Poznaliśmy artystów 16. edycji Suwałki Blues Festival

Znamy  wykonawców, których usłyszymy podczas Suwałki Blues Festival 2023

 

WALTER TROUT (USA), DŻEM & Dzieci Bluesa: Cichoński, Hołdys, Kozakiewicz, Riedel, AYNSLEY LISTER (UK), czy ERIC STECKEL (USA) - to część wykonawców, których usłyszymy podczas Suwałki Blues Festival 2023.

 

Konferencja prasowa podczas której przedstawiony został program 16. edycji Suwałki Blues Festival 2023, odbyła się w piątek (14.04) w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ulicy Noniewicza. Największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju odbędzie się w tym roku w dniach 6-8 lipca. Suwalczan i licznie przybyłych, zapewne jak co roku, gości czekać będą trzy dni koncertów na dwóch scenach głównych w parku Konstytucji 3 Maja i jako nowość (choć wciąż bez ostatecznej decyzji), na suwalskich Bulwarach przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Oprócz tego, tradycyjnie muzyka popłynie ze sceny na placu Marii Konopnickiej i  na Chłodnej. Ponownie na chętnych czekać będą śniadania bluesowe i wieczorne koncerty w sześciu klubach festiwalowych, parada motocykli, koncert na mobilnej platformie oraz kwalifikacje Polish Blues Challenge 2024.

 

Już wcześniej wiadomo było, że koncert otwarcia SBF 2023 odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Suwałki Arena, a gwiazdą będzie Mrozu, który ma przygotować na ten występ specjalny, pasujący do festiwalu repertuar. Dziś natomiast poznaliśmy cały program Suwałki Blues Festival 2023. O szczegółach tegorocznej edycji mówili Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Ignacy Ołów, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival oraz dziennikarz radiowy Jan Chojnacki, który bronił decyzji o zaproszeniu na koncert otwarcia Mrozu.

- Słyszałem takie głosy, że to jest zdrada bluesa, że za rok przyjedzie DODA. Myślę, że te uwagi kierują do nas ludzie, którzy słuchają nieodpowiednich radiostacji, to znaczy tych, które emitują wyłącznie hity i przeboje gwarantujące kasę. I rzeczywiście Mrozu wiele takich hitów spłodził. Wystarczy jednak posłuchać jego poprzednich płyt, płyt na których towarzyszył innym artystom. Mrozu jest artystą nieklasyfikowanym. Przez ostatnie dwa miesiące artysta przygotowywał się do innego przedsięwzięcia jakim jest MTV unplugged, które pokazuję prawdę o wykonawcy, gdyż tam niczego nie da się oszukać. To się gra na żywo, prawie że akustycznie bez prądu i żadne poprawki czy oszustwa nie wchodzą w rachubę. Dlatego też myślę, że będzie to nie lada zaskoczenie dla wszystkich tych osób, które na koncert Mrozu przyjdą. 

Jak wymienił Bogdan Topolski w tym roku na suwalskich scenach wystąpią bluesowi wykonawcy i zespoły z USA, Australii, Malezji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Słowacji, Czech i Polski. I tak do Suwałk przyjadą m.in. Walter Trout (USA), Eric Steckel (USA), Aynsley Lister (UK), Kyla Brox (UK), Boogie Boys (PL), The Brew (UK), Ben Poole (UK), Nocna Zmiana Bluesa (PL). Odbędzie się także koncert pod hasłem Jan Chojnacki przedstawia – DŻEM & DZIECI BLUESA: Cichoński, Hołdys, Kozakiewicz, Riedel.

- Zawsze staraliśmy się, żeby ten festiwal był jak najbardziej międzynarodowy. Na to stawialiśmy i udało nam się uzyskać markę, że Suwałki Blues Festival jest nie tylko największym plenerowym festiwalem bluesowym w Polsce, ale jest też uznanym europejskim festiwalem. W tym roku wraca do atmosfery sprzed pandemii. Mam nadzieję, że udało nam się dobrać takich wykonawców, którzy zadowolą nie tylko najzagorzalszych fanów bluesa, ale też fanów dobrej muzyki opartej na bluesie i muzyce rockowej. 

Podczas konferencji po raz kolejny poruszony został temat przeniesienia jedne z głównych scen z ulicy Kościuszki na suwalskie bulwary. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przyznał, że z tego co słyszy głosy w tej sprawie rozkładają się praktycznie po połowie. Dodał, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, a największym sprawdzianem dla lokalizacji na bulwarach będą majowe Juwenalia Państwowej Uczelni Zawodowej, które odbędą się właśnie nad Czarną Hańczą. Po tej imprezie zapadać będą końcowe decyzje. 


Ze szczegółami dotyczącymi tegorocznej edycji festiwalu i opisem wszystkich artystów można zapoznać się klikając w poniższy baner.  

 

blues-wykonawcy

7 Komentarzy

W końcu porządna oferta zespołów na ten rok. Oby znowu za tętniło życie  na festiwalu jak dawniej. 

Hołdys ?  Kiedyś lubiłem go słuchać / Perfect/ ale zdaje się, zrobił się bardziej polityk niż muzyk. Prędzej spodziewałbym się go na różowej paradzie...

Hołdys to litewskie nazwisko, może szuka korzeni nie tylko bluesowych w Suwałkach. A poglądy potyliczne to ma nie za ciekawe. Ma być dobrze dla nadzwyczajnej kaściory, a nie dla szaraczków.

A co z muzyką Breakoutu?

W tym roku przypada okrągła, 80-ta rocznica urodzin Tadeusza Nalepy i 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego, najstarszego Breakouta, pioniera harmonijki ustnej. Gra niesamowite uczty muzyczne z zespołem Old Breakout. Mistrze! 

Dodaj komentarz