Czy w podlaskich szpitalach jest rezerwa respiratorów?

Respirator koronawirus szpital

Wciąż istnieje rezerwa respiratorów, a placówki są bardzo dobrze zaopatrzone w środki ochrony osobistej - przekazali Markowi Malinowskiemu, członkowi zarządu województwa podlaskiego, przedstawiciele placówek służby zdrowia w regionie. 

 

W poniedziałek (02.11) w Białymstoku odbyła się telekonferencja z przedstawicielami zakładów leczniczych, dla których Województwo Podlaskie jest organem prowadzącym. Miała ona na celu zebranie informacji o stanie sprzętowym, kadrowym i zaopatrzeniu w środki ochrony osobistej w poszczególnych zakładach leczniczych podległych Województwu Podlaskiemu. To m.in. szpitale wojewódzkie i stacje pogotowia ratunkowego w Białymstoku, Suwałkach i Łomży, szpitale psychiatryczne w Suwałkach i Choroszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii, ośrodki rehabilitacji, czy wojewódzki ośrodek medycyny pracy.

 

- W ostatnim czasie pojawiły się nieścisłe informacje, jeśli chodzi o sytuację sprzętową, głównie o respiratory dla osób chorych na COVID  – podkreślił Marek Malinowski, nawiązując do wiadomości o tym, że w regionie nie ma już ani jednego wolnego respiratora dla chorych z koronawirusem. Z przekazanych informacji wynika, że poza wskazanymi jako „covidowe” respiratorami, podlaskie placówki posiadają rezerwę sprzętową, która może być wykorzystana, jak tylko zajdzie taka potrzeba i chorzy będą ich potrzebować.

 

Rozwiązany został trwale problem ze środkami ochrony osobistej dla personelu. Każda z placówek jest odpowiednio wyposażona pod tym względem, a dostawy realizowane są na bieżąco. - Gdyby nie pieniądze od samorządu województwa nie byłoby pieniędzy na zakup środków ochrony indywidualnej. Tylko dzięki temu wsparciu możemy te zakupy robić – podkreślała Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego SPZOZ w Suwałkach oraz pozostali dyrektorzy placówek.

 

Również wczoraj odbyła się konferencja wojewody podlaskiego, Bohdana Paszkowskiego, który podjął decyzje o zwiększeniu liczby łóżek, w tym łóżek respiratorowych, przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. 6 respiratorów przybędzie w Szpitalu MSWiA w Białymstoku, który jest placówką III stopnia – zajmującą się tylko i wyłącznie osobami chorymi na koronawirusa. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku zwiększy liczbę łóżek o kolejnych 65 oraz 4 respiratorowe – do dyspozycji pacjentów z COVID-19 będzie 16 respiratorów i 167 łóżek.

 

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wyodrębni kolejnych 100 łóżek oraz 4 respiratorowe, a Szpital Ogólny w Grajewie zostanie w całości przekształcony w placówkę, zajmującą się pacjentami z COVID-19. Zapewni 180 łóżek, 6 respiratorowych oraz 25 łóżek w zakresie leczenia psychiatrycznego. - Staramy się tę sytuację zrównoważyć tak, aby zabezpieczyć potrzeby pacjentów, którzy nie są zakażeni koronawirusem, a wymagają hospitalizacji oraz wsparcia tlenowego, ale bierzemy pod uwagę coraz większą liczbę osób zakażonych – podsumował wojewoda podlaski.

 

Po zrealizowaniu poniedziałkowych decyzji wojewody łączna liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 w województwie podlaskim będzie wynosiła 1330, w tym 70 z nich to łóżka respiratorowe.
 

2 Komentarzy

Niech dalej protestują, strajkują, covit nie śpi. Tylko jak ci co strajkują i protestują to nie powinni być leczeni .. Lekarze i personel ciężko pracuje i to nie jest pora do protestów w czasie pandemi. Nowa demokracja dziecko Platformy Obywatelskiej, to są dzieci członków PO... I dzięki nim mamy tyle zarażeni. Ludzie niewinni będą umierać a nowa demokracja razem z PO gdzie promuje wulgaryzm i huligaństwo sprawiła że ludzie umierają. Brawo... 

Dodaj komentarz