Niemcy, później sowieci, ale również od południa 50-tysięczne wojsko Słowacji. Po anektowaniu Czechosłowacji utworzona została Republika Słowacji i współdziałała ona z hitlerowskimi Niemcami. Cztery dywizje przekroczyły granice Polski od południa, weszły na głębokość 20-30 kilometrów. Z końcem września zostali oni zastąpieni wojskiem niemieckim i wycofali się za swoją pierwotną granicę - mówił w swoim przemówieniu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. W Suwałkach wojna rozpoczęła się dzień później od zbombardowania koszar i nalotu na 41. Pułk Piechoty. Był to największy i najtragiczniejszy konflikt w dziejach.

 

Natomiast Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest rokrocznie również 1 września, a został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.

 

4 Komentarzy

Deedee

01/09/2023

Co to za krzyż pod pagonem przy sznurze u płk. Kowalewskiego? Dość nietypowe miejsce na odznaczenie. 

Ciekawski lewak

02/09/2023

Miałem nie odpisywać, gdyż nie cierpię jak wojsko "deprecjonuje" i brudzi  politycznie mundur polskiego oficera, ale ad rem - to odznaka honorowa wojsk lądowych.

Dodaj komentarz